Obdobje negativnih in ničelnih mesečnih stopenj rasti cen v Sloveniji, ki je trajalo vse od lanskega julija, se je februarja končalo. Cene življenjskih potrebščin so se zvišale, v primerjavi z januarjem so bile višje za 0,5 odstotka.
Blago je dražje za 0,6, storitve pa za 0,4 odstotka. Najbolj so se podražili prevoz, rekreacija, kultura, raznovrstno blago in storitve, izobraževanje, obleka in obutev, stanovanje in zdravstvo.
Dražji so gorivo, letalski prevoz, rezervni deli za vozila, potrebščine za domače ljubljenčke, cvetje in izdelki za vrtnarstvo, počitnice v paketu, časopisi, osebni predmeti, socialno varstvo, zdravstveno zavarovanje, vrtci in predšolsko izobraževanje ter izobraževalni tečaji. Na gibanje cen v skupini obleka in obutev so vplivali tako številni dodatni popusti na oblačila in obutev kot tudi podražitve zaradi vračanja cen na raven pred razprodajami. Dražja je bila tudi elektrika.
Cenejši pa so avdio-video in hi-fi naprave, oprema za šport, plin, trda goriva, hrana (predvsem kruh, žitni izdelki, zelenjava, sadje, olje in maščobe), brezalkoholne pijače, telefonske in internetne storitve, pri čemer gre pocenitev pripisati predvsem začetku novih akcij, ki so jih pripravili nekateri ponudniki mobilne telefonije. Med hrano so se podražile samo ribe, in sicer za 2,1 odstotka.
Inflacija 2,1-odstotna
Letna inflacija se je sicer februarja zvišala na 2,1 odstotka, povprečna 12-mesečna rast pa se je znižala in je zdaj 4,9-odstotna. Inflacija je v največji meri posledica višjih cen energentov, ocenjujejo v Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Vlada je v letošnjem letu nadaljevala s politiko poviševanja trošarin na tekoča goriva za prevoz in ogrevanje, kar je k inflaciji prispevalo približno 0,4 odstotne točke.
Direktor urada Boštjan Vasle sicer v naslednjih mesecih pričakuje nadaljnjo umirjanje inflacije. Ključni dejavniki, ki so v lanskem letu vplivali na hitro povečevanje inflacije, v letošnjem letu namreč ostajajo umirjeni, kar še naprej zmanjšuje pritiske na rast cen, je dodal.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.