Gospodarstvo

'Cene hrane nimajo realnega ozadja'

Berlin, 22. 01. 2011 16.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z vrednostnimi papirji in finančnimi instrumenti, vezanimi na cene prehranskih surovin, se v enem letu opravi toliko poslov, kot znaša 15-letna proizvodnja žit. ''Gre za fiktivne posle, ki rušijo trge,'' meni minister Židan.

Oves
Oves FOTO: Reuters

"Gre za čiste fiktivne posle, ki rušijo trge," je prepričan slovenski minister za kmetijstvo Dejan Židan. Kot pravi, se tako na ravni posameznih držav kot na ravni EU in WTO ugotavlja, da je prišlo zaradi preslabe regulacije trgovine na področju hrane na posameznih področjih do ogrožanja javnega interesa. Na svetovnem trgu je to po Židanovih besedah najbolj opazno pri špekulacijah s kmetijskimi proizvodi. Te povzročajo spremembe cen, ki nimajo realnega ozadja v količinah proizvedene hrane.

Odnos med trgom in prehransko varnostjo na globalni, regionalni in lokalni ravni je bil tudi osrednja tema današnjega odprtega srečanja kmetijskih ministrov in strokovnjakov, ki prihajajo tako iz večine članic EU kot tudi iz drugih držav Evrope in sveta.

Kot je zatrdil Židan, je bilo sporočilo razprav ob robu največjega mednarodnega kmetijskega sejma Zeleni teden v Berlinu nedvoumno, in sicer da prosti trg ne pomeni trga brez močne in učinkovite regulacije, saj ta lahko zaščiti proizvodnjo hrane v celoti.

To je po njegovem prepričanju ključno tudi za lokalne razprave, ki potekajo v Sloveniji o tem, ali gre pri napovedani večji regulaciji področja prehranske verige v Sloveniji za orodja planskega gospodarstva in poseganja v tržne odnose. Za ministra ni dvoma – prosta trgovina je potrebna, prav tako pa tudi močna regulacija.

V osnutku skupne izjave ministrov je tako tudi poziv državam, da v luči globalnih trendov povečevanja prebivalstva in pritiskov na svetovne cene hrane v okviru svojih nacionalnih strategij zagotovijo določeno stopnjo varnosti oskrbe s hrano skozi spodbujanje lokalne proizvodnje. To je tudi ena prednostnih nalog slovenskega ministrstva.

Petkovo odprtje sejma je sicer po Židanovih pojasnilih bolj ali manj minilo v znamenju dioksinske afere, ki je konec lanskega leta pretresla Nemčijo in tudi Evropo, pogovori in razprave pa so potekali predvsem o tem, kako se v prihodnje izogniti tovrstnim aferam.

Nemčija je že sprejela nekatere ukrepe, eden od njih je ta, da se posamezne pristojnosti na področju varnosti prehrane prenašajo s posameznih zveznih dežel na zvezno raven.

Ruski paviljon na sejmu Zeleni teden v Berlinu
Ruski paviljon na sejmu Zeleni teden v Berlinu FOTO: Reuters
Židan je imel tudi več dvostranskih srečanj. Slovensko stojnico na sejmu je tako obiskala gostiteljica, nemška kmetijska ministrica Ilse Aigner, srečala pa se je med drugim tudi s češkim, poljskim, hrvaškim, makedonskim in srbskim ministrom.

Židan je še posebej izpostavil srečanji s češkim in poljskim kolegom Ivanom Fukso ter Marekom Sawickim. Češka namreč probleme nepravičnosti v prehranski verigi, ki so pereča tema v Sloveniji, že uspešno rešuje s 30-dnevnim plačilnim rokom. Poljska pa bo v drugi polovici leta predsedovala EU in bo tudi partnerska država na gornjeradgonskem kmetijskem sejmu. Židan je zato Sawickega povabil, naj sejem obišče.

S slovenskega stališča je sicer v ospredju sejma Zeleni teden predstavitev turizma na kmetijah. Svojo ponudbo tako predstavljajo različne turistične kmetije, na razstavnem prostoru pa sodeluje tudi Slovenska turistična organizacija.

