Najbolj prodajani 95-oktanski neosvinčeni bencin trenutno stane 1, 463 evra na liter, 100-oktanski bencin 1,478 evra na liter, za liter dizelskega goriva je treba odšteti 1,343 evra, kurilno olje pa trenutno stane 1,026 evra na liter. A cene se bodo še dvignile. Vlada namreč ni posegla v trošarine, so povedali na finančnem ministrstvu. Kot je napovedal direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji Djani Brečevič, se bo liter 95-oktanskega bencina podražil za tri cente, 100-oktanski za 3,1 centa, dizelsko gorivo za 2,2 centa, kurilno olje pa za okoli 1,6 centa.
Če preračunamo, se bodo nove cene glasile: 1,493 evra za liter 95-oktanskega neosvinčenega bencina in 1,509 evra za liter 100-oktanskega bencina. Liter dizelskega goriva bo po novem stal 1,365 evra, liter kurilnega olja pa 1,042 evra.
Dvig cen je posledica zaostrovanja konflikta med zahodom in Iranom glede jedrskega programa, kar draži surovo nafto, optimizma na globalnem naftnem trgu zaradi nekaterih konjukturnih podatkov iz ZDA in evropskih držav ter precejšen padec vrednosti evra, je dejal Brečevič.
Vlada tudi tokrat ni posegla v trošarine
Draženje naftnih derivatov lahko ublaži vlada z znižanjem trošarin. To se pri zadnji podražitvi pred dvema tednoma ni zgodilo, prav tako tudi tokrat ne. Kot so pred dvema tednoma ugotavljali na ministrstvu za finance, so naše cene goriv primerljive s cenami v sosednjih državah oziroma so odstopanja minimalna. Pojasnili so še, da Slovenija s kratkoročnimi ukrepi sproti prilagaja višino trošarin na način, da ni ogrožena konkurenčnost gospodarstva in obenem zagotovljena proračunska stabilnost.
V stranki SDS, ki je pred volitvami celo obljubljala nižje cene naftnih derivatov, pa so dejali, da mora ''trošarinska politika zagotavljati najvišji donos v proračun ob najnižji obremenitvi potrošnikov''.
Brečevič meni, da vlada za zdaj ne bo posegla v trošarine, čeprav se naftni derivati že bližajo ceni 1,5 evra na liter. ''Morda bo takrat posegla vlada,'' je dodal. ''Očitno še niso tako hudi pritiski na inflacijo in ostale makroekonomske predpostavke, zato najverjetneje ocenjujejo, da še ni potrebe,'' je dejal Brečevič.
Z višjimi cenami goriv je mogoče tudi zaslužiti
Član uprave KD Skladov Matej Tomažin meni, da lahko vlagatelji v delniške naložbe rast cen naftnih derivatov obrnejo tudi sebi v prid, in sicer s povečano izpostavljenostjo naftnim družbam, katerih dobički bi morali v tem obdobju naraščati. Dodatno alternativo predstavljajo naložbe v države, bogate z nafto, kjer rast cene nafte pozitivno vpliva tako na rast bruto domačega proizvoda kot tudi na njihove devizne tečaje, oboje pa ima pozitiven vpliv na delniške tečaje, so sporočili iz KD Skladov.
Kako je s cenami v sosednjih državah?
Po podatkih AMZS je cena litra 95-oktanskega bencina v Avstriji 1,49 evra, 98-oktanskega 1,6 evra, liter dizelskega goriva pa stane 1,44 evra. Vendar pa se cene v Avstriji razlikujejo od bencinskega servisa do servisa, lokacije, dela dneva, namreč cene naftnih derivatov lahko ponudniki oblikujejo sami. Različne cene naftnih derivatov lahko najdemo tudi v Italiji, kjer pa so cene po podatkih AMZS že blizu dveh evrov. 1,86 evra na liter je treba odšteti za 95-oktanski bencin, za 98-oktanskega pa kar 1,93. 1,77 evra na liter pa stane dizelsko gorivo.
Tudi na Hrvaškem se bodo cene dvignile. Tako bo cena 95-oktanskega 1,46 evra na liter (11,04 kune), 98-oktanskega 1,51 evra (11,41 kune), liter dizelskega goriva pa bo stal 1,37 evra (10,33 kune). Na Madžarskem je liter 95-oktanskega neosvinčenega bencina 1,51 evra, liter dizelskega goriva pa 1,53 evra.
KOMENTARJI (1099)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.