"Potrjujem nakup deleža v Kolonelu, vendar za zdaj ne bom odgovarjal na nobeno vprašanje glede tega nakupa," je povedal novi lastnik Kolonela Pierpaolo Cerani. In čeprav je dejal, da bo na vsa vprašanja odgovoril na novinarski konferenci v Ljubljani, ki bo predvidoma v petek oz. soboto, si je očitno premislil, saj je za Studio Delo dejal, da se je za nakup Kolonela odločil zaradi Radenske. Z radensko kot pijačo je, kot je dodal, povezan že od otroštva. "Ko sem slišal, da je skupina v težavah, sem se začel pogajati za nakup, saj v tem vidim poslovno priložnost," je dejal Cerani.
Pojavile so se informacije, da je Cerani Pivovarno Laško obvestil, da je postal večinski lastnik, delniška knjiga pa izkazuje, da ima Kolonel 30 odstotkov tujega lastništva. Cerani je odgovoril, da so kupili relevantno, ampak manjšinsko kvoto – okoli 30 odstotkov. Zanikal je, da bi njegovi odvetniki sporočili Pivovarni Laško, da je večinski lastnik, saj bi v tem primeru moral izpeljati obvezno prevzemno ponudbo.
Nakup so sicer potrdili tudi v Pivovarni Laško, kjer so prek spletnih strani ljubljanske borze sporočili, da je podjetje Iniziative Generali 96 s 27. julijem postalo večinski lastnik podjetja Kolonel. Pivovarno Laško je podjetje Iniziative Generali obvestilo preko pooblaščenega odvetnika.
Turnšek: Za spremembe v lastništvu lastnikov Laškega smo izvedeli iz medijev
Nadzorniki Pivovarne Laško pa so o spremembah v lastniški strukturi Kolonela izvedeli iz medijev, je povedal predsednik nadzornega sveta Anton Turnšek. Kljub spremembam pa pričakujejo normalno poslovanje in uskladitev pričakovanj z bankami upnicami.
Kot je dejal, se nadzorni svet Laškega ukvarja s spremljanjem poslovanja družbe, v prihodnjih letih pa želi okrepiti poslovanje skupine predvsem na osnovnem poslu. Prodaja deležev v drugih družbah, ki jih ima Laško, je sicer možna, ni pa nikakršne potrebe po hitenju. Končno besedo o tem bodo vsekakor imeli lastniki, je poudaril.
Cerani ne namerava prodati podjetja iz skupine
Cerani je za časnik Delo povedal, da so njegovi načrti s skupino Pivovarno Laško takšni, da bo ohranil slovenske dobavitelje, zlasti v Mercatorju, pri tem pa je zavrnil možnost prodaje podjetij iz skupine. "Zelo cenim, denimo Radensko, ki jo pijem že več let, in si želim razvijati te slovenske blagovne znamke, v katere verjamem. Rad bi jih razvijal po vsem svetu, ker so veliko vredne, a še premalo razvite in imajo dovolj manevrskega prostora," je dejal Cerani.
O odnosih z direktorji podjetij v skupini je dejal, da je v torek večkrat klical predsednika uprave Pivovarne Laško Dušana Zorka, da bi se mu predstavil kot lastnik, kar je običajna praksa, a priložnosti za pogovor ni dobil, ker se Zorko z njim ni utegnil sestati.
Cerani je še izrazil pričakovanje, da se v času novega lastništva podjetja ne bo dogajalo nič mimo tekočih poslov. Tudi sicer bi bil vesel, če bi imeli skupne cilje znotraj skupine in bi sodelovali pri vseh projektih, je poudaril za Delo. Dodal je, da namerava obdržati vsa delovna mesta in njihovo število celo povečati. "Imam predvidene finančne rešitve, s katerimi bo premoženje ostalo v Sloveniji, skupina pa se bo prestrukturirala in sanirala," je dejal.
Cerani je v Italiji znana medijska osebnost
Goričan Cerani, ki ima stalno prebivališče v Celovcu, je sicer znana medijska osebnost v Italiji in jugovzhodni Evropi, pozornost pa je pritegnil leta 2006, ko je bil vpleten v škandal s savojskim princem Vittorijem Emanueleom in njegovim bratrancem ter takrat bolgarskim premierjem Simeonom Saxe Coburgom. Cerani je takrat dejal, da je Saxe Coburg svojemu bratrancu in Ceraniju v zameno za finančno podporo v predvolilni kampanji obljubil posle v Bolgariji oz. da bosta zmagala na nekem javnem razpisu. Saxe Coburg je zanikal obtožbe, priznal pa je, da je koristil Ceranijeve usluge, in sicer se je večkrat vozil z njegovim letalom. Cerani je kasneje priznal, da je lagal.
Ceranijevo ime se je v italijanskih medijih pojavljalo večkrat tudi v zvezi z donacijo nekakovostnih zdravil Eritreji. Princ Vittorio Emanuele, ki je bil omenjen v več škandalih s prostitutkami, saj naj bi od svojih sodelavcev zahteval, da mu priskrbijo prostitutke, najraje je imel svetlolaske, naj bi želel donirati zdravila Eritreji, vendar pa bi morala biti ta, kot je domnevno zahteval, "ne preveč draga in ne nujno preveč kakovostna".
V posel naj bi bil vključen prinčev sodelavec Gian Nicolino Narducci, ki je sporna zdravila želel naročiti pri Ceraniju, ki ima farmacevtsko družbo v Trstu, je poročala La Repubblica.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.