Bi lahko bila uvedba cenovne kapice na rusko nafto dejansko učinkovita? Nekateri analitiki niso povsem prepričani, poroča Al Jazeera.
Finančni ministri držav skupine G7 namreč želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte. Ob tem so pozvali tudi vse države, ki uvažajo rusko nafto, naj se pridružijo temu ukrepu. S cenovno kapico na rusko nafto želijo preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini.
Kot so pojasnili ministri, bo začetna zgornja meja cen ruske nafte določena "na ravni, ki bo temeljila na številnih tehničnih podatkih", in dodali, da se bo njeno učinkovitost "pozorno spremljalo". Glede na načrt bi bil pomorski prevoz surove nafte in naftnih derivatov ruskega porekla po vsem svetu mogoč le, če bo nafta kupljena pod določeno ceno.
Omejitev cen bi lahko delovala tako, da bi Zahod vezal pomembne storitve, kot je zavarovanje za prevoz nafte, na izpolnjevanje uredbe. Te so večinoma v rokah zahodnih držav.
Poznamo že mednarodne sisteme, ki so usmerjeni k preprečevanju izvoza nafte – kot so tisti v Iranu in Venezueli – ali sisteme, ki omejujejo trgovino – kot recimo program Združenih narodov, ki je od leta 1995 do 2003 dopuščal Iraku prodajo, a samo v zameno za hrano, zdravila in humanitarno pomoč. A nikoli do zdaj še ni bilo predloga o cenovni kapici.
Velika Britanija, Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska in ZDA so že omejile ali začasno ukinile nakup ruske nafte. A analitiki menijo, da je načrt G7 lahko učinkovit le, če ga podprejo še ostale države, še posebej večje, kot sta Indija in Kitajska.
Analitik John Kilduff dvomi, da se bodo države, kot so Kitajska, Indija ali Turčija, odločile sodelovati v načrtu G7. Zato meni, da se bo nakup ruske nafte nadaljeval.
Rusija je v odgovor že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico. Podpredsednik ruske vlade Aleksander Novak je dejal, da niti države razširjene skupine proizvajalk nafte Opec+ niti Indija in Kitajska ne podpirajo zamisli o uvedbi cenovne kapice na rusko nafto.
Po poročanju britanskega časnika Financial Times bi se ukrep cenovne kapice začel izvajati sočasno z embargom EU na uvoz ruske nafte. Ukrep bi začel veljati 5. decembra za surovo nafto in 5. februarja za naftne derivate.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.