Premier Miro Cerar je očitke, da je pred sejo nadzornikov SDH glede prodaje Telekoma nanje izvajal pritisk, označil za popolnoma zgrešene. Kot pravi, je želel zlasti izpostaviti, da SDH ne sme pristati na nobene pritiske, ki so se pojavili v zadnjih dneh, in "na nobene grožnje iz zakulisja".
Premier je ocenil, da je bila odločitev nadzornikov SDH velik korak naprej v smeri odločanja o prodaji. Odločitev je v skladu s stališči vlade, ki je pred tem odpravila pomisleke SDH, in v skladu z izhodiščem nadzornega sveta SDH, da je prodaja primerna in ekonomsko upravičena, je povedal premier. Zdaj je po njegovih besedah na potezi Cinven.
O informaciji, da naj bi ta v torek z dopolnilom k ponudbi želel znižati ceno delnice, je Cerar dejal, da s tem ni uradno seznanjen. Kot je poudaril, je treba preveriti, ali takšna ponudba dejansko obstaja ali pa gre morda za nezanesljive prenose informacij.
Če bi ob dejstvu, da so nadzorniki SDH odločali o veljavni ponudbi, prišlo do nekih dodatnih ponudb, pa bi bili po oceni Cerarja to "nesprejemljivi manevri". Lahko bi šlo celo za "neke vrste izsiljevanje", na kar pa SDH ne bi smel pristati, je poudaril premier.
Tudi v poslanskih skupini SMC po njegovih besedah stojijo za tem, da se postopek nadaljuje, kot je zastavljen. Tako tudi danes na sestanku s poslanci ni bilo kakšnega nemira v zvezi s tem vprašanjem, pač pa je bil pogovor konstruktiven, je dejal.
Cerar se je ob tej priložnosti odzval tudi na očitek Združene levice, da "ni mož beseda", saj da je pred volitvami nasprotoval prodaji strateških podjetij, danes pa zagovarja prodajo Telekoma. Kot je poudaril premier, so pred volitvami res govorili, da strateških naložb ne bodo prodajali, glede Telekoma pa so napovedali, da bodo njegov položaj presojali takrat, ko bo čas za to.
Prav tako so že tedaj poudarjali, da bodo glede njegove prodaje morali oceniti, v kakšni fazi so postopki in koliko bi škodilo integriteti in ugledu Slovenije, če bi jih na silo prekinili. Tako SMC po njegovih besedah tudi tokrat ravna popolnoma v skladu z njegovimi izjavami in izhodišči v času volilne kampanje.
Medtem se po včerajšnji odločitvi nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH), da sprejme osnovno ponudbo britanskega Cinvena za nakup Telekoma Slovenije ob upoštevanju pogojev, ki jih je naknadno določila vlada, ponovno zapleta.
Nadzorni svet SDH je potrdil prvotno zavezujočo ponudbo sklada Cinven, ne pa tudi dopolnjene ponudbe. Britanski sklad je namreč v torek zaradi zamud v postopkih regulatorne presoje Telekomovega prevzema Debitela in transakcije s hčerinsko družbo v Makedoniji dopolnil svojo že podano končno ponudbo.
Makedonska Komisija za zaščito konkurence pa nam je uradno potrdila, da imajo po svojem zakonu čas, da se odločijo oz. dajo dovoljenje glede združenja ONE in VIP do 9. julija. Sami torej menijo, da ne zamujajo in da ni nobenih zapletov.
Te dopolnitve za upravo SDH niso sprejemljive in jih nadzorniki niso obravnavali.
Uprava bo morala v pogajanjih upoštevati tudi sklepe vlade kot skupščine SDH z minule nedelje. Ta je zahtevala, da se v pogodbo vnesejo določila o ohranitvi sedeža Telekoma v Sloveniji in pa opcijska pogodba o odkupu družbe Soline.
Nadzorniki SDH so sicer upravo holdinga na čelu z Matejem Pircem zadolžili, da s Cinvenom uskladi končno besedilo pogodbe, nato pa bodo zopet odločali o končnem soglasju k prodaji. Pirc je potrdil, da se pogovori med SDH in Cinvenom glede prodaje nadajujejo. "Pogovori so v teku," je dodal. Pojasnil je, da postopek ni končan, a morajo v holdingu najprej dobiti uradni odziv Cinvena. Neuradno se sicer omenja, da je rok za odločitev Britancev petek opolnoči.
Cinven: "Razumemo, da ponudba ni bila sprejeta"
Iz Cinvena so sporočili, da so dopolnila k osnovni zavezujoči ponudbi njen sestavni del, brez katerega ne bi mogli nadaljevati s postopkom zaključka transakcije. "Na osnovi informacij, ki smo jih prejeli od SDH, kjer dopolnilo k ponudbi ni omenjeno, Cinven razume, da ponudba ni bila sprejeta," so zapisali.
