Gospodarstvo

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse

Ljubljana, 22. 06. 2022 11.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Anja Kralj, STA
Komentarji
343

Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor s predsednikom Kmetijsko gozdarske zbornice
    03:48
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor s predsednikom Kmetijsko gozdarske zbornice
  • Iz 24UR ZVEČER: Nekatere črpalke še vedno brez goriva
    02:24
    Iz 24UR ZVEČER: Nekatere črpalke še vedno brez goriva
  • Iz 24UR: Cenejše gorivo na avtocestah?
    03:25
    Iz 24UR: Cenejše gorivo na avtocestah?
  • Iz SVETA: Uskladitev cen dizla za vse
    02:39
    Iz SVETA: Uskladitev cen dizla za vse
  • Izjava Bojana Kumra
    04:22
    Izjava Bojana Kumra

Kot je pojasnil minister za infrastrukturo Bojan Kumer, jim je na sestanku uspelo doseči zavezo avtoprevoznikov, da bodo ti še vedno točili gorivo na avtocestah in tako ne bodo povzročali gneče na bencinskih servisih izven avtoceste. 

Želijo, da naftni trgovci prilagajajo svojo maržo kljub temu, da ni regulirana, da bo čim bolj podobna tisti marži, ki je regulirana. "V kolikor se to ne bo dogajalo, bomo posegli tudi po regulaciji na avtocestnem križu," je napovedal minister.

Vlada pa se bo s spremembo dve uredb na seji vlade odpovedala okoljskim davščinam na dizel na avtocesti na vseh bencinskih servisih, zato bo maloprodajna cena goriva za vse uporabnike na avtocestnem križu nižja, je povedal minister. Razlika v ceni goriva bo šla tako v breme države, je povedal.  

V zameno od naftnih trgovcev pa na vladni strani pričakujejo nemoteno oskrbo in nemoteno dobavo, da se motnje oskrb z gorivi ne bi več dogajale. Kot je poudaril minister od trgovcev pričakujejo, da se bodo konkurenčno odzovali tudi pri marži, ki na avtocestah ni regulirana. S tem bi po načrtih ministra dosegli primerljivost med ceno goriv na avtocestnem križu in zunaj njega: "Želimo, da naftni trgovci svojo maržo prilagajajo, kljub temu da ta ni regulirana, da bo čim bolj enaka tisti marži, ki je regulirana na servisih izven avtoceste. Če se to ne bo dogajalo, bomo posegli tudi po regulaciji na avtocestnem križu." 

Infrastrukturni minister Bojan Kumer
Infrastrukturni minister Bojan Kumer FOTO: Luka Kotnik

Izpad na račun odpovedi dajatvam bodo po ministrovih besedah spremljali na tedenski ravni. "Ocene se gibljejo od nekaj milijonov do maksimalno deset milijonov," je dejal Kumer in pojasnil, da je izpad odvisen od dnevne porabe. "Po podatkih, ki jih beležimo, je zelo narasla poraba naftnih derivatov. Mi računamo, da se bo zdaj tudi povpraševanje sprostilo, s tem bi se znižal pritisk na dobavno verigo in tako tudi veleprodajna cena, kar bo imelo pozitiven učinek na maloprodajne cene," je dejal.

"Naša zaveza je, da bo ta režim trajal najmanj en mesec. Če bo prišlo do pomiritve in sprostitve veleprodajnih cen, potem bomo s tem zagotovo nadaljevali," je še povedal Kumer.

Na sestanku so se z avtoprevozniki sicer dogovorili za nadaljnjo medsebojno komunikacijo. Kot je povedal Kumer, se je seznanil z vsemi izzivi in problemi sektorja. "Nekateri so že bili rešeni, drugi se rešujejo," je sklenil.

 Spomnimo

Kot smo poročali, bo vlada po napovedih premierja Roberta Goloba izenačila cene dizla za avtoprevoznike na avtocestah s tistimi zunaj avtocest. "Našli bomo način, kako bodo lahko prevozniki polnili rezervoarje, ne da bi bili materialno oškodovani," je zagotovil Golob. 

Vlada ne želi, da bi avtoprevozniki zaradi višjih cen dizla na avtocestah začeli iskati bencinske servise zunaj avtocestnega omrežja.
Vlada ne želi, da bi avtoprevozniki zaradi višjih cen dizla na avtocestah začeli iskati bencinske servise zunaj avtocestnega omrežja. FOTO: Shutterstock

Kot je  dejal včeraj, si vlada ne želi, da bi avtoprevozniki zaradi višjih cen dizla na avtocestah začeli iskati bencinske servise zunaj avtocestnega omrežja ter povzročili dodatne zastoje in logistične težave. Zato bodo njihov status izenačili, je napovedal, a podrobneje ukrepa ni pojasnil.

