Opolnoči so se znova močno podražili naftni derivati. Najbolj prodajani 95 oktanski bencin je dosegel rekordno vrednost, liter po novem stane več kot 260 tolarjev. Nekoliko cenejše je le kurilno olje.
Liter 95-oktanskega bencina se je podražil za 11,30 tolarja na 260,80 tolarja, 98-oktanskega bencina pa za 12,30 tolarja na 266,60 tolarja. Za liter dizelskega goriva je po novem treba odšteti 238,90 tolarja oz. 4,90 tolarja več, za liter kurilnega olja pa 154,60 tolarja oz. 0,80 tolarja manj, so sporočili iz Petrola.
Cene dosegle vrhunec
Cene goriva se pri nas oblikujejo vsakih 28 dni, najbolj pa nanje vpliva gibanje cen surove nafte na svetovnem trgu, ki so v minulem mesecu skokovito narasle. “Razloge za tako visoke cene nafte gre iskati predvsem v tem, da so glavna nahajališča v nestabilnih državah, kot sta Nigerija in Irak, potem je tu problem Irana in jedrskega orožja ter seveda konflikt med Izraelom in Libanonom,” je za 24UR pojasnila članica uprave Petrola Alenka Vrhovnik Težak.
Obenem na cene nafte vpliva tudi vse večje povpraševanje, predvsem Indije in Kitajske, ki se pospešno industrializirata in razvijata in kjer so zahteve po nafti iz meseca v mesec večje. “Te države so postale močne porabnice nafte. To pomeni, da se nafta danes proizvaja na meji tekočih zmogljivosti in vsak politični ali kak drug dogodek zelo vpliva na kratkoročno nihanje cene,” je za 24UR pojasnil direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Janez Šušteršič.
Povedal je še, da je cena goriv, če gre verjeti zadnjim napovedim, dosegla vrhunec. Zvišanje cen naftnih derivatov je običajno tudi za poletne mesece, ko je povpraševanje po bencinu zaradi dopustov največje. Glede na izkušnje iz preteklih let pa lahko v primeru, da ne bo prišlo do posebnih političnih dogodkov, jeseni pričakujemo znižanje cen tekočih goriv, je ocenil.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.