Skupina Pivovarna Laško je v soboto objavila poziv za javno zbiranje nezavezujočih ponudb za nakup 48 odstotkov Mercatorja, ki jih prodajajo Pivovarna Laško, Infond Holding, Pivovarna Union in Radenska. Že ob prvi napovedi prodaje večinskega deleža v tem slovenskem trgovskem paradnem konju se je dvignilo veliko prahu. Kot kaže, se bo stanje samo še stopnjevalo.
Ob pozivu so Laščani objavili tudi po kakšnem postopku naj bi prodaja potekala. Ob malce bolj pozornem branju pravil lahko ugotovimo, da si prodajalci, praktično v vseh fazah postopka, dopuščajo možnost, da od posla odstopijo oziroma prekinejo postopek prodaje in pogajanja, ne da bi za to navedli razlog.
Tovrsten postopek vzbuja dvome o resnosti namena prodaje. Kot kažejo prvi rezultati ponedeljkovega borznega trgovanja, obstaja tudi med vlagatelji precej dvomov, saj je na začetku trgovanja delnica Mercatorja izgubila 1,54 odstotka, do konca trgovalnega dneva pa se je v primerjavi s petkom dvignila za 4,63 odstotka.
Za mnenje smo prosili številne borzne posrednike, ki skoraj v en glas menijo, da je za komentarje še prezgodaj, saj glede na poteze pivovarjev še ni jasno, za kako resno namero gre in kako bo to vplivalo na tečaj delnice na daljši rok. Veliko bo odvisno tudi od tega, koliko interesentov se bo odzvalo pozivu in s kom se bodo Laščani spustili v pogajanje.
Žiga Debeljak je v imenu Mercatorjeve uprave že večkrat povedal, da si želi uravnoteženo lastniško strukturo, pri kateri bi vsaj 25-odstotni kontrolni delež ostal v slovenskih rokah. Take želje so seveda zasnovane na dejstvu, da uprava dela dobro in da za uresničevanje svoje vizije potrebuje podporo lastnikov. Debeljak očitno meni, da bi državno lastništvo utrdilo položaj uprave. Njegove želje lahko uresniči nova vlada, ki pa se do prodaje vede zelo zadržano. Več na cekin.si
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.