Predsednik sekcije za promet pri obrtno-podjetniški zbornici Peter Pišek je namreč v oddaji 24UR ZVEČER opozoril, da bodo zaradi višjih cen goriva na avtocestah nastajale gneče, saj da bodo tovornjaki zasedali mesta na črpalkah zunaj avtoceste, kjer pa ni ustrezne infrastrukture. Posledice bodo hude, opozarja.

Ta ukrep bo poleg ostalih, že napovedanih omilitvenih ukrepov, vlada potrjevala jutri.  

Ekonomist Burger: Cene naftnih derivatov smiselno regulirati samo na kratek rok

Cene naftnih derivatov je smiselno regulirati samo na kratek rok in v izjemnih okoliščinah. Če se pričakuje dolgoročno vztrajanje visokih cen, je smiselno v večji meri višje cene surovine preliti v končne cene za potrošnike, ocenjuje ekonomist Anže Burger. Režim delne regulacije cen je sicer po njegovem boljši od predhodnega, ni pa idealen, saj še vedno omejujoče posega v višino trgovske marže, kar je v nasprotju s svobodno gospodarsko pobudo. "Javno korist se da zagotavljati tudi z neomejevanjem marž, in sicer preko nadzora varuha konkurence nad morebitnimi zlorabami prevladujočega položaja," je ocenil.

"Danes je jasno, da ruska invazija na Ukrajino in s tem visoke cene energentov ne bodo izginile čez noč, zato se moramo na višje cene odzvati tudi potrošniki in gospodarstvo z bolj racionalno potrošnjo," je dejal. Umetna zamrznitev cen energentov bi namreč na daljši rok nevarno povečevala zadolženost države, ohranjala neustrezno visoko porabo ter ogrožala rentabilnost naftnih trgovcev, meni ekonomist in dodaja, da je trenutni režim, ki je začel veljati v torek, zato boljši kot predhodni, ko je bila začasno določena najvišja cena pogonskih goriv.

Ekonomist dr. Anže Burger
Ekonomist dr. Anže Burger FOTO: POP TV

"Ključna vloga države je zagotavljanje konkurence na trgu, na tem sloni celoten tržni sistem. Alternative, kot so trenutni intervencionizem, so za potrošnike in davkoplačevalce na dolgi rok pogubne," je poudaril. Meni, da bi bilo bolj smiselno pogosto posodabljanje cen, ki se sicer zdaj oblikujejo na vsakih 14 dni, saj so morebitni skoki navzgor v tem primeru manjši.

Glede omilitvenih ukrepov, ki jih bo vlada po napovedih obravnavala v četrtek, pa je dejal, da je za avtoprevoznike, kmete in druge gospodarske družbe smiselno omiliti pretirano rast stroškov poslovanja z namenom ohranitve delovnih mest in mednarodne konkurenčnosti. "Vendar vseh stroškov ne smemo prevaliti na državni proračun, saj so finančni trgi v zadnjih tednih zelo pozorni na fiskalno ranljive države, med katere spada tudi Slovenija," je opozoril.

