Po podatkih Geodetske uprave RS je bilo treba v Sloveniji med julijem in septembrom za kvadratni meter stanovanja odšteti povprečno 1.845 evrov, medtem ko je bilo v prejšnjem četrtletju za kvadratni meter treba odšteti 1.936 evrov. Najbolj so cene padle na Obali, kjer so bile v zadnjem času tudi najvišje.
Tako so se v Kopru cene znižale za osem odstotkov, na ostalem obalnem območju pa za 15 odstotkov. Glede cen stanovanj pa Obala ostaja najdražja, za kvadratni meter je povprečno treba odšteti 3.031 evrov (v prejšnjem četrtletju 3.371 evrov). V Ljubljani je cena stanovanj padla za pet odstotkov, tako je bilo za kvadratni meter treba odšteti 2.683 evrov, v prejšnjem četrtletju pa 2.823 evrov. Edino mesto, kjer je cena stanovanj ostala enaka, je Celje, kjer je za kvadratni meter stanovanja treba odšteti 1.387 evrov. Cene hiš so se nekoliko dvignile.
Cena kvadratnega metra kmetijskega zemljišča je v tretjem četrtletju povprečno znašala 1,95 evra (v četrtletju prej 1,76 evra), cena kvadratnega metra gozdnega zemljišča pa 0,68 evrov (četrtletje prej 0,66 evrov).
Strmo upadanje prometa na nepremičninskem trgu
Po podatkih, ki so evidentirani v evidenci trga nepremičnin, je začelo ob koncu preteklega leta število sklenjenih kupoprodajnih poslov s stanovanji strmo upadati, letos pa se je ustalilo na mnogo nižji ravni. Primerjava števila evidentiranih tržnih transakcij za stanovanja in hiše (eno in dvostanovanjske stavbe) v letih 2008 in 2007 kaže, da je bilo do konca letošnjega septembra v primerjavi z enakim lanskim obdobjem kar za 50 oziroma 70 odstotkov manj transakcij. Kljub velikemu znižanju prometa pa primerjava po četrtletjih kaže jasen trend nadaljnjega upadanja realiziranih transakcij.
V Sloveniji je bilo tako v tretjem četrtletju opravljenih 1075 transakcij, četrtletje prej pa 1204. Na obali je bilo 77 transakcij (četrtletje prej 47), v Ljubljani 241 (četrtletje prej 301), v osrednjeslovenski regiji brez Ljubljane pa je bilo 80 transakcij (četrtletje prej 130).
Nepremičnine bodo dobile bolj realno vrednost
Nepremičninski trg se umirja tudi zaradi težjega pridobivanja posojil in splošne finančno-gospodarske klime, v kateri se kupci vedejo bolj racionalno. Veliko potencialnih kupcev pa tudi čaka na pričakovana večja znižanja cen, medtem ko prodajalci, ki jim ni treba prodati, nepremičnine, zaradi padanja cen, raje umaknejo s trga in jih oddajajo. V trenutnih razmerah pa tudi ni več toliko naložbenih in špekulativnih nakupov, pravijo nepremičninski agenti. Tako je zaradi visokih cen in negotovosti, kaj se bo s cenami dogajalo, posledično zmanjšanje povpraševanja, pravijo pri Slonepu.
Cene pa bodo najbolj padle predvsem tam, kjer so bile do sedaj, tudi zaradi presežnega povpraševanja, najbolj precenjene. Tako je bilo na primer na področju rabljenih stanovanj, ki naj bi sedaj dobila bolj realno vrednost. Povečala pa naj bi se tudi razlika med rabljenimi stanovanji in novogradnjami.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.