Iz Chryslerja sporočajo, da morajo varčevati z denarjem, dokler ameriška vlada ne najde načina, kako pomagati avtomobilski industriji. Zato bodo vrata 30 tovarn zaprli za najmanj mesec dni. Ponudbo morajo namreč uskladiti z vse manjšim povpraševanjem, do katerega so pripeljali predvsem nemogoči pogoji najemanja posojil.
Ali se bodo tovarne po mesecu spet odprle, ostaja vprašanje. Zagotovo pa se delavci v službo ne bodo vrnili vse do 19. januarja, sporočajo iz Chryslerja. Ukrep bo neposredno prizadel 46 tisoč zaposlenih, vplival bo pa tudi na številne druge, ki so odvisni od avtomobilske industrije.
Težave tudi drugje
Že prejšnji teden je drastične ukrepe sprejel tudi General Motors, ki se je odločil, da svojo severnoameriško proizvodnjo zmanjša za 30 odstotkov.
Chrysler, Ford in General Motors so sicer ameriško vlado že dvakrat poprosili za finančno pomoč, vendar pa v senatu glede tega niso bili enotni. Predstavniški dom kongresa je predlog o 14 milijardah pomoči potrdil, a ga je senat zavrnil.
Republikanci namreč želijo, da gredo avtomobilska podjetja v stečaj, demokrati in Bela hiša pa opozarjajo, da si ameriško gospodarstvo v času krize in recesije ne more privoščiti dodatne velike izgube delovnih mest.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.