Vladno-gospodarska delegacija pod vodstvom premierja Mira Cerarja je v torek začela delovni obisk ZDA v New Yorku, kjer so jih sprejeli na sedežu podjetja IBM Watson v New Yorku. To je uvod v celoten teden obiskov vrhunskih ameriških podjetij s področja digitalnih tehnologij.
"Z ministrom Koprivnikarjem sva prišla, da najboljšim ameriškim podjetjem predstaviva možnosti za sodelovanje z vlado na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije. Gre za idejo, ki smo jo dolgo časa razvijali in pripravljali v sodelovanju s predstavniki podjetij, namreč kako povezati javno upravo s področjem gospodarstva. Kako z najboljšimi podjetji na svetu na področju digitalne tehnologije izboljšati delovanje javne uprave, države, za večjo konkurenčnost našega gospodarstva in državljanov," je dejal Cerar.
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je dejal, da prihajajo z idejo o Sloveniji kot referenčni zeleni državi. "Želimo povedati, da je Slovenija ravno prav velika, da ima zgrajene in stabilne vse sisteme, kot jih imajo velike države, ampak je dovolj majhna oziroma dovolj odzivna na sistemsko uvajanje modernih tehnologij. Vse te korporacije imajo odlične rešitve, vendar nobena jih praktično ni uspela uvesti na ravni celotnega sistema, na primer zdravstva, sociale, javne uprave," je dejal Koprivnikar in razložil, da pri ameriških podjetjih iščejo ponudbe za najboljše rešitve.
"Če potem to rešitev izpeljemo na ravni države, potem bo Slovenija podobno kot na primer Estonija zanimiva za druge države, da si pridejo ogledat kako smo to naredili in na ta način bomo postali referenčna država. To je celotna ideja," je dejal minister in potrdil, da bi Slovenija na ta način postala nekakšen poskusni poligon za rešitve podjetij. Vendar tako, da tuja korporacija najprej začne dialog z vlado in se skupaj najde interes države. Izpeljava konkretnih projektov pa je potem stvar javnih razpisov.
Delegacija se v New Yorku, Bostonu, San Franciscu in Seattlu srečuje s ključnimi podjetji s področja razvoja informacijsko-komunikacijskih tehnologij - IBM, EMC, Oracle, Cisco in Microsoft ter tudi Tesla. Ta podjetja prepričujejo v koristnost sodelovanja pri iskanju rešitev, sama izpeljava tega oziroma kdo bo dobil potem projekt, pa je stvar kasnejših javnih razpisov, na katerih bodo podjetja tekmovala. To določajo tudi memorandumi o razumevanju, ki jih vlada podpisuje z omenjenimi podjetji.
Cerar je razložil, da delegacija najvišjih predstavnikov vlade odpira vrata za posle oziroma za dostop slovenskim podjetjem, ki jo spremljajo. To potrjujejo tudi člani gospodarske delegacije, ki pravijo, da so prišli zaradi tega, da od največjih ameriških podjetij dobijo nove ideje, zamisli in se morda dogovorijo tudi za kakšen posel.
Cerar se je s sedeža IBM Watson odpravil do bližnje slovenske cerkve sv. Cirila, kjer mu je veleposlaništvo v Washingtonu organiziralo sprejem in srečanje s slovensko skupnostjo New Yorka. Premier je opisal namen svojega obiska in omenil tudi migrantski val, ki gre čez Slovenijo na sever Evrope, ter pri tem dejal, da ga Slovenija s pomočjo "nadčloveških naporov policije in vojske" uspešno usmerja naprej.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.