V Sloveniji se cene življenjskih potrebščin avgusta tako na letni kot na mesečni ravni niso spremenile. Nižje cene naftnih derivatov so tako na letni kot mesečni ravni prispevale največ k padcu cen, k rasti pa so na letni ravni največ pridale višje cene počitnic v paketu, na mesečni pa višje cene oblačil in počitnic v paketu.
Letni padec cen je avgusta znašal 0,3 odstotka, povprečni 12-mesečni padec cen pa je bil 0,4-odstoten, kar je toliko kot v enakem obdobju lani, je danes sporočil državni statistični urad.
Blago se je v letni primerjavi avgusta pocenilo za odstotek, pri čemer je trajno blago cenejše za 1,6 odstotka, blago dnevne porabe za odstotek, poltrajno blago pa za 0,3 odstotka. Cene storitev so bile višje za 2,1 odstotka.
K letni rasti cen so 0,2 odstotne točke prispevale višje cene počitnic v paketu, ki so dražje za šest odstotkov. Po 0,1 odstotne točke so posamezno prispevale višje cene kruha in izdelkov iz žit (dražji so bili za 1,9 odstotka), sveža in predelana zelenjava (za 5,2 odstotka), telefonske in internetne storitve (za 2,4 odstotka) ter nastanitvene storitve (za 10,1 odstotka).
K skupnemu padcu cen v letni primerjavi so po drugi strani največ, 0,6 odstotne točke, prispevale nižje cene naftnih derivatov. Tekoča goriva so se pocenila za 11,5 odstotka, goriva in maziva pa za 9,7 odstotka.
Za 8,6 odstotka nižje cene rabljenih osebnih avtomobilov, za 8,1 odstotka cenejša daljinska energija, za 4,1 odstotka cenejši plin in za 1,8 odstotka cenejša oblačila so k padcu cen prispevali 0,1 odstotne točke, so izračunali na statističnem uradu.
V mesečni primerjavi so k rasti cen po 0,1 odstotne točke posamezno prispevale višje cene oblačil in počitnic v paketu. Oblačila so se podražila za 2,5 odstotka, počitnice v paketu pa za 2,3 odstotka.
Tako kot v letni primerjavi so tudi v mesečni k avgustovskemu padcu cen največ pridale nižje cene naftnih derivatov. Tekoča goriva so se v primerjavi z julijem avgusta pocenila za 5,3 odstotka, goriva in maziva pa za 3,3 odstotka.
Cene, merjene s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo gibanja cen v EU, so se medtem avgusta na letni ravni znižale za 0,2 odstotka, na mesečni pa za 0,1 odstotka.
Inflacija v območju evra avgusta stabilna
Prvi izračuni evropskega statističnega urada Eurostat kažejo, da se je v avgustu v letni primerjavi zabeležilo 0,2-odstotno inflacijo, kar je toliko kot mesec prej. K avgustovski rasti cen so največ prispevale višje cene hrane, alkohola in tobaka.
Cene hrane, alkohola in tobaka so se avgusta na letni ravni zvišale za 1,3 odstotka, potem ko je bila julijska rast 1,4-odstotna. Cene storitev so bile višje za 1,1 odstotka (v juliju 1,2 odstotka), neindustrijske dobrine pa so se podražile za 0,3 odstotka (julija za 0,4 odstotka).
Po drugi strani so se pocenile cene energije, in sicer za 5,7 odstotka, potem ko so mesec prej upadle za 6,7 odstotka, je še navedel Eurostat.
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin, merjene s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo gibanja cen v EU, medtem avgusta na letni ravni znižale za 0,2 odstotka, na mesečni pa za 0,1 odstotka.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.