Zaradi težjega pridobivanja posojil in tudi splošne finančno-gospodarske klime, v kateri se kupci vedejo bolj racionalno, veliko pa jih tudi čaka na pričakovana večja znižanja cen stanovanj, se je že znižalo tudi povpraševanje na nepremičninskem trgu. Posledično pa so začele padati tudi cene nepremičnin. Ker se ljudje raje odločajo za najem stanovanj, agencije pričakujejo zvišanje najemnin. V trenutnih razmerah pa tudi ni več toliko naložbenih in špekulativnih nakupov.
Po podatkih spletne strani Slonep, kjer so naredili izračune na podlagi 20.000 oglaševanih stanovanj, pa so cene nepremičnin v Ljubljani in okolici že septembra začele padati. Glede na junij se je oglaševana vrednost stanovanja v Ljubljani in okolici znižala za približno 0,7 odstotka.
Pri Slonepu so umiritev rasti oglaševanih cen stanovanj pričakovali že dlje časa, saj je intenzivna rast v preteklih letih, ki je bila predvsem posledica presežka povpraševanja nad ponudbo, cene pripeljala tako daleč, da so očitno presegle kupno moč prebivalstva. Posledično se je močno zmanjšalo povpraševanje, kar se kaže tudi v močnem upadu sklenjenih nepremičninskih poslov.
Zmanjševanje povpraševanja je v veliki meri posledica dveh ključnih dejavnikov: visokih cen in negotovosti, kaj se bo s cenami dogajalo, še menijo pri Slonepu.
Rabljene nepremičnine dobivajo realno ceno
V podjetju Metropola Nepremičnine pravijo, da sicer povpraševanje ostaja, vendar ni več tako presežnega povpraševanja kot v preteklem času. V trenutnih razmerah ni več toliko naložbenih špekulativnih in naložbenih nakupov. Prodajalci nižajo cene predvsem rabljenih stanovanj, ki so bila v preteklem obdobju v primerjavi s cenami novih previsoke in se zdaj pomikajo proti realnemu razmerju.
Direktor podjetja ABC Nepremičnine Andrej Kuplenk je za 24ur.com povedal, da opažajo, da se ponovno povečuje zanimanje kupcev za nakup nepremičnin, saj ljudje vse bolj spoznavajo, da so nepremičnine dobra in trdna naložba. Cene pa kljub "velikim strahovom in nekaterim napovedim niso padle“. Tako naj bi cene padle le na tistih lokacijah, kjer so bile že v preteklosti previsoko postavljene.
Najbolj se prodajajo manjša stanovanja
Sicer pa se po mnenju večine nepremičninskih agencij najtežje prodajajo nepremičnine, katerih lastniki imajo nerealna pričakovanja glede cene. Poleg tega pa še stanovanja, ki imajo dodatne omejitve – na primer neurejeno ZK stanje, pridobivanje soglasij, delna zazidljivost in podobno. Drugi dejavniki pa so še premalo sonca, težja dostopnost, slabša infrastruktura in oddaljenost od delavnih mest.
Kot navajajo v nepremičninski agenciji GBD Nepremičnine, pa so še vedno najbolj zaželena manjša stanovanja – garsonjere, enosobna in dvosobna stanovanja ter zazidljive parcele, ki imajo ugodno ceno. V NNRN Nepremičnine pa ugotavljajo tudi, da se je v zadnjih šestih mesecih zelo povečalo povpraševanje po kmetijskih zemljiščih in da so se njihove cene bistveno zvišale.
Najemnine ostajajo nespremenjene ali se višajo
Ker je povpraševanje na trgu slabo, se veliki prodajalci – predvsem tisti, ki vidijo nepremičnino kot investicijo – odločajo, da bodo nepremičnine umaknili iz prodaje in jih dajali raje v najem. Vse nepremičninske agencije pa se strinjajo, da bodo najemnine ostale enake ali pa se bodo zvišale.
Tudi kupci sedaj čakajo na večji padec nepremičnin in se zato trenutno raje odločajo za najem nepremičnine, je pojasnila Tanja Cvetan. V njeni agenciji JUR-TAN tako ocenjujejo, da se bodo cene najemniških stanovanj še dvignile, "saj bo povpraševanje preseglo ponudbo“.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.