Državni sekretar na finančnem ministrstvu Metod Dragonja in gospodarski minister Zdravko Počivalšek sta za tednik Mladina potrdila, da sta seznanjena z informacijami, da britanski sklad Cinven v postopku privatizacije Telekoma Slovenije deluje v dogovoru z nemškim telekomom. "Da, to smo sklepali," je povedal in dodal, da če pogledamo "aktivnosti obeh ponudnikov, ne gre za nič drugega kot za usklajeno delovanje z namenom maksimalnega zniževanja vrednosti delnice oz. podjetja," je dejal Dragonja.
"Lahko povem, da sem seznanjen s tem, da obstaja možnost, da je potencialni kupec Telekoma v povezavi z drugim potencialnim kupcem Telekoma," pa pravi Počivalšek.
Ob tem je izrazil upanje, da bodo tisti, ki postopek vodijo, "to zadevo znali ceniti". "Mi se bomo v okviru sistema, ki deluje, potrudili, da ljudi, ki postopek vodijo, s tem seznanimo," je še dodal.
V Slovenskem državnem holdingu z informacijami medtem niso seznanjeni. V kabinetu predsednika vlade pa so zapisali, da premier Miro Cerar postopkov prodaje Telekoma ne komentira, dokler so ti še v teku.
Deutsche Telekom je dolgo veljal za glavnega favorita za nakup tričetrtinskega deleža v Telekomu Slovenije, a na koncu ni oddal zavezujoče ponudbe - to je oddal le britanski investicijski sklad Cinven. Višina njegove ponudbe naj bi bila pod pričakovanji prodajalcev na čelu z državo, za katere postopek prodaje sicer vodi Slovenski državni holding.
Vodstvi podjetij Cinven in Deutsche Telekom naj bi se bo pisanju Mladine dogovorili, da Cinven kot edini ponudnik poceni kupi Telekom Slovenije, nato izpelje racionalizacijo in podjetje čez čas proda nemškemu telekomu.
To naj bi bil po mnenju tednika logičen korak za Deutsche Telekom, ki že obvladuje tudi trge okrog Slovenije - prisoten je med drugim v Avstriji (T-Mobile Austria), na Madžarskem (Magyar Telekom), Slovaškem (Slovak Telekom), Hrvaškem (Hrvatski Telekom), Črni gori (Crnogorski Telekom), Makedoniji (Makedonski Telekom).
Predstavniki britanske zasebne naložbene družbe Cinven so med januarskim obiskom v Sloveniji ob uradni potrditvi interesa za nakup Telekoma Slovenije sicer pojasnili, da bi največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja ohranili kot samostojno podjetje in intenzivno vlagali v nadgradnjo njegovih omrežij.
"Menimo, da imamo priložnost ustvariti - kot smo to naredili v Franciji in na Nizozemskem - slovenskega šampiona. To pomeni, da bi Telekom Slovenije ohranili kot neodvisno podjetje, ki ima sedež v Sloveniji in ga vodijo Slovenci," je med januarskim obiskom v Sloveniji povedal Thomas Railhac, eden vodilnih v skladu Cinven.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.