Izvršna direktorja Adrie Airways Tadeja Tufka in Marjana Ravnikarja sta danes zamenjala Klemen Boštjančič in Robert Vuga, ki ju že čaka prva naloga. Z bankami se morata pogajati o odobritvi premostitvenega posojila, saj družba potrebuje sredstva, da bo lahko izplačala plače skupaj s prispevki. V pogajanjih je sicer prišlo do določenega napredka, vendar je še prezgodaj, da bi lahko povedali kaj konkretnega, je ob tem povedal Boštjančič. Podrobnosti ni razkril, Adria pa naj bi se trenutno potegovala za posojilo v višini treh milijonov evrov.
Družba ima za približno 12 milijonov evrov mesečnih obveznosti. Prihodki pa – v zimskih mesecih, ko ni dodatnih prihodkov z naslova čarter poletov – dosegajo med osem in 10 milijonov evrov, zato ima družba likvidnostne težave. Boštjančič konkretnih številk ni želel komentirati, je pa dejal, da si poleg tekočih likvidnostnih težav želi čimprej priti do rešitve za celotne obveznosti Adrie Airways.
Pogovori o premostitvenem posojilu naj bi bili sicer zaključeni še ta teden.
Je Adria sploh zanimiva za koga?
Boštjančič je sicer za Finance povedal, da verjame, da se Adrio še vedno da rešiti. V nasprotnem primeru se ne bi odločil za prihod v družbo, ki po njegovem mnenju ne bo nikoli kot Lufthansa ali Austrian Airlines, lahko pa bi bila najboljša med primerljivimi družbami iz regije. Ali bo Adria sploh preživela, pa bo po njegovem mnenju znano že čez šest mesecev, vendar Boštjančič verjame, da bo sanacija uspešna.
Kot pravi, je odločilnega pomena, da pride družba v kondicijo, ko si jo bo nekdo zaželel, ne pa ko se bo sama ponujala. ''Vprašljivo je, ali je Adria ta hip sploh za koga zanimiva,'' je odgovoril na vprašanje, koliko je možnosti, da v Adrio vstopi strateški partner. Dodal je še, da bodo aktivnosti tekle, ampak prednostna naloga bo sanacija.
Boštjančič je za časnik pojasnil, da je bila letalska dejavnost v preteklosti deležna različnih subvencij in pri družbah, ki niso v EU, je še vedno tako. ''To izhaja večinoma iz monopolov "nacionalnih letalskih prevoznikov," ki pa po definiciji ne obstajajo več. Prav zaradi tega so družbe zaspale, tudi Adria. Na trgu pa je mogoče preživeti brez subvencij, kar dokazuje množica družb,'' poudarja.
Stroške oziroma prihodke družbe bi lahko po njegovih besedah znižali oziroma povečali z drugačnim poslovanjem in poslovnim modelom. Kot pravi, je treba najprej urediti tekoče poslovanje in zagotoviti kratkoročno likvidnost, saj se lahko družba sesede. ''Takoj ko ne plačaš dobaviteljev, ti lahko zaplenijo letala,'' pravi. Druga stvar pa je, poudarja, da je pri stroških ogromno rezerve. Kot tretjo nalogo omenja razširitev poslovanja in povečanje število poletov, in to ne le na domačem letališču.
Boštjančič je sicer slišal namige, da je treba zmanjšati število poletov, da bi se izguba zmanjšala. ''Odgovoril sem, da je potem najbolje, da družbo zapremo, ker bo takrat izguba znašala nič. Prav gotovo pa je treba pregledati dobičkonosnost posameznih prog in terminov poletov,'' pravi in dodaja, da je eden od kratkoročnih ukrepov prav ureditev kontrolinga in ustreznega izračunavanja dobičkonosnosti prog.
Sanacijski načrt
Predsednik upravnega odbora Adrie Maks Tajnikar je minuli teden dejal, da pomoč letalskemu prevozniku blokira NLB, kar se mu zdi nenavadno, glede na to, da je najbolj izpostavljena s svojimi krediti v Adrii. Ostale banke so po besedah Tajnikarja pripravljene sodelovati pri sanaciji.
Časnik Večer je nato v soboto poročal, da naj bi bile načrtu reševanja Adrie naklonjene vse banke, tudi NLB, ki da je popustila in okvirno pristala na zagotovitev kratkoročnega premostitvenega kredita.
Adria še vedno čaka tudi na mnenje ministrstva za promet, ki preverja njeno finančno poročilo. Mnenje ministrstva uradno še ni znano, Boštjančič pa ocenjuje, da je možnosti za to, da bi Adria ostala brez licence za letenje, malo.
Večer je sicer poročal, da so na ministrstvu v petek načeloma podprli načrt Adriine sanacije, naklonjeni so mu tudi predstavniki največjega lastnika, državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP). Pripravljenost, da z odpisom delov svojih terjatev pomagajo pri reševanju Adrie, so menda že izrazili tudi upniki.
Ministrstvo za promet si je vzelo teden dni časa, da podrobneje preuči sanacijski načrt, enako bodo storili tudi v PDP, končno odločitev pa lahko pričakujemo najkasneje v četrtek ali petek.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.