Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se junija znova nekoliko zvišale. V primerjavi z majem so bile v povprečju višje za 0,4 odstotka. Pozitivna junijska rast cen je vplivala na dvig letne ravni cen, saj se je ta zvišala četrtič zapored in znaša 3,6 odstotka, medtem ko je povprečna 12-mesečna rast cen ostala na ravni preteklih šestih mesecev, torej pri 2,5 odstotka. Rast cen je še vedno stabilna, je na pojasnila namestnica generalne direktorice statističnega urada Genovefa Ružič.
Na rast cen v juniju so vplivale tako višje cene storitev, v povprečju za 0,9 odstotka, kot višje cene blaga, za 0,1 odstotka. Junija so podobno kot pretekli mesec med storitvami izstopale počitnice v paketu, ki so se podražile za 7,1 odstotka, za prav toliko pa so bili dražji tudi letalski potniški prevozi. Manjše podražitve so zasledili še v skupini stanovanja, stanovanjska oprema, zdravila ter obleka, je pojasnila Ružičeva.
Cenejša sadje in zelenjava
Čeprav so se cene hrane in brezalkoholnih pijač junija v povprečju znižale za 0,2 odstotka - zaradi vpliva sezone sta se pocenila sadje ( za 10,3 odstotka) in zelenjava (za 2,4 odstotka), je prišlo pri posameznih izdelkih do občutnega povišanja cen. Tako so se občutneje povišale cene mesa (za 1,8 odstotka), rib, mleka, mlečnih izdelkov in jajc (za 1,7 odstotka). Te so k skupni mesečni rasti cen prispevale 0,2 odstotni točki, prav toliko so prispevale višje cene počitnic v paketu, po 0,1 odstotne točke pa še višje cene v skupini stanovanje ter ostale podražitve.
V primerjavi z lanskim junijem znaša inflacija 3,6 odstotka, a poudariti velja, da smo junija lani predvsem zaradi nižjih cen bencina in nižjih cen oblačil, beležili deflacijo (0,3 odstotka). Razprodaje se letos še niso začele, zato se bodo pocenitve oblek poznal julija, je pojasnila Ružičeva.
Dražja rekreacija in kultura
Pri skrbnejšem pogledu je videti, da so se junija predvsem povišale cene v skupini rekreacija in kultura, in sicer za dva odstotka, v skupini stanovanja in stanovanjska oprema so se povišale za 0,6 odstotka, cene obleke in obutve, v skupini zdravje ter prevoz so se povišale za 0,2 odstotka, gostinske in nastanitvene storitve, alkoholne pijače in tobak ter raznovrstno blago in storitve so se podražile za 0,1 odstotka.
Poleg počitnic v paketu so se v skupini rekreacija in kultura najbolj podražili časopisi, knjige in pisalne potrebščine, in sicer za 0,2 odstotka, medtem ko so se avdio, video, foto in računalniška oprema pocenili za 1,5 odstotka. Manjši izdelki za zabavo, šport in razvedrilo so se pocenili za 0,4 odstotka, storitve za rekreacijo, kulturo in šport so se pocenile za 0,1 odstotka.
Višje cene najemnin
Na dvig cen v skupini stanovanje so vplivale višje cene najemnin, v povprečju za odstotek, cene rednega vzdrževanja in popravila stanovanj (0,9 odstotka), komunalnih storitev ter goriv in energije pa (0,5 odstotka).
V skupini stanovanjska oprema so bili steklenina, posoda in pribor dražji za 1,6 odstotka, izdelki za vzdrževanje gospodinjstva za 1,3 odstotka, pohištvo in talne obloge za 0,4 odstotka ter tekstilni izdelki za 0,3 odstotka. Pocenili so se orodje in pripomočki za hišo in vrt, in sicer za 0,6 odstotka, ter naprave in aparati za gospodinjstvo, ki so bili cenejši za 0,1 odstotka.
Na dvig cen v skupini zdravje so vplivale višje cene zdravil in medicinskih izdelkov, ki so se podražili za 0,3 odstotka, v skupni obleka in obutev pa višje cene oblačil za 0,4 odstotka.
V juniju so se poleg mesa, rib, mleka, mlečnih izdelkov in jajc občutneje zvišale še cene kruha in drugih izdelkov iz žit (za 1,4 odstotka). Občutneje so se podražile še finančne storitve (za 1,3 odstotka), olja in maščobe (za 1,1 odstotka), sladkorja in konditorskih izdelkov (za 0,8 odstotka), drugih prehrambenih izdelkov (za 0,7 odstotka) ter alkoholnih pijač (za 0,3 odstotka).
Rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v juniju 0,4-odstotna. Letna rast cen se je glede na prejšnji mesec precej dvignila in sedaj znaša 3,8 odstotka, po petih mesecih pa se je dvignila tudi povprečna 12-mesečna rast cen in sedaj znaša 2,7 odstotka. Letna stopnja inflacije v 13 državah območja evra, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je maja v povprečju znašala 1,9 odstotka, v 27 državah EU pa 2,1 odstotka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.