Cena severnomorske nafte brent je od začetka leta upadla za več kot 15 odstotkov in dosegla najnižjo raven v zadnjih 12 letih, glavni razlogi za strmoglavljenje cen so šibka rast kitajskega gospodarstva, presežne zaloge na trgu, močan dolar in šibko povpraševanje.
Za 159-litrski sod teksaške lahke nafte z dobavo v februarju je bilo treba danes v azijskem trgovanju odšteti 30,54 dolarja, kar je bilo 87 centov manj kot ob koncu ponedeljkovega trgovanja. Severnomorska nafta brent se je pocenila za skoraj en dolar na 30,57 dolarja.
Teksaška lahka nafta je najcenejša od decembra 2003, nafta brent pa od aprila 2004.
Če dogajanje na naftnem trgu zdaj krojijo kitajska in preobsežne zaloge, bi lahko v kratkoročnem obdobju po ocenah ekonomistov nekaj zagona cenam dale naraščajoče napetosti med Savdsko Arabijo in Iranom. Toda trg bo še naprej pozorno spremljal objavo podatkov iz Evrope in Kitajske, nadaljnji znaki gospodarskega pešanja pa bodo zagotovo potiskali cene navzdol.
Analitiki Morgan Stanley po pisanju FT sicer napovedujejo, da bi lahko cene nafte že kmalu zdrsnile celo pod 20 dolarjev za 159-litrski sod.
Naftni kartel na izredni sestanek
Predsedujoči Organizaciji držav izvoznic nafte (Opec) Emmanuel Ibe Kachikwu "zgodaj marca" pričakuje izredno srečanje naftnega kartela.
"Napovedali smo, da bomo, če se cena spusti na 35 dolarjev na 159-litrski sod, začeli načrtovati izredno srečanje," je dejal na energetskem forumu v Abu Dabiju.
Po besedah Kachikwe drugi ministri članic Opeca sicer še niso potrdili svoje morebitne udeležbe na omenjenem srečanju.
Znotraj Opeca so države razdeljene - bogatejše članice kartela na čelu s Savdsko Arabijo ne želijo zmanjšati proizvodnje, saj branijo svoje tržne deleže. Ob tem poudarjajo, da je njihova proizvodnja nafte cenovno občutno bolj ugodna od na primer konkurenčne proizvodnje nafte iz skrilavca v ZDA.
Revnejše članice pa si prizadevajo, da bi Opec proizvodnjo nafte zmanjšal, kar bi skrčilo presežne zaloge in podražilo črno zlato in s tem okrepilo pritok denarja v njihove blagajne.