Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) bo na prvi prihodnji seji obravnaval situacijo, ki je nastala z odstopom treh članov nadzornega sveta Nove Ljubljanske banke (NLB) Janka Gedriha, Antona Ribnikarja in Antona Macuha, je danes povedal predsednik nadzornega sveta SDH Damjan Belič.
Ali uprava SDH v tej luči še vedno uživa zaupanje nadzornega sveta, Belič ni povedal.
Cerar za čimprejšnje imenovanje nadzornikov NLB

Po odstopu treh članov nadzornega sveta NLB si premier Miro Cerar želi čimprejšnjega imenovanja novih nadzornikov. To nalogo mora opraviti SDH, Cerar pa v tem trenutku ne vidi razlogov, ki bi narekovali razpravo o odstopu uprave holdinga.
"Nemudoma je treba izvesti nov postopek imenovanja nadzornikov ter zagotoviti nemoteno delovanje NLB in nadaljevanje procesa privatizacije. Odgovornost je zdaj na SDH," je v izjavi za medije ob začetku Akademije SMC dejal predsednik vlade.
Cerar neposredne odgovornosti za odstop nadzornikov NLB ne pripisuje predsedniku uprave SDH Marku Jazbecu. "Nadzorniki so odstopili in svoje odstope tudi obrazložili. Pri njihovem odstopu je šlo za neki širši kontekst," je dejal premier in napovedal, da bodo na vladi zadevo pozorno spremljali in videli, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh.
Na odstop treh nadzornikov največje slovenske banke se je ob robu spomladanskega srečanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke odzval tudi finančni minister Dušan Mramor. Kot ključno je izpostavil, da je treba nadzorni svet čim prej popolniti.
"Moramo se zavedati, da se je na zadnji skupščini NLB ta povečal na devet članov, tako da smo zdaj, če so trije odstopili, na istem, kot smo bili pred povečanjem," je ponazoril in pojasnil, da je povečanje smiselno zaradi nalog ki jih imajo člani v različnih komisijah. "Je pa to seveda stvar SDH," je sklenil.
Nadzorniki odstopili zaradi 'diskreditacije in diskvalifikacije'
Nadzorniki NLB Janko Gedrih, Anton Ribnikar in Anton Macuh so na SDH pred petkovo sejo nadzornega sveta NLB naslovili odstopno izjavo iz nadzornega sveta banke. V njej so med razlogi za odstop navedli diskreditacije in diskvalifikacije, potem ko se je odprlo vprašanje njihove primernosti za nadzornike. Odstopno izjavo so podali dva meseca po imenovanju.
SDH je po njihovem odstopu sporočil, da bo v skladu s svojimi pristojnostmi začel izvajati vse ustrezne postopke za čimprejšnjo popolnitev nadzornega sveta. Kadrovska komisija SDH bo pri ocenjevanju primernosti kandidatov pred imenovanjem na skupščini preverila izpolnjevanje pogojev, ki jih mora član nadzornega sveta izpolnjevati v skladu z zakonom o SDH, zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in preostalimi predpisi, so še navedli.
SDH in slovenski bančni regulator sta se sicer še pred imenovanjem zapletla v spor glede vprašanja, ali je bil postopek imenovanja izveden pravilno. Zdaj naj bi Banka Slovenije in Evropska centralna banka po pisanju Financ presodili, da niso primerni za nadzornike.

Banka Slovenije je pred skupščino navajala, da ji SDH ni poslal seznama kandidatov za nadzornike, zato jih ta ni mogla oceniti, kot zahtevajo predpisi enotnega bančnega nadzora pri ECB, v SDH pa so zagotavljali, da imajo za svoja dejanja 100-odstotno pravno podlago.
Odstop treh nadzornikov NLB sicer odmeva tudi med poslanci, ki so v petek SDH pozvali k transparentnemu in odgovornemu iskanju novih članov nadzornega sveta največje slovenske banke. Iz opozicije so prišli tudi pozivi k prevzemanju odgovornosti za nastale razmere.
Nadzorni svet NLB sicer normalno deluje tudi po odstopu treh članov. Po novem šestčlanska zasedba je že v petek imenovala novega predsednika, to je postal Primož Karpe. Poleg Karpeta so v nadzornem svetu še Sergeja Slapničar, Tit A. Erker, Uroš Ivanc, Andreas Klingen in Laszlo Urban.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.