Slovenski kmetijski minister Dejan Židan
Slovenski kmetijski minister Dejan Židan FOTO: Blaž Garbajs

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (72)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
24. 01. 2011 19.15
Vitajan ima prav, po razpadu Jugoslavije in zlomu komunizma so slovenskega kmeta popolnoma uničili!
Tonček Balonček
24. 01. 2011 19.15
Vitajan ima prav, po razpadu Jugoslavije in zlomu komunizma so slovenskega kmeta popolnoma uničili!
kratko in jasno
24. 01. 2011 18.05
jah, morajo nekako razni mercatorji, tuši in špari kredite poplačati .... in mi, potrošniki smo jim od samega boga poslani !¨
User477252
24. 01. 2011 13.19
@vitajan 11:48 nikakršni zakoni ,aneksi itd ne bodo rešili ničesar Seveda ne, če bi vlada spoštovala zakone, ne bi bili v situaciji v kakršni smo.
User54996
24. 01. 2011 11.48
Potrebno je nujno preprečit ter sankcionirat kartelno delovanje trgovcev, potem pa bo konkurenca naredila svoje. Samo to Nikakršni zakoni , aneksi ,itd ne bodo rešili ničesar !
User54996
24. 01. 2011 11.46
Potrebno je nujno preprečit ter sankcionirat kartelno delovanje trgovcev, potem pa bo konkurenca naredila svoje. Samo to Nikakršni zakoni , aneksi ,itd ne bodo rešili ničesar !
User54996
24. 01. 2011 11.41
Ne razumem , Slovenija kot proizvajalka hrane ne zadostuje za potrebe državljanov. Seveda ne , če pa ste s zgrešeno politiko uničili in še kar naprej uničujete kmeta kot proizvajalca hrane ?! Posledično povečujete uvoz ne zdrave hrane v Slovenijo, trgovcem pa omogočate kartelno dogovarjanje... Rezultat pa je to kar imamo danes. Ampak ob vsej tej finančni NEdisciplini,boste uničili še to kar je ostalo od nekoč tako prespektivne deželice. Sram vas bodi banda pokvarjena skorumpirana !
User111430
24. 01. 2011 10.13
V kolikor se resno želi omejiti pohlep trgovcev je pristop ministra g.Židana in gospe Radičeve po svoji vsebini napačen. Nazadnje je ministrica omenjala nekakšno zakonsko omejevanje marž. To po mojem mnenje ni v skladu s tržno zakonodajo in tako rekoč obsojeno že v štartu na propad in je lahko le blefiranje za to, da ni potrebno reči da vlada tega pač preprosto ne podpira, skratka noče. Možna pa je OBDAVČITEV ( po Kramar principu) marž, ki presegajo razumno mejo za pokrivanje poslovnih stroškov trgovine ( nad 20-30. procentov ) s stopnjo 90. procentov, kar bi trgovce postavilo na realna tla! Tak pristop ne bo naletel na omejevanje proste trgovine, saj EU ( ŽAL - velja za RS ) ne predpisuje enotnih stopenj obdavčenja ! Sklepanje nekih drugih sporazumov pa je že znana - videna zgodba brez učinka. Toliko!
User432413
24. 01. 2011 09.44
Hrana je tako kot nafta, zlato, delnice, drage kovine in ostali materiali, ki jim pripnemo nek bozji pomen in jih drago trzimo. Z hrano se tako kot z vsemi temi trguje na trgu, kar pomeni, da se z hrano spekulira, sluzi in izgublja. In ce se "investitorji" odlocijo za visjo ceno zita je najmanjsi problem "lastnikom" zita to tudi storit. Samo tako lahko mastno zasluzijo. nihce ne zasluzi, ce zito slovenija kupi od neke ruske zadruge direktno. Slovenija je tako kot vse drzave sveta obvezana in primorana, da kupuje to zito na svetovnem trgu (borzi). Vse regulacije EU-ja in sveta pa lepo poskrbijo, da se ne splaca imeti kompletne lastne proizvodnje zit in ostali resoursov, da si lepo odvisen od najvecjih proizvajalcev in trga. Pac sodoben nacin dobrodelnistva malega cloveka do bogatih. Drzava bi morala mimo vseh direktiv najprej poskrbet za lastno avtonomnost vsaj osnovnih zivil, ne pa da se cela drzava poklekne svetovnemu trgu in trdi, da tako pac je. Ni tako, samo volja je potrebna.
