Če so lani plačevale manj kot 50 evrov za megavatno uro – danes več kot 500 evrov – imajo od konca lanskega leta Celjske mesnine le še mesečne pogodbe. "Takšne cene električne energije, ki so trenutno na voljo tistim, ki nimamo podpisanih pogodb za letošnje leto, so nevzdržne, so več kot desetkrat višje kot lani, in nobena industrija praktično tega ne more preživeti," je povedal Izidor Krivec, direktor Celjskih mesnin.
Industrijska podjetja tako s podpisovanjem pogodb za dobavo elektrike čakajo, kako bo ukrepala in pomagala Evropska unija. Energetski ministri se sestanejo v petek, pričakujejo pa predvsem uvedbo kapice na cene energentov.
"Svetovano nam je bilo, da se pogodbe ne podpisuje, ker so res takšne, da nihče ne preživi, če bi posloval s takšnimi cenami električne energije in tudi plina," pravi Krivec. "Vsaka pomoč, ki jo bo država letos dala podjetjem, bo trikrat več vredna kot pomoč, ki bo dana naslednje leto, ker do takrat določenih podjetij ne bo, izpadali bomo s trga," opozarja.
Pomoč gospodarstvu obljublja tudi premier, pred regulacijo cen pa, da je stvari treba najprej spremeniti na evropski ravni.
"Dokler ne bodo jasni ukrepi Evropske komisije, težko ocenjujemo vpliv na tržne razmere," pravijo v Gen-I. Te so trenutno nepredvidljive in prav zato v septembru ponudb za dobavo električne energije in plina za prihodnje leto industrijskim podjetjem niso izdajali. "V luči trenutne nepredvidljive situacije na veleprodajnih trgih, posledične izjemne izpostavljenosti nihajnosti trga in ekstremno povečanim zahtevam po denarnih kritjih na mednarodnih energetskih borzah v septembru ponudb za dobavo elektrike in zemeljskega plina za leto 2023 industrijskim odjemalcem nismo izdajali. Namreč, od konca avgusta, ko so cene porasle na 1000 evrov na megavatno uro in več, je postala situacija izjemno nepredvidljiva tako za odjemalce kot dobavitelje."
Prav na Gen-I, kjer so sprejeli že več kot 65.000 strank ostalih dobaviteljev, pa s prstom kažejo upravniki večstanovanjskih stavb – za dobavo elektrike od upravnikov med drugim zahtevajo prevzem poroštva in bančno garancijo.
Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič pravi, da upravniki ne morejo sprejeti ponudb, ki jih dobijo, ker bi se izpostavili lastnemu propadu oz. stečaju. "Tisti upravniki, ki bi takšne pogoje sprejeli, bi seveda kakršne koli stroške tega dodatnega zavarovanja morali prenesti na etažne lastnike, kar bi za njih bistveno podražilo dobavo energenta."
Gre za nepošteno poslovno prakso, pravi Udovič, s katero se dobavitelji skušajo izogniti regulirani ceni elektrike. "Slišal sem argument, da jih je vlada zavezala s cenami, ne more pa jih zavezati s pogoji poslovanja."
Imajo pa tudi upravniki še vedno težave s pridobivanjem ponudb tako za dobavo elektrike kot zemeljskega plina.
Skupina SIJ zmanjšuje proizvodnjo za tretjino
Slovenska industrija jekla je pri izjemno visokih cenah energentov in negotovosti kupcev pri sprejemanju cenovnih pogojev sprejela odločitev, da v septembru zmanjša obseg proizvodnje za približno tretjino, v zadnjem četrtletju pa predvidevajo okrog 40 odstotkov manjši obseg.
Zaradi prilagajanja proizvodnje trenutnim razmeram so v SIJ Acroniju začasno ustavili proizvodnjo v jeklarni in vroči valjarni ter predelavo debele pločevine. Hladno valjarno bodo ustavili postopoma v prihodnjih dneh. "V začetku oktobra bo ponovno stekla proizvodnja v jeklarni in vroči valjarni. Posamezni obrati bodo skladno z odločitvijo o optimizaciji obsega proizvodnje in zakonitostmi proizvodnih procesov oz. njihove soodvisnosti izmenično zaustavljeni vsak mesec do konca leta. Ohlajanje evropskega gospodarstva bo verjetno vplivalo tudi na raven naročil v mesecih do konca leta, a poslovno leto bo Skupina SIJ kljub temu zaključila pozitivno."
Zaradi zmanjšanja obsega proizvodnje sicer ne predvidevajo odpuščanj. "Bomo pa v nekaterih družbah po potrebi uvedli nekatere organizacijske ukrepe, kot sta skrajšan delovni čas in čakanje na delo. Tovrstne ukrepe smo zaenkrat uvedli samo v družbi SIJ Acroni. Ukrep skrajšanega delovnega časa je predviden v režijskih službah, torej za nekaj več kot 10 odstotkov zaposlenih (število zaposlenih v družbi SIJ Acroni je več kot 1300) v zadnjem četrtletju 2022."
V obdobju prilagojenega obratovanja proizvodnje od 17. septembra naprej so zaposleni, katerih delo je neposredno vezano na proizvodnjo, prejeli odločbe za začasno prerazporejen delovni čas, so sporočili iz skupine. "Zaposleni primarno koristijo ure in letni dopust, tisti, ki tega nimajo, pa bodo za čas mirovanja proizvodnje prejeli odločbo o čakanju na delo doma skladno z veljavno zakonodajo."
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.