So pa prepričani, da je predlagano dopolnilo koristno za vse vpletene strani, ker zmanjšuje tveganje za neuspešen zaključek transakcije, in ob domnevi, da bosta omenjena posla v Sloveniji in Makedoniji pridobila potrebna soglasja regulatorjev, ne spremeni ekonomskih pogojev ponudbe.
V Telekomu si želijo konec postopka ne glede na izid
V Telekomu Slovenije si še naprej želijo, da se postopek prodaje čim prej zaključi, ne glede na njegov izid. Znamenja, da se postopek približuje zaključku, jih navdajajo z optimizmom. "To je dobra novica za vse deležnike," so povedali.
Ob tem so spomnili še, da so prodajni postopek vseskozi podpirali. Znova pa so zatrdili, da je za poslovanje družbe pomembno, da ne traja predolgo.
Prvi mož največjega telekomunikacijskega operaterja v državi Rudolf Skobe je že na nedavni skupščini družbe poudaril, da si želijo čimprejšnji zaključek postopka, saj za družbo preprosto ni dobro, da se vleče tako dolgo, kot se.
Različni odzivi predstavnikov političnih strank
Minister za finance Dušan Mramor meni, da je bila odločitev logična in pričakovana. "Potrditev zavezujoče ponudbe z 20. maja, ki se je iztekla opolnoči, je bilo edino, o čemer je lahko razpravljal SDH," je povedal v izjavi za medije.
Predsednica NSi Ljudmila Novak upa, da bo Telekom prodan po prvotno ponujeni ceni. "Cinven je dal zavezujočo ponudbo, menimo, da mora pri tem ostati," je dejala.
Kot je ocenila v izjavi za medije, so se nadzorniki SDH v sredo odločili pravilno. "Upamo, da bo Telekom prodan po ceni, kot je bila dogovorjena 20. maja, in da bodo tako nekateri izgubili svoje bankomate," je dejala.
Po njenih besedah so nekatere koalicijske stranke zaradi cincanja oziroma nasprotovanja prodaji Telekoma pripomogle k znižanju cene podjetja, s čimer so Sloveniji povzročile okrog 260 milijonov evrov škode.
Glede kritik predsednika vlade Mira Cerarja, ki je nadzornike pred sredino sejo pozval, naj Telekom prodajo, je Novakova odgovorila, da je premier v tej točki "vendarle pokazal, da ima hrbtenico, da je to treba izvesti do konca". Ob tem je dodala, da pa sta dve drugi koalicijski stranki, ki sta glasovali za prodajo Telekoma in sedaj nasprotujeta tej prodaji, "povzročili Sloveniji veliko škodo in bi jima morali izstaviti račun".
Prvaku DeSUS Karlu Erjavcu se ne zdi dobro, da se ponudba Cinvena v času postopka prodaje ves čas spreminja. "Mislim, da je prav, da se ponudbe ne spreminjajo, je pa na nadzornemu svetu SDH velika odgovornost, ker gre za prodajo največjega telekomunikacijskega podjetja v Sloveniji," je povedal.
Upa, da bodo nadzorniki SDH končno odločitev sprejeli transparentno in zakonito ter da bodo ugotovili, ali je ponujena cena za Telekom primerna. Pomembno se mu zdi tudi, ali bo Cinven še naprej razvijal podjetje in tehnologijo ter ustvarjal nova delovna mesta.
Na vprašanje, ali gre pri današnjem odzivu Britancev, da po njihovem razumevanju njihova ponudba ni bila sprejeta, za taktiko, je dejal, da "je pri takšnih pogajanjih vedno prisotna taktika, strategija, vendar je na nadzornikih SDH odgovornost, da sprejmejo najboljšo možno rešitev".
Glede izjave Cerarja, ki je SDH pozval, naj odgovorno izpelje še zadnje dejanje in sprejme odločitev za prodajo, je prvak DeSUS ocenil, da se premier v tej fazi ne bi smel spuščati v postopek. "Nadzorniki in uprava SDH imajo vse potrebne podatke, ko bo posel sklenjen ali ne, pa se bo videlo, ali je bil dobro izpeljan," je povedal.
Glede današnje izjave Novakov, da sta SD in DeSUS z nasprotovanjem prodaji Telekoma "povzročili Sloveniji veliko škodo in bi jima morali izstaviti račun", pa je Erjavec dejal, da "se gre čisto politiko". "Ona pač izkorišča to retoriko zlasti za napad na določene stranke. Vemo, da ji gre posebej 'na jetra' DeSUS," je dejal.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.