orangensaft
24. 01. 2011 06.41
eh bejži no bejži... RES?
User496630
24. 01. 2011 04.02
'Cene hrane nimajo realnega ozadja' Kako, da ne.... POŽERUHE IN LOPOVE... a to ni dost realno?
anonymous82
24. 01. 2011 00.59
Smrt fašizmu svoboda narodu
User478412
23. 01. 2011 21.39
sistem, ki temelji na vedno večji potrošnji, ne more delovat, slej ko prej se poruši, pred tem pa še ustvari ene bajno bogate in druge hudo revne.
User32464
23. 01. 2011 21.08
Velike trgovine so težki oderuhi. Nič se bat nič ne bom kupil pri vas
Konrad Ajster
23. 01. 2011 20.58
Vesel bi bil, ko bi se naš minister kmetijstva s svojimi kolegi kaj bolj konkretno dogovarjal o zajezitvi in o onemogočenju špekulativnežev, ki bogatijo na račun izkoriščanega kmeta in delavca! Ni pa prav, da so si ustvarjali le dobro vdušje ter "slamo mlatenje"! Saj imajo vse države dosti in še preveč obdelovalne zemlje pa jo kmetovalci vsemanj obdelljujejo, ker jim delo ne pokriva stroške, zato bo vsemanj hrane in vse dražja bo, ker si bodo paraziti vedno bolj odrezali veliki del kolača, a za kmeta pa bo vse manj ostajalo, razliko pomanjkanja hrane, ki pa bo zato vse dražja pa bomo vedno plačali le potrošniki! Demoracija: Saj imamo demokracijo, ko imajo trgovci vso zakonsko pravico svobodno izkoriščati kmetiča in delavca- kdo pa njim je kriv, da so oni delavci in kmetje- pa bi bili kaj bolj pametnega!!? O-oo- saj tudi naš minister ni bedast ! Pa še moj pozdrav! Vaš kajster
User300016
23. 01. 2011 19.49
Počasi bodo Slovenci dojeli, da jih najbolj lupi "najboljši sosed" in, da so spretno prikazovali kmeta kot največjega zasluškarja. Namen je bil dosežen, sej se je ustvarilo vzdušje, ki je kmetu izredno nenaklonjeno. Če se bo to spremenilo, smo na dobri poti ozdravitve.....države in vrednot mislim....
wsharky
23. 01. 2011 19.46
...poccorocco... ...ta marica je sedela na samih usnjenih foteljih... in je imela visoko placo, kjerkoli je bila.. .zato pa je sedaj dobila nagrado in podpira izkoriscevalne trgovce, ki ji dajejo placo na zbornici... ista je kot pohlepni veletrgovci...
wsharky
23. 01. 2011 19.42
... pokvarjeni in pohlepnezi v predelovalni industriji - se posebej trgovci - mercator, tus, spar... - izkoricsajo vsako 'nesreco', da izkoristijo potrosnika in slovenskega kmeta... banda pokvarjena... ce bi bili kmetje mocni bi lepo sami organizirali maloprodajo svojih izdelkov po sloveniji - ker pa so nemocni - jih bodo trgovci se naprej kradli... narod pa bo placeval visje cene - in s tem pokrival kredite novih nakupovalnih centrov...
wsharky
23. 01. 2011 19.42
... pokvarjeni in pohlepnezi v predelovalni industriji - se posebej trgovci - mercator, tus, spar... - izkoricsajo vsako 'nesreco', da izkoristijo potrosnika in slovenskega kmeta... banda pokvarjena... ce bi bili kmetje mocni bi lepo sami organizirali maloprodajo svojih izdelkov po sloveniji - ker pa so nemocni - jih bodo trgovci se naprej kradli... narod pa bo placeval visje cene - in s tem pokrival kredite novih nakupovalnih centrov...
User449153
23. 01. 2011 19.37
Kmet ki pridela hrano bi moral imeti največ zaslužka ne pa trgovec!!!!!!!!!!!!