Kot je pojasnil minister za infrastrukturo Bojan Kumer, jim je na sestanku uspelo doseči zavezo avtoprevoznikov, da bodo ti še vedno točili gorivo na avtocestah in tako ne bodo povzročali gneče na bencinskih servisih izven avtoceste.
Vlada pa se bo s spremembo dve uredb na seji vlade odpovedala okoljskim davščinam na dizel na avtocesti na vseh bencinskih servisih, zato bo maloprodajna cena goriva za vse uporabnike na avtocestnem križu nižja, je povedal minister. Razlika v ceni goriva bo šla tako v breme države, je povedal.
V zameno od naftnih trgovcev pa na vladni strani pričakujejo nemoteno oskrbo in nemoteno dobavo, da se motnje oskrb z gorivi ne bi več dogajale. Kot je poudaril minister od trgovcev pričakujejo, da se bodo konkurenčno odzovali tudi pri marži, ki na avtocestah ni regulirana. S tem bi po načrtih ministra dosegli primerljivost med ceno goriv na avtocestnem križu in zunaj njega: "Želimo, da naftni trgovci svojo maržo prilagajajo, kljub temu da ta ni regulirana, da bo čim bolj enaka tisti marži, ki je regulirana na servisih izven avtoceste. Če se to ne bo dogajalo, bomo posegli tudi po regulaciji na avtocestnem križu."
Izpad na račun odpovedi dajatvam bodo po ministrovih besedah spremljali na tedenski ravni. "Ocene se gibljejo od nekaj milijonov do maksimalno deset milijonov," je dejal Kumer in pojasnil, da je izpad odvisen od dnevne porabe. "Po podatkih, ki jih beležimo, je zelo narasla poraba naftnih derivatov. Mi računamo, da se bo zdaj tudi povpraševanje sprostilo, s tem bi se znižal pritisk na dobavno verigo in tako tudi veleprodajna cena, kar bo imelo pozitiven učinek na maloprodajne cene," je dejal.
"Naša zaveza je, da bo ta režim trajal najmanj en mesec. Če bo prišlo do pomiritve in sprostitve veleprodajnih cen, potem bomo s tem zagotovo nadaljevali," je še povedal Kumer.
Na sestanku so se z avtoprevozniki sicer dogovorili za nadaljnjo medsebojno komunikacijo. Kot je povedal Kumer, se je seznanil z vsemi izzivi in problemi sektorja. "Nekateri so že bili rešeni, drugi se rešujejo," je sklenil.
Spomnimo
Kot smo poročali, bo vlada po napovedih premierja Roberta Goloba izenačila cene dizla za avtoprevoznike na avtocestah s tistimi zunaj avtocest. "Našli bomo način, kako bodo lahko prevozniki polnili rezervoarje, ne da bi bili materialno oškodovani," je zagotovil Golob.
Kot je dejal včeraj, si vlada ne želi, da bi avtoprevozniki zaradi višjih cen dizla na avtocestah začeli iskati bencinske servise zunaj avtocestnega omrežja ter povzročili dodatne zastoje in logistične težave. Zato bodo njihov status izenačili, je napovedal, a podrobneje ukrepa ni pojasnil.
Predsednik sekcije za promet pri obrtno-podjetniški zbornici Peter Pišek je namreč v oddaji 24UR ZVEČER opozoril, da bodo zaradi višjih cen goriva na avtocestah nastajale gneče, saj da bodo tovornjaki zasedali mesta na črpalkah zunaj avtoceste, kjer pa ni ustrezne infrastrukture. Posledice bodo hude, opozarja.
Ta ukrep bo poleg ostalih, že napovedanih omilitvenih ukrepov, vlada potrjevala jutri.
Ekonomist Burger: Cene naftnih derivatov smiselno regulirati samo na kratek rok
Cene naftnih derivatov je smiselno regulirati samo na kratek rok in v izjemnih okoliščinah. Če se pričakuje dolgoročno vztrajanje visokih cen, je smiselno v večji meri višje cene surovine preliti v končne cene za potrošnike, ocenjuje ekonomist Anže Burger. Režim delne regulacije cen je sicer po njegovem boljši od predhodnega, ni pa idealen, saj še vedno omejujoče posega v višino trgovske marže, kar je v nasprotju s svobodno gospodarsko pobudo. "Javno korist se da zagotavljati tudi z neomejevanjem marž, in sicer preko nadzora varuha konkurence nad morebitnimi zlorabami prevladujočega položaja," je ocenil.
"Danes je jasno, da ruska invazija na Ukrajino in s tem visoke cene energentov ne bodo izginile čez noč, zato se moramo na višje cene odzvati tudi potrošniki in gospodarstvo z bolj racionalno potrošnjo," je dejal. Umetna zamrznitev cen energentov bi namreč na daljši rok nevarno povečevala zadolženost države, ohranjala neustrezno visoko porabo ter ogrožala rentabilnost naftnih trgovcev, meni ekonomist in dodaja, da je trenutni režim, ki je začel veljati v torek, zato boljši kot predhodni, ko je bila začasno določena najvišja cena pogonskih goriv.
"Ključna vloga države je zagotavljanje konkurence na trgu, na tem sloni celoten tržni sistem. Alternative, kot so trenutni intervencionizem, so za potrošnike in davkoplačevalce na dolgi rok pogubne," je poudaril. Meni, da bi bilo bolj smiselno pogosto posodabljanje cen, ki se sicer zdaj oblikujejo na vsakih 14 dni, saj so morebitni skoki navzgor v tem primeru manjši.
Glede omilitvenih ukrepov, ki jih bo vlada po napovedih obravnavala v četrtek, pa je dejal, da je za avtoprevoznike, kmete in druge gospodarske družbe smiselno omiliti pretirano rast stroškov poslovanja z namenom ohranitve delovnih mest in mednarodne konkurenčnosti. "Vendar vseh stroškov ne smemo prevaliti na državni proračun, saj so finančni trgi v zadnjih tednih zelo pozorni na fiskalno ranljive države, med katere spada tudi Slovenija," je opozoril.
Burger sicer v prihodnjih tednih pričakuje umirjanje cen. "Danes so cene nafte na svetovnih trgih že blizu 100 dolarjev, kar je 20-odstotni padec glede na cene izpred dveh tednov. Energetski trgi sedaj z zamikom za kapitalskimi trgi kalkulirajo tekoča in bodoča zviševanja obrestnih mer in napovedi o recesiji v trenutne cene energentov," je pojasnil. Ali se bodo cene umirile, bo po njegovih besedah odvisno od poteka vojne v Ukrajini, obsega ponudbe članic Organizacije držav izvoznic nafte (Opec), povpraševanja s strani Kitajske, vrednosti dolarja, učinka višjih obrestnih mer na gospodarsko rast ter povpraševanja po energentih.
KOMENTARJI (343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.