Direktor Iniziative Generali 96 Pierpaolo Cerani je za Delo povedal, da je njegovo podjetje kupilo 30-odstotni delež Kolonela. V Kolonel in verigo precej zadolženih podjetij pa naj bi vstopil zaradi poslovne priložnosti. Kljub velikim dolgovom ima narejen sanacijski načrt, ki ga, kot pravi, lahko uresniči, če bo dobil nazaj glasovalne pravice za Infond Holding, ki jih je zaradi suma koncentracije lastništva zamrznil Urad za varstvo konkurence. Kot je Cerani povedal za Delo, je za pridobitev teh pravic pripravljen iti tudi na Evropsko sodišče. O tem pa se namerava najprej pogovoriti z ministrom za finance Francem Križaničem. "Napadli so me, da sem italijanski mafijec, ampak v resnici sem 75-odstotni Slovenec, torej sem slovenski mafijec," je povedal Cerani, ki napoveduje bitko z Uradom za varstvo konkurence.
Križaniču namerava Cerani predstaviti celotni sanacijski načrt. Meni, da ima skupina velik potencial, ki pa ga uničujejo razne igrice političnih skupin in medijev. "Napadli so me, da sem italijanski mafijec, ampak v resnici sem 75-odstotni Slovenec. Torej sem slovenski mafijec," pravi Cerani.
Za nakup ni bilo treba veliko denarja
Za italijanski dnevnik Il Picolo pa je Cerani pojasnil, da za nakup omenjenega deleža Kolonela ni bilo treba veliko denarja, saj je podjetje zadolženo za kar 800 milijionov evrov, ki jih je z nakupom tudi prevzel. Zavrnil je namigovanja, da bi za nakupom stala kaka ameriška družba in zagotovil, da posel sklepa le njegov holding Iniziative Generali 96. Pogajanja o poslih so po njegovih besedah trajala tri mesece.
Za tržaški dnevnik je tudi dejal, da je do Radenske vedno gojil posebno ljubezen. "Ko sem se informiral o možnostih za njen nakup, sem izvedel za težaven položaj Kolonela. Iz tega so se stvari razvile naprej," je pojasnil Cerani, ki je še dodal, da je kupil tolikšen delež, da z njim lahko nadzoruje, čeprav si je pridržal možnost preveriti nakup stoodstotnega deleža.
Želi prodreti na tuje trge
Sam s poslom vidi priložnost operacije z velikimi možnostmi za uspeh, ki je ne gre zapraviti, saj gre za prestižne znamke in za visoko kakovostne proizvode, ki glede mineralne vode, piva in sadnih sokov pokrivajo 90 odstotkov slovenskega trga.
Povedal je, da želi delati konkurenco italijanskemu San Pellegrinu in "ZDA preplaviti z Radensko". "Gre za to, da se pomnoži izvoz in da se te proizvode prodaja po vsem svetu. Radensko, ki jo danes poznajo samo v Furlaniji-Julijski krajini in Venetu, predvsem v ZDA, sadne sokove Fructala pa po vsej Evropi. Seveda pa gre tudi za to, da se okrepi uvoz vseh teh proizvodov v Italijo," pravi Cerani in navaja možnost selitve sedeža Kolonela iz Maribora v Ljubljano. V slovensko prestolnico naj bi se preselili tudi nekateri sodelavci tržaškega podjetnika.
"Delo in Večer bosta samostojna"
Zatrdil je, da bo v roku enega meseca pripravljen celoten industrijski načrt, katerega glavni smernici bosta vsekakor širjenje slovenskih znamk in proizvodov po vsem svetu ter ohranitev vseh delovnih mest. Glede dnevnikov Delo in Večer, tržaški podjetnik pravi, da ima prvi 499 zaposlenih, od katerih je 400 novinarjev, in ustvarja pet milijonov evrov dobička, drugi pa ima 280 zaposlenih. Tudi ta delovna mesta bo ohranil, pri čemer dodaja, da bo novinarjem in urednikom pustil čim večjo avtonomijo.
Dolgovi niso glavna skrb, glasovalne pravice so večji problem
Kot pravi Cerani, dolgovi niso glavna težava skupine, čeprav so veliki. Huje se mu zdi, da z družbo ni mogoče upravljati, ker Infond Holding v pivovarni nima glasovalnih pravic. "Naši italijanski odvetniki, med katerimi je tudi najboljši strokovnjak za konkurenčno pravo Luciano Vasques, bodo skupaj s slovensko odvetniško družbo Čeferin proučili možnosti, kako bi sprostili uveljavljanje naših glasovalnih pravic v Laškem. Če v zelo kratkem času ne bomo rešili teh vprašanj s tukajšnjim Uradom za varstvo konkurence, bomo šli na Evropsko sodišče," je napovedal Cerani.
Manjšinski delež smo kupili, ker želimo najprej analizirati stanje v podjetju
Direktor Iniziative Generali 96 pravi, da ima Boško Šrot še vedno v lasti svoj delež, torej večinski, vendar ni več dejaven v skupini. Kot pravi, večine v Kolonelu niso kupili, ker morajo najprej pogledati in analizirati skupino od znotraj. Predvsem zato, ker ne moremo izvrševati upravljavskih pravic v Pivovarni Laško. Ob tem je napovedal, da po pregledu obstaja tudi možnost, da bi pozneje dokupili preostali delež.
Skupina Iniziative Generali 96 se primarno ukvarja z zdravili. So največji proizvajalec infuzij v Italiji – izdelajo okoli 80 milijonov kosov letno. Od tega imajo 70 milijonov evrov prometa.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.