Gospodarstvo

Čisti dobiček skupine NLB upadel, Brodnjaku nov mandat predsednika uprave

Ljubljana, 12. 11. 2020 20.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Čisti dobiček skupine NLB je v prvih devetih mesecih dosegel 104,6 milijona evrov, kar je 36 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Padec je posledica dodatnih oslabitev in rezervacij v višini 50,2 milijona evrov. Nadzorni svet je ob obravnavi rezultatov Blaža Brodnjaka še za pet let imenoval za predsednika uprave banke.

Prvi mož NLB Blaž Brodnjak dobil nov petletni mandat.
Prvi mož NLB Blaž Brodnjak dobil nov petletni mandat. FOTO: POP TV

"Potem ko smo bili v prvem polletju priča hibernaciji gospodarstva zaradi pandemije covida-19 in posledične zaustavitve javnega življenja in gospodarstva, je zmanjšanje števila okužb in sprostitev ukrepov za obvladovanje epidemije v poletnih mesecih omogočilo močno okrepitev aktivnosti v tretjem četrtletju leta 2020," je NLB sporočila ob objavi poslovnih rezultatov.

NLB Skupina je tako zabeležila normalizacijo prihodkov, ki so dosegli raven kot pred epidemijo. Čisti prihodki so v devetih mesecih upadli za en odstotek na 383,3 milijona evrov, dobiček pred oslabitvami in rezervacijami pa je upadel za dva odstotka na 167 milijonov evrov.

Čisti neobrestni prihodki so dosegli 158,8 milijona evrov in so se glede na enako obdobje lani povečali za sedem odstotkov. Čiste opravnine so se glede na enako obdobje lani zmanjšale za en odstotek na 125,1 milijona evrov, kar, kot so izpostavili v NLB, kaže na hitro vrnitev prihodkov iz opravnin na predkrizno raven. Bilančna vsota skupine se je povečala in je znašala 15,15 milijarde evrov, predvsem zaradi dotoka depozitov strank.

Bruto posojila strankam na ravni skupine so se povečala za dva odstotka na 8,11 milijarde evrov. Rast posojil je bila zabeležena tako pri bruto posojilih podjetjem, ki so se povečala za dva odstotka, kot pri posameznikih, ki so bila večja za tri odstotke. Vse hčerinske družbe so poročale o rasti bruto posojil strankam, predvsem v segmentu stanovanjskih posojil, kjer je večina bank o rasti poročala z dvomestnimi številkami.

NLB

V Sloveniji so v devetih mesecih sklenili za 202,3 milijona evrov novih stanovanjskih posojil, ob tem pa so v NLB izpostavili, da "makrobonitetni ukrepi, ki jih je Banka Slovenije uvedla novembra 2019, še naprej močno negativno vplivajo na obseg potrošniških posojil v Sloveniji".

Količnik skupnega kapitala skupine se je glede na začetek leta okrepil za 5,3 odstotne točke na 21,5 odstotka. "Močan kapitalski položaj skupine bo pomemben tako za predvideni prevzem Komercijalne Banke Beograd, ki se pričakuje v zadnjem četrtletju leta 2020 in je odvisen od pridobitve ustreznih soglasij regulatorjev, kot tudi za uspešno spoprijemanje s posledicami pandemije covida-19," so izpostavili v NLB.

Blaž Brodnjak, ki je dobil nov mandat načelu NLB, je ob tem dodal, da obeti za prihodnost ostajajo negotovi, saj je drugi val epidemije prinesel nov nabor ukrepov ter omejil javno življenje, potrošnjo in številne gospodarske dejavnosti. "V času korona krize smo še naprej nudili podporo svojim strankam tudi z možnostjo moratorijev v višini 1,7 milijarde evrov in zagotavljanjem pomembnih likvidnostnih linij za pomoč ključnim podjetjem in gospodinjstvom," je poudaril.

Nadzorni svet je poleg Brodnjaka, ki je v upravi odgovoren za področje bančništva na drobno, privatnega bančništva in korporativnega bančništva, nov mandat podelil tudi Archibaldu Kremserju, ki je odgovoren za finančno poslovanje, in Andreasu Burkhardtu, ki je odgovoren za področje tveganj. Četrti član, Petr Brunclik, se je upravi pridružil maja.

"V času trajanja mandata je uprava uspešno zaključila postopek privatizacije banke, naredila pomembne korake za povečanje njene vrednosti in utrdila sistemsko vlogo skupine na vseh trgih, kjer posluje. Prepričani smo, da lahko v naslednjem srednjeročnem obdobju svojim vlagateljem ponudi privlačno zgodbo," je poudaril predsednik nadzornega sveta Primož Karpe. Izpostavil je še prepričanje, da uprava zagotovila uresničevanje strategije skupine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rookoko
16. 11. 2020 17.42
+1
Čisti dobiček skupine NLB je v prvih devetih mesecih dosegel 104,6 milijona evrov, koliko tega vrnejo v proracun, kar je bilo porabljeno za dokapitalizacijo?
Brabus
13. 11. 2020 17.14
+1
Zato pa logično dražijo pakete. Banda lopovska.
silvo.uzmah
13. 11. 2020 10.05
+1
Če se banka pogovarja o dobičku, o nenormalnih odpravninah, zakaj pa je potem država z denarjem davkoplačevalcev pokrivala izgubo. Če imajo tak dobiček ga je pač treba šparat za hude čase, ne pa delit, nenormalne odpravnine plačevat in podobno. Vsak dober gospodar misli v naprej, razen mogoče banki tega ni potrebno ker zadaj stoji država z davkoplačevalci.
komarec
12. 11. 2020 21.40
+2
O čem banke razmišljajo? Samo o dobičku. Da smo jih dokapitalizirali državljani so pa pozabili.