Gospodarstvo

Čestitke Sloveniji

Bruselj, 16. 06. 2006 07.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik vlade je poudaril, da je evro za državo največji dosežek po vstopu v povezavo leta 2004.

Prva širitev evroobmočja z eno od novih članic povezave je "pomemben in izjemno pozitiven" korak naprej v gospodarski in denarni integraciji unije, so v svoji odločitvi poudarili šefi vlad in držav. Slovenija bo evro uvedla kot prva in zaenkrat edina novinka, postala pa bo 13. članica evroobmočja.

EU, evro, euro, valuta
EU, evro, euro, valuta FOTO: Reuters

"Evropski svet čestita Sloveniji za konvergenco, ki jo je dosegla po vstopu v EU in temelji na zdravi gospodarski in finančni politiki, ter pozdravlja izpolnitev kriterijev za uvedbo evra, ki jih določa pogodba. V tem kontekstu Evropski svet pozdravlja predlog Evropske komisije, naj Slovenija uvede evro 1. januarja 2007," je zapisano v odločitvi šefov vlad in držav povezave, med katerimi je tudi slovenski premier Janez Janša.

Politična odločitev vrha za širitev evroobmočja je po s pogodbo o EU predpisanem postopku eden zadnjih nujnih korakov na poti Slovenije v to elitno gospodarsko-denarno unijo. Zdaj mora EU sprejeti le še ustrezne pravne podlage, kar se bo, vključno z določitvijo menjalnega tečaja, po načrtih zgodilo na zasedanju finančnih ministrov povezave 11. julija v Bruslju, na prvem zasedanju po vrhu.

Država bo nato imela pol leta za sklepne praktične priprave na vstop - v ta okvir npr. sodijo oskrba z nacionalnimi kovanci evra, kampanja za obveščanje prebivalstva, pa tudi dokončna prilagoditev bankomatov.

Pri izpolnjevanju kriterijev so bili največji napori potrebni pri izpolnitvi pogoja stabilnosti cen, natančneje inflacije, ki jo je Slovenija na dovoljeno raven po dolgih letih previsokih številk obrzdala konec lanskega leta. Ob omenjenih dveh so kriteriji še stabilnost javnih financ, ustrezne dolgoročne obrestne mere in merilo skladnosti pravnega reda, pri katerih je država prav tako dobila zeleno luč.

Janša : Evro je za Slovenijo največji dosežek

Zelena luč vrha Evropske unije za uvedbo evra v Sloveniji s 1. januarjem 2007 je zgodovinska, vstop v evroobmočje pa je za državo največji dosežek po vstopu v povezavo 1. maja 2004, je danes v Bruslju ob koncu vrhunskega zasedanja povezave ocenil slovenski premier Janez Janša. "Danes je velik dan," je dejal premier, ki zeleno luč tudi vidi kot najbolj konkretno pozitivno odločitev vrha.

"Ob vseh odprtih vprašanjih, s katerimi se sooča EU, je odločitev o širitvi evroobmočja s Slovenijo dokaz, da proces poglabljanja, nadaljnje integracije povezave vendarle živi," je Janša izpostavil tudi evropski vidik. "Država, ki resno vzame izpolnjevanje pogojev, lahko napreduje in je deležna poštene obravnave," je poudaril.

Zadovoljni smo tako zaradi pozitivne odločitve kot tudi potrditve, da je gospodarstvo v Sloveniji v dobrem položaju, da izpolnjujemo zahtevne kriterije za evro, kjer imajo tudi nekatere države, ki so že članice evroobmočja, težave, je nadalje povedal premier in povedal, da je dobil čestitke vseh kolegov, tudi iz Litve, katere želja po vstopu v evro je bila na vrhu zavrnjena.

Litva je sicer na vrhu opozorila, da veljavni kriteriji za evro ne upoštevajo dovolj razmer v nekaterih novih članicah EU, predvsem baltskih, ki imajo sicer rahlo visoko inflacijo, a po drugi strani enormno gospodarsko rast. "Ta situacija ob določanju kriterijev za evro res ni bila predvidena," je Janša pokazal razumevanje za pogled Litve, a dodal, da sklepov, ki bi karkoli spreminjali, vrh ni potrdil.

Schuessel in Barroso: Slovenija si zasluži pohvale

Slovenija bo uvedla evro 1. januarja 2007.
Slovenija bo uvedla evro 1. januarja 2007. FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je prav tako čestital Sloveniji in dodal, da prevzem evra ni pomemben le za Slovenijo, temveč za celotno EU.

Z odločitvijo, da Slovenija postane prva nova članica evroobmočja, je vrh EU namreč tudi na simbolni ravni pokazal, da je evroobmočje odprto za nove članice, sta še zatrdila Wolfgang Schuessel in Barrosso. "Z odločitvijo se je pokazalo, da je evroobmočje odprto za vse članice, ki izpolnjujejo pogoje," je bil jasen Barroso.

Pri tem je dodal, da Evropska komisija podpira tudi čimprejšnjo vključitev Litve, vendar pa bo morala za to izpolniti vse pogoje.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User109267
17. 06. 2006 14.26
Prav smešni so nekateri, ki se sprašujejo, le kaj mi bo euro? ..plače tako ne bodo višje...bogatejši dobivajo, reveži zgubijo in podobni komentarji so že prav bedasti. Ok, to je replika na uporabnika ZORIKE. Glede na to, da nimate znanja o fiskalni politiki in makroekonomiji, vam bom pojasnil kaj pomeni uvedba eura za SLO. Da lahko neka država sprejme euro, mora izpolnjevati zelo zahtevne pogoje, kot so mali deficit (ca.3%), 60% javni dolg, nizka inflacija ipd... Če država to izpolnjuje ima zelo visoko stopnjo gospodarske stabilnosti in zdravo makroekonomsko politiko (mimogrede dr.Bajuk finančni minister leta - vic leta prej kot kaj drugega, zahvale gredo prej centralni banki, kot pa njemu...saj zato pa se ne hvali s tem tako, kot bi se sicer, saj ve, da to ni njegova zasluga...). Devizni tečaji SLO-EUR izginejo in zmanjšajo se stroški menjave, to je res...vendar pri menjavi par milijard eurov na leto boste ugotovili, da SLO prihrani kar lepo vsoto denarja, pravtako državnljani. Visoka gospodarska stabilnost pomeni zaupanje v gospodarstvo SLO iz strani tujih in tudi domačih vlagateljev, kar pomeni večji kapitalski prilivi iz tujine in s tem tudi več delovnih mest, ter večji davčni prihodki. To, da se sprašujete kaj bodo od tega imeli "fizikalci" je nerelevantno, ker so le posredno vključeni v proces. Važno je, kaj bo od tega imelo SLO gospodarstvo na makroekonomski ravni. Če bo nek tujec zaradi stabilnosti kupoval SLO obveznice raje kot katere druge, bo avtomatsko privedlo do novega priliva kapitala in tako do novih investicij - torej delovnih mest. Plače delavcev brez izobrazbe se ne bo bistveno višale že iz razloga, ker ekonomsko gledano ni interesa, tukaj je vse odvisno od sindikatov, se pa bodo zagotovo višale skladno s gospodarsko rastjo. V SLO je prihodnost v izobraženi delovni sili, tako je in pika. Odločili smo (so) se za kapitalizem in ta temelji na zaslužkih in investicijah, ki pa prinesejo nova delovna mesta. Sama višina plače, bo delavcu vedno določena v razmerju povpraševanja po delavcu, plača kapitalista, pa bo velika tako, kot bo sam investiral in iz tega profitiral... Nima smisla primerjati, vedeti pa morate, da pravi podjetnik investitor (pustimo razne kvazi podjetnike, ki poslujejo ravno toliko, da odplačajo mercedesa), bo obogatel, istočasno pa bo preko njegovega podjetja ustvaril nova delovna mesta in v tem je bistvo kapitalizma - investicije, ki privedejo do novih zaposlitev. Prepričan sem, da vsi se ne boste strinjali in me boste še kritizirali, vedar to kaj sem napisal enostavno drži, koliko pa je pravičnosti pri tem, pa ni stvar podjetnikov, ampak vlade.
User2757
17. 06. 2006 02.05
Kakšen fatalizem...
User20675
17. 06. 2006 01.38
Sliši se lepio in prav. A naj mi nakdo pove, kaj smo s tem pridobili (dolgoročno), razen neprovizij za menjavo (in s tem zaprtje menjalnic in delovnih mest), kupa kovancev in enormnega zvišanja cen,k i so že tako v primerjavi s plačami presegle vse meje. Nekatere druge države (Češka, Poljska...) so uspele zadržati inflacijo na isti ravni, mi smo jo že v 'pridruževanju' dvignili čez vse meje. Že res, da večina podjetij lagodno posluje s tujci, kaj pa mali ljudje? Tako imenovanih malih ljudi (nezaposlenih, nepodjetnikov, delavskega razreda, fizikalcev, družin z nižjimi dohodki, ljnudmi brez zvez...) je 2/3. Kaj naj pol z njimi (nami)? Lahko se hvalimo okrog, da mamo nizko inflacijo in lepo gospodarsko rast, a kaj to pomeni v praksi? Bogatejši so še bogatejši, revni pa so na istem. Izobraževanje še treba 'ocarinit' pa bomo najbolj zahodni balkan, ki si ga je mogoče zamisliti.
User98633
17. 06. 2006 00.39
Hocemo euro, hocemo euro. Se kolcalo se vam bo za tolarji. Globalizacuja je nekaj, kar se bo treba se nauciti. Jansa in njegovi bodo ze , kaj pa navaden drzavljan? Z njm bo kot s kravami, jih pomolzejo in naprej ostanejo le krave. Mleko, jogurt in sir, ves dobicek gre v zepe, ki nikoli niso videli krave. Ne mislite si, da bo euro prinesel kaj dobrega. Bo vendar komu? Nasim oblastnikom je le do sprejemov in vecerij, kako pa bo slo naprej, se tudi njim se ne sanja. Imel sem jih priliko videti po svetu. Tudi obnasati se ne znajo, tukaj doma pa narodu lazejo in imajo vse za neumne....vremena Kranjcem bodo se zjasnila.......
User2757
17. 06. 2006 00.35
Joj, SMEH! Slovenija je v ERM II vstopila že pred volitvami leta 2004, tu je sedanja vlada nadaljevala delo prejšnjih vlad in to je ena izmed redkih stvari, ki sta si jih za cilj zastavili obe opciji. Sicer bi pa ta uspeh bolj pripisal delu Banke Slovenije, kot pa delu finančnega ministrstva. Tudi v prejšnji vladi. Pa kdaj se bomo že nehali deliti na NAŠE in NJIHOVE? Lepo prosim, dajte no, samo 2 milijona nas je, pa še ti bi se najraje poklali med sabo...
caroll
16. 06. 2006 23.52
no,levičarji,pa še zdaj kaj komentirajte...itak znate sam kritizirat...nič hudega...važno,da drugi hvalijo to našo Slovenijo in našo vlado...lp