Kriza, v katero vstopamo, je pokazala, da je Slovenija na področju pridelave zelenjave preveč odvisna od uvoza. Ne pridelamo je dovolj, čeprav bi jo, v kolikor bi vsaj birokratske postopke poenostavili, lahko. Rešitev so - rastlinjaki. V tem so še včeraj gojili orhideje, danes pa solato.
Roman Ferenčak, direktor Ocean Orchids, pojasnjuje: ''Z isto tehnologijo, na isti način, v istih lončkih pravzaprav, s podobnim substratom smo se odločili, da najhitreje lahko proizvedemo solato.''
Prodaja orhidej, s katerimi so vsako leto ob velikonočnih praznikih okrasili celo oltar vatikanske bazilike, je namreč upadla zgolj na četrtino običajnih količin. Za obstanek vseh petdesetih delovnih mest so tako morali čez noč poiskati novo tržno nišo, ki pa jo kmetijska ministrica močno pozdravlja.
Aleksandra Pivec, ministrica za kmetijstvo, ob tem pravi: ''S tem zgledom seveda lahko pokažejo primer tudi drugim in ne samo to, seveda to kaže tudi na to, da v prihodnosti v Sloveniji moramo razmišljati o tem, da bodo prihodnje investicije predvsem usmerjene na to področje rastlinske pridelave...''
Zaplete se pri birokraciji
Pa vendar, če je bila preobrazba znotraj rastlinjaka dokaj enostavna, se zna zaplesti pri birokraciji. Status rastlinjaka je namreč odvisen od tega, kaj se v njem proizvaja.
Ferenčak zato opozarja:''Se pravi, če sedaj pogledamo proizvodnjo, na eni liniji rastejo orhideje, na drugi liniji raste zelenjava in torej tisti del objekta, kjer rastejo orhideje, je po njihovem industrijski objekt, tisti del, kjer pa raste zelenjava, je pa kmetijski objekt. Torej, jaz mislim, da je to nekaj hudo narobe v zakonodaji...''
Sploh, ker je naša zakonodaja v tem primeru v neskladju z evropsko. Pivčeva je o tem že govorila z okoljskim ministrom, tovrstne birokratske prepreke nameravajo odpraviti, razlaga. Za spodbudo ostalim pridelovalcem pa poskrbeti še za finančne vire.
Kot dodaja Pivčeva: ''Nenazadnje imamo še kar nekaj sredstev iz naslova evropskih virov za pokoristit in kot že rečeno, bomo tudi predpise, se pravi, pripravljali v to smer, da bi teh sredstev čim več pokoristili za dvig samooskrbnosti na deficitarnih področjih.''
V novi korona zakon pa nameravajo vključiti tudi ukrepe za povečanje likvidnosti tovrstnih podjetij, in jim s tem olajšati morebitna investicijska vlaganja.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.