Burger sicer v prihodnjih tednih pričakuje umirjanje cen. "Danes so cene nafte na svetovnih trgih že blizu 100 dolarjev, kar je 20-odstotni padec glede na cene izpred dveh tednov. Energetski trgi sedaj z zamikom za kapitalskimi trgi kalkulirajo tekoča in bodoča zviševanja obrestnih mer in napovedi o recesiji v trenutne cene energentov," je pojasnil. Ali se bodo cene umirile, bo po njegovih besedah odvisno od poteka vojne v Ukrajini, obsega ponudbe članic Organizacije držav izvoznic nafte (Opec), povpraševanja s strani Kitajske, vrednosti dolarja, učinka višjih obrestnih mer na gospodarsko rast ter povpraševanja po energentih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (343)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rcarlos
22. 06. 2022 21.59
+1
Edina prava pot k "zeleni" energiji :D
Holy50
22. 06. 2022 21.56
+1
Zalavfat Šoštanj vseh 6blokov
Holy50
22. 06. 2022 21.55
+1
Potem mora isto veljati za bencin
Gorenjski Toncek
22. 06. 2022 21.50
Holazen ena.... Res...
Gorenjski Toncek
22. 06. 2022 21.44
Besen sem ko svinja... Sem sel u papirnico isto ko vedno, papir za tiskalnik, vedno prej med 2,30 in 2,5 €sedaj 6.6 € paket.... Srednji razred.... Hremo plesat na LJ obvoznico, v petek ob 18h, ker selamo do 17h v gospodarstvu.... pa po Centru...hremo plesat, sej ne rabimo shoda prijavit, pa ne smejo nas pospricat, pa kazni pisat.... Pa vile in kose prinesimo s sabo... Matija Gubec...
User2201357
22. 06. 2022 21.43
+1
Če sr zakonsko regulira cene, se trgovci morajo sprijazniti z manjšim dobičkom. Tulijo pa, kot da bodo pridelali izgubo. Če nimaš dna, je vse problem. Tistim, ki jamrajo je treba pobrat.
Zetos
22. 06. 2022 21.41
+2
Torej izven avtocest so pa še zmer okoljske dajatve? Nemci pa spet na premog...Mi ostali vazali pa striktno spoštovat okoljske zahteve🙈
Maister1
22. 06. 2022 21.35
zajebant2
22. 06. 2022 21.25
+1
Perad bo uničila okolje
Reycis
22. 06. 2022 21.16
+1
Anze Burger lepo demonstrira kako ničvreden je postal doktorski naziv. Kot prvo pri strateških dobrinah in storitvah prosti trg nikoli ni in nikoli ne bo deloval. Kot drugo: dokler država morebitnim novim igralcem na trgu vsiljuje tako visoke vstopne stroške, kot to velja pri prodajanju goriva, to ni prosti trg.
tutabo
22. 06. 2022 21.14
+1
ti prevozniki, ki v vecini vozijo v drugih drzavah tu v slo le tankajo zaposlujejo tujce, unocujejo ceste... zase pa na ta nacin polnijo svoj badget!!! kje vam logika, koga podpirate??
FlatyEric
22. 06. 2022 20.48
+4
Takoj ko so prevozniki rekli, da bodo blokirali pumpe, se je ptič usr… in jim popustil. Brezhrbtenična vlada. Takih ne potrebujemo.
Evro
22. 06. 2022 21.34
+1
po vseh sosednjih državah so goriva na avtocestah dražja kot izven njih. Spet se je vlada usrala pred izsljevalskimi pokvarjenim avtoprevozniki
FlatyEric
22. 06. 2022 20.44
+6
Gnojska vlada. Prelaga stroške na nas davkoplačevalce. Kje ste zdaj, pametni peciklarji. Vam se hebe, ker pecikl pač ne kuri nafte, ampak če hodite v službi, boste tudi vi plačevali.
ssbobo
22. 06. 2022 20.34
+6
Ahaha.... piđin se je usrou..... Na svoje volilce
Vselepo
22. 06. 2022 20.30
+4
Z temi cenami goriv so popolnoma zakompliciralu zadevo.
Vrtni a
22. 06. 2022 20.30
+6
Tej vladi pa ne gre….
Vselepo
22. 06. 2022 20.28
+7
A v tej vladi pa so lahko uredbe, v prejsni niso smele biti, je bilo ogromno nasprptnikov z leve strani, kako zdaj.
ssbobo
22. 06. 2022 20.35
+4
Politkomisarjo so na zaslužnem partijskem dopustu...... ko so pomagal naholobat 4ooooo koristnih idhiotov za svojo korist
VP87
22. 06. 2022 20.20
-3
Janez je v zadjih vzdihlajih vladanja postavil skoraj enako ceno kod sedaj Golob . Čez tri dni pa jo je znižal ,da sedaj svečkarji lahko brundajo kako je bila janezova vlada sposobna .
ssbobo
22. 06. 2022 20.36
+2
Si v gulagu...... kera izjava ..... huahaha
Quimico
22. 06. 2022 19.39
+5
Diskriminacija do bencinarjev... Svoboda
Ici
22. 06. 2022 20.01
+0
Tona22
22. 06. 2022 19.15
+9
Budalast predlog edini v eu podpiramo tujce, drugot je na ac gorivo dražje ker ga tankajo večina tujci domači lahko tankajo v svojem kraju
FlatyEric
22. 06. 2022 20.23
+5
Ne samo to. Ptič in kompanija so naredili tako da celo mi preko subvencij tujcem financiramo gorivo.