S torkom se znova spreminjata novi drobnoprodajni ceni dizla in 95-oktanskega neosvinčenega motornega bencina izven avtocestnega križa, medtem ko se ceni teh dveh pogonskih goriv na avtocestnem križu še naprej oblikujeta prosto na trgu.
Ceni omenjenih dveh pogonskih goriv bosta v naslednjem dveh tednih, do vključno torka 16. avgusta, znašali 1,676 evra za liter dizelskega goriva in 1,534 evra za liter bencina. To pomeni 8,6 centov na liter nižjo ceno za 95-oktanski bencin ter za 2,4 centa na liter cenejše dizelsko gorivo v primerjavi s preteklim 14-dnevnim obdobjem, so sporočili z gospodarskega ministrstva.
Regulirani ceni od jutri ponovno vključujeta tudi okoljsko dajatev za obremenjevanje okolja z emisijo ogljikovega dioksida oziroma t. i. takso CO2. Z današnjim sprejetjem Uredbe o spremembi uredbe o okoljski dajatvi za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida se tako z 2. avgustom ponovno uvaja obveznost plačila okoljske dajatve za bencin, dizel, zemeljski plin in kurilno olje. Ta je bila sicer začasno ukinjena 21. junija z namenom blažitve vpliva na dvig maloprodajnih cen navedenih vrst fosilnih goriv.
V skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov so izven območja avtocest in hitrih cest omejene tudi marže trgovcev, in sicer na 0,0591 evra na liter dizla ter na 0,0607 evra za liter 95-oktanskega bencina, je še sporočilo ministrstvo.
Cena nafte na svetovnem trgu
Cene nafte so se v današnjem azijskem trgovanju znižale. Na to je vplivala predvsem Kitajska, od koder prihajajo bolj nespodbudne novice o stanju gospodarstva. Država je namreč ena največjih porabnic nafte na svetu.
Sod severnomorske nafte brent za dobavo oktobra je zjutraj po evropskem času stal 100,72 evra, kar je 91 centov manj kot v petek. Zahodnoteksaška lahka nafta, ki bo dobavljena septembra, se je pocenila za 1,8 evra na 9,20 evra.
Cene nafte so vseeno še vedno na visoki ravni. Vendar v zadnjem času precej nihajo, saj je stanje zelo negotovo. Ponudba je že nekaj časa omejena zaradi vojne v Ukrajini, povpraševanje pa načenjajo skrbi pred recesijo.
Negotovo stanje na svetovnih trgih
Na svetovnih trgih so se sicer cene nafte minuli teden zvišale, pred tem pa cel julij že drugi mesec zapored padle.
Cena soda na londonskem trgu se je prejšnji teden zvišala za 0,7 odstotka, na ameriškem trgu pa za 4,1 odstotka. Kljub temu se je povprečna cena soda v mesecu juliju znižala tako v Veliki Britaniji kot v ZDA, poroča Index.hr. V ZDA sicer že 23. mesec zapored beležijo porast aktivnih naftnih ploščadi. Ameriški BDP je v drugem četrtletju na letni ravni padel za 0,9 odstotka, kar je že drugo četrtletje zapored, čeprav so analitiki pričakovali rahlo povečanje. Upočasnila se je tudi rast kitajskega gospodarstva, ki je sicer največji uvoznik nafte na svetu.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.