Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da bo nova uredba o oblikovanju cen za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo začela veljati z 9. aprilom in bo veljala dva meseca.
Ceni se bosta oblikovali enako kot doslej, po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja dolar-evro, modelski ceni pa se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij. Ta model je po ministrovi oceni za Slovenijo najbolj primeren.
Marži distributerjev se po predlogu uredbe, objavljeni na spletni strani vlade, ne spreminjata: tako najvišja višina marže za 95-oktanski bencin znaša 0,08701 evra, za dizel pa 0,08158 evra za liter.
"Slovenija je usmerjena v tržno gospodarstvo in prav je, da se cene naftnih derivatov prosto oblikujejo na trgu," je dejal minister in dodal, da to omogoča podjetjem konkurenčen nastop na trgu.
Minister verjame, da je liberalizacija cen 100-oktanskega bencina in kurilnega olja prvi korak v smeri, da pridemo do liberalnega določanja cen za vse naftne derivate. "Verjamemo, da bodo od tega imeli že na srednji rok koristi tudi potrošniki," je poudaril. Po njegovih besedah je čas rekordno nizkih cen nafte najbolj pravi čas, da Slovenija kot zadnja izmed članic EU začne s postopkom liberalizacije.
Cene naftnih derivatov tudi po sprostitvi cen po Počivalškovi oceni ne bodo poskočile. "Največ k temu pripomore cenovna odzivnost tranzitnih potrošnikov in prevoznikov. Imamo pa v rokah tudi ukrepe, s katerimi lahko takoj ustavimo morebitna nezaželena gibanja na trgu. In verjamem, da se tega zavedajo tudi ponudniki naftnih derivatov," je izpostavil.
Tokratna sprostitev nadzora cen 100-oktanskega bencina in kurilnega olja je prvi korak k popolni liberalizaciji. "Naredili smo prvi korak, verjamem, da bomo naredili tudi naslednjega," je dejal.
Najprej bodo sicer preučili možnost liberalizacije cen na avtocestnem križu oz. v obmejnem območju. "Sem optimist in verjamem, da bomo kmalu sledili z enim od ukrepov, ki sem jih omenil, ali na avtocestnem križu ali obmejnem območju," je še povedal minister, ki sicer popolne liberalizacije v časovnem smislu še ne more napovedati.
"Na podlagi ugotovitev, da je povpraševanje po 98- in več oktanskem neosvinčenem motornem bencinu cenovno precej neelastično, hkrati pa je 95-oktanski motorni bencin, ki bo še naprej pod regulacijo, dober substitut 98- in več oktanskemu bencinu, ministrstvo za finance ocenjuje, da bo prišlo do sorazmerno majhnega izpada javnofinančnih prihodkov odprave regulacije cen 98- in več oktanskega bencina, to je za približno 300.000 evrov," piše v sporočilu, ki so ga po seji poslali iz urada vlade za komuniciranje.
Pri ekstra lahkemu kurilnemu olju pa pričakujejo, da se zaradi dokaj konkurenčnega okolja in enostavnega vstopa novih konkurentov, končna cena za potrošnike (skupaj s prevozom goriva na dom) ne bo bistveno spremenila, zato tu ne bo prišlo do zaznavnih finančnih učinkov.
V ZPS pravijo, da so zgroženi
Manj navdušeni od ministra so glede novega načina določanja cen v Zvezi potrošnikov. Iz ZPS so sporočili, da so zgroženi, da vlada pomembne ekonomske odločitve sprejema le na podlagi upoštevanja davčnih prilivov in dobičkov ponudnikov, ne pa iz vidika potreb in stroškov prebivalstva in gospodarstva.
Menijo, da bo ta poteza potrošnikom prinesla zgolj višje cene: "Prodajalci goriv so namreč že zdaj imeli možnost znižati najnižjo določeno ceno goriva, a se za ta ukrep, razen enega, niso odločili. Na tem mestu velja poudariti, da imajo najvišjo ceno goriva določeno tudi v Belgiji a tam obstajajo razlike med posameznimi črpalkami, cena goriva pa je na vseh črpalkah enaka tudi na Malti, tako da težko govorimo o Sloveniji kot osamljenemu neliberaliziranemu otoku sredi Evrope."
Kot še pravijo, je Slovenija na področju prodaje naftnih derivatov posebna predvsem zato, ker imata dve naftni družbi v rokah veliko večino vseh prodajnih mest. Na številnih območjih potrošniki nimajo možnosti izbire. "Še celo v Ljubljani je zahodni del praktično v celoti pokrit z bencinskimi servisi zgolj enega samega podjetja," opozarjajo. Zato lahko po njihovem upravičeno pričakujemo, da bodo cene na bencinskih servisih po morebitni sprostitvi v vseh primerih višje.
Dodajajo pa tudi, da pogrešajo konkretne načrte za vzpostavitev ustreznega sistema nadzora trga. Menijo, da glede na izkušnje s šibkim nadzorom na drugih maloprodajnih trgih lahko upravičeno dvomimo, da bi takšen trg deloval v interesu potrošnikov in drugih uporabnikov.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.