"Cene plina v Evropi so se od novembra znižale za polovico, kar gre pripisati neobičajno toplemu vremenu in manjši gospodarski aktivnosti na Kitajskem zaradi ukrepov proti pandemiji covida-19," je dejal analitik pri banki UniCredit Edoardo Campanella.
Kitajska je v zadnjem času sicer odpravila večino omejitev, a se to po njegovih besedah pri globalnem povpraševanju po energentih še ne pozna bistveno.
Cene plina so se začele občutno zniževati sredi lanskega decembra, potem ko je bil konec avgusta dosežen cenovni rekord s skoraj 346 evri za megavatno uro. Takrat je Rusija začela pospešeno zmanjševati oziroma ustavljati dobave članicam EU.
Kot odgovor na skokovito rast cen so se članice EU med drugim dogovorile za dinamično omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Mehanizem, o katerem so članice Unije dogovor po dolgotrajnih usklajevanjih dosegle decembra lani, se je začel uporabljati v sredo.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.