Potem ko je nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) v sredo potrdil osnovno ponudbo britanskega sklada Cinven za nakup Telekoma Slovenije, ne pa tudi Cinvenovih dopolnil k ponudbi, je zdaj pričakovati odločitev britanskega interesenta. Neuradno se je govorilo, da SDH Cinvenov odziv pričakuje do danes opolnoči, a v SDH to zanikajo.
''Pojasnjujemo, da odgovor potencialnega kupca za nakup večinskega deleža v družbi Telekom Slovenije, d. d. pričakujemo v začetku prihodnjega tedna. Podrobnejših vsebinskih pojasnil do zaključka postopka ne moremo posredovati,'' so skopi v SDH.
Dopolnitve k ponudbi
Cinven je v torek dopolnil svojo že podano končno ponudbo za skoraj tričetrtinski delež v Telekomu, kot razlog za to pa navedel zamude v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo v Makedoniji.
Iz makedonske agencije za varstvo konkurence so sicer očitek zavrnili, saj da postopki potekajo v zakonsko določenem roku, ki se izteče 9. julija. Na slovenski Agenciji za varstvo konkurence se še niso odzvali.
V Cinvenu vztrajajo, da so podana dopolnila sestavni del zavezujoče ponudbe in da je iz sklepa nadzornikov razumeti, da ponudba ni bila sprejeta.
V SDH na uradni odziv Britancev še čakajo ter poudarjajo, da postopek še ni končan. Pogovori med upravo holdinga in britanskim skladom Cinven za nakup tričetrtinskega deleža v Telekomu Slovenije se kljub zapletom nadaljujejo, razplet dogodkov pa naj bi bil še povsem odprt.
Iz vrst analitikov je slišati ocene, da bo Telekom na koncu vendarle našel novega lastnika.
Kaj menijo politiki?
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je pojasnila, da na vrhu koalicije o Telekomu niso govorili, da je to stvar procesa na Slovenskem državnem holdingu (SDH). "Moje osebno stališče je, da popolnoma zaupam strokovni odločitvi in presoji SDH," je dodala.
Minister za javno upravo in podpredsednik vlade iz vrst SMC Boris Koprivnikar je po vrhu koalicije, ki je potekal pred današnjo sejo vlade, pojasnil, da glede na dosedanje dogovore pričakuje, da se bodo nadaljevala zahtevna pogajanja na podlagi osnovne zavezujoče pogodbe britanskega sklada Cinven. "Kakšen bo pa izid, je pa seveda prepuščeno partnerjema, ki se za to pogajata, se pravi SDH in Cinvenu," je dejal.
Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je ponovil stališče stranke, naj o prodaji Telekoma razpravljajo organi SDH, ki so za to odgovorni. Na vprašanje, ali meni, da je Telekom prodan, je odgovoril: "Mislim, da še zdaleč ni prodan."
Predsednik SD in minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan pa je znova izrazil nasprotovanje prodaji Telekoma. "Če bo po vseh teh dogodkih Telekom prodan, potem je pa res verjetno nekaj narobe v tej državi," je dejal. Kot je pojasnil, prodaje med drugim ne podpira zaradi prenizke cene, zaradi možnosti, da se izrazito obremeni državni proračun, zaradi nejasnosti glede strateškosti partnerja in zaradi nejasnih odgovorov, ali sta se pogovarjala dva potencialna kupca ali ne. Prav tako po Židanovih besedah ni prav, da kupec spreminja nakupne pogoje.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.