Gospodarstvo

Čez pol leta bo znano, ali bo Adria preživela

Brnik, 17. 01. 2011 10.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.S./STA/P.K.
Komentarji
63

Boštjančič, novi glavni izvršni direktor Adrie Airways, verjame, da jo je še mogoče rešiti, saj drugače sploh ne bi prišel v družbo. Sicer pa pravi, da je prednostna naloga sanacija družbe.

Izvršna direktorja Adrie Airways Tadeja Tufka in Marjana Ravnikarja sta danes zamenjala Klemen Boštjančič in Robert Vuga, ki ju že čaka prva naloga. Z bankami se morata pogajati o odobritvi premostitvenega posojila, saj družba potrebuje sredstva, da bo lahko izplačala plače skupaj s prispevki. V pogajanjih je sicer prišlo do določenega napredka, vendar je še prezgodaj, da bi lahko povedali kaj konkretnega, je ob tem povedal Boštjančič. Podrobnosti ni razkril, Adria pa naj bi se trenutno potegovala za posojilo v višini treh milijonov evrov.

Družba ima za približno 12 milijonov evrov mesečnih obveznosti. Prihodki pa – v zimskih mesecih, ko ni dodatnih prihodkov z naslova čarter poletov – dosegajo med osem in 10 milijonov evrov, zato ima družba likvidnostne težave. Boštjančič konkretnih številk ni želel komentirati, je pa dejal, da si poleg tekočih likvidnostnih težav želi čimprej priti do rešitve za celotne obveznosti Adrie Airways.

Pogovori o premostitvenem posojilu naj bi bili sicer zaključeni še ta teden.

Je Adria sploh zanimiva za koga?

Letališče Brnik, letala družbe Adria Airways - 5
Letališče Brnik, letala družbe Adria Airways - 5 FOTO: Miro Majcen

Boštjančič je sicer za Finance povedal, da verjame, da se Adrio še vedno da rešiti. V nasprotnem primeru se ne bi odločil za prihod v družbo, ki po njegovem mnenju ne bo nikoli kot Lufthansa ali Austrian Airlines, lahko pa bi bila najboljša med primerljivimi družbami iz regije. Ali bo Adria sploh preživela, pa bo po njegovem mnenju znano že čez šest mesecev, vendar Boštjančič verjame, da bo sanacija uspešna.

Adria ima 80 milijonov evrov bančnega dolga, od tega 56 milijonov evrov dolguje NLB. Takoj bi potrebovali tri milijone evrov, s katerimi bi si kupili čas za reorganizacijo oz. za malo bolj dolgoročne rešitve.

Kot pravi, je odločilnega pomena, da pride družba v kondicijo, ko si jo bo nekdo zaželel, ne pa ko se bo sama ponujala. ''Vprašljivo je, ali je Adria ta hip sploh za koga zanimiva,'' je odgovoril na vprašanje, koliko je možnosti, da v Adrio vstopi strateški partner. Dodal je še, da bodo aktivnosti tekle, ampak prednostna naloga bo sanacija.

Boštjančič je za časnik pojasnil, da je bila letalska dejavnost v preteklosti deležna različnih subvencij in pri družbah, ki niso v EU, je še vedno tako. ''To izhaja večinoma iz monopolov "nacionalnih letalskih prevoznikov," ki pa po definiciji ne obstajajo več. Prav zaradi tega so družbe zaspale, tudi Adria. Na trgu pa je mogoče preživeti brez subvencij, kar dokazuje množica družb,'' poudarja.

Eden od glavnih pogojev za uspešno poslovanje je preglednost. Če se bo izkazalo, da je revizija poslovanja prejšnjih izvršnih direktorjev potrebna, tega ne izključujem, pravi Boštjančič.

Stroške oziroma prihodke družbe bi lahko po njegovih besedah znižali oziroma povečali z drugačnim poslovanjem in poslovnim modelom. Kot pravi, je treba najprej urediti tekoče poslovanje in zagotoviti kratkoročno likvidnost, saj se lahko družba sesede. ''Takoj ko ne plačaš dobaviteljev, ti lahko zaplenijo letala,'' pravi. Druga stvar pa je, poudarja, da je pri stroških ogromno rezerve. Kot tretjo nalogo omenja razširitev poslovanja in povečanje število poletov, in to ne le na domačem letališču.

Boštjančič verjame, da se Adrio da rešiti.
Boštjančič verjame, da se Adrio da rešiti. FOTO: Aljoša Kravanja

Boštjančič je sicer slišal namige, da je treba zmanjšati število poletov, da bi se izguba zmanjšala. ''Odgovoril sem, da je potem najbolje, da družbo zapremo, ker bo takrat izguba znašala nič. Prav gotovo pa je treba pregledati dobičkonosnost posameznih prog in terminov poletov,'' pravi in dodaja, da je eden od kratkoročnih ukrepov prav ureditev kontrolinga in ustreznega izračunavanja dobičkonosnosti prog.

Sanacijski načrt

Svet delavcev družbe Mineral je zaskrbljen zaradi odstopa Boštjančiča z mesta predsednika uprave družbe. Delavce čudi, da je Boštjančič "še pred končanjem mandata oz. prekinitvijo delovnega razmerja v družbi Mineral nastopil mesto izvršnega direktorja v drugi družbi in to v času, ko se matična družba sooča s krizo v gradbeni panogi". Od njega zahtevajo dodatna pojasnila glede nastopa nove funkcije v Adrii Airways in zagotovila, da upravljanje Minerala zaradi tega ne bo okrnjeno.

Predsednik upravnega odbora Adrie Maks Tajnikar je minuli teden dejal, da pomoč letalskemu prevozniku blokira NLB, kar se mu zdi nenavadno, glede na to, da je najbolj izpostavljena s svojimi krediti v Adrii. Ostale banke so po besedah Tajnikarja pripravljene sodelovati pri sanaciji.

Časnik Večer je nato v soboto poročal, da naj bi bile načrtu reševanja Adrie naklonjene vse banke, tudi NLB, ki da je popustila in okvirno pristala na zagotovitev kratkoročnega premostitvenega kredita.

Adria še vedno čaka tudi na mnenje ministrstva za promet, ki preverja njeno finančno poročilo. Mnenje ministrstva uradno še ni znano, Boštjančič pa ocenjuje, da je možnosti za to, da bi Adria ostala brez licence za letenje, malo.

Večer je sicer poročal, da so na ministrstvu v petek načeloma podprli načrt Adriine sanacije, naklonjeni so mu tudi predstavniki največjega lastnika, državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP). Pripravljenost, da z odpisom delov svojih terjatev pomagajo pri reševanju Adrie, so menda že izrazili tudi upniki.

Ministrstvo za promet si je vzelo teden dni časa, da podrobneje preuči sanacijski načrt, enako bodo storili tudi v PDP, končno odločitev pa lahko pričakujemo najkasneje v četrtek ali petek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

emirates
20. 01. 2011 19.36
Če pa izgubimo edinega letalskega prevoznika, potem pa nas je lahko kot državo res sram. Ukinte razne finančne dodatke, povečejte davke, podražit alkohol, cigarete karkol. Potrpmo mal pa rešma usaj nekej kar predstavlja Slovenijo po Evropi. Če pa ne mislte tako pa pojdimo kar nazaj v kameno dobo. :/
The5myles
20. 01. 2011 04.37
Če je PAN AM propadu, lahko tudi Adria.
JANSA---PREMIER
18. 01. 2011 19.36
hvala-kr mi zaupate vaš priljubljeni janez janša
JANSA---PREMIER
18. 01. 2011 19.33
hvala-kr mi zaupate-
majlo5
18. 01. 2011 18.39
Kaj tale z bradico je grobar Slovenskih podjetij. Zadnjič sem ga videl s Hildo. Prava slika i dika Slovenskega menedžmenta.
Tonček Balonček
18. 01. 2011 16.18
Pahor je uničil Vegrad in SCT, Petrol, Laško, itd., naše Adrie pa ne bo!!!
Tonček Balonček
18. 01. 2011 16.16
Seveda da bo, saj bomo imeli predčasne volitve in spet bomo leteli v nebo!!!!
nikana
18. 01. 2011 12.22
Še ena zgodba o "uspehu". Ne vem kaj delajo tako dobro plačani nadzorni sveti, da dopustijo, da zadeve pridejo tako daleč. Verjetno zato, ker imajo tudi sami velike dobičke. Ko gre vse v maloro, pa naj jih reši država. A ne bi bilo boljše, če bi ta denar, ki ga drugi pokradejo, rajši namenili za višje plače sramotno slabo plačanih delavcev ?
JANSA---PREMIER
18. 01. 2011 12.15
še ena pahorjeva zgrešena poteza
24Ppkur
18. 01. 2011 12.03
raje pomoc adrii kakor vegradu ali sct-u
laufer
18. 01. 2011 10.47
Sedaj je dovolj drugih prevoznikov in ADRIA lahko mirno propade!
ivo55
18. 01. 2011 10.27
Sanacija pa se bo po stari praksi začela z davkoplačevalskimi soldi ....pol pa bo , če slučajno bo..!
nikhrast
18. 01. 2011 05.49
Imam ene dve karte, zdaj pa ne vem če bo laufala še pol leta, bom pa šel na Cipelcug Airlines.
jagijagi
18. 01. 2011 05.46
Draga nova direktorja! Preživela bo če bo država poplačačla dolgove!
skydrol7
18. 01. 2011 03.33
mentaliteta poslovanja v adria airvays se ni spremenila zadnjih 30 let - ce je izguba = drzavna blagajna ???? sicer je pa neumnost da g.Bostjancic primerja adrio z austrian airways in lufthanso ....... l 2010 je adria prepeljala 1,170.235 potnikov ....2.3% vec kot 2009 leta ????????? flota - CRJ 2 > 6 letal 342 sedezev ....(TDR =39%) - CRJ 9> 4 letala 344 sedezev ..(TDR =96%) - A319 > 2 letala 270 sedezev .. N/A zmanjsati ne-rentabilno floto CRJ 2............ lease - CRJ 7 -2 letali 140 sedezev ( dry lease) .... seveda spremembe niso potrebne ce gre vsa izguba na drzavni racun.......vsekakor pa ideja g.Bostjancica o zvisanju stevila poletov in bolj polne destinacije z pol praznimi letali je zelo prazen vpoglet za Adria Airways za prihodnost.......
Tosho84
18. 01. 2011 02.17
anonymous82
17. 01. 2011 23.56
Bankrot za ARDIO in bankrot SLOVENIJA brez besed bravo pametne glave politične mislim, da imajo tile naši politiki samo 2 razreda osnovne šole
Justiceiscoming81
17. 01. 2011 23.52
Adria ne bo preživela, tako kot niso gradbena in ostala podjetja... Adrijo je v tem času držalo gor edino servisni del Brniškega letališča (popravila avionov),... Z letenjem in z prevozi je adrija sama sebi samo minus delala, vendar tega ne bodo nikoli priznali...
proofreader
17. 01. 2011 22.34
Ampak moramo priznati, da si človek upa. Podjetja, kjer je zraven, se potapljajo, on pa preskakuje na druga kot žabica iz Froggerja.
spyun
17. 01. 2011 22.32
Jao kam to pelje! SLOVENIJA OD KOD LEPOTE TVOJE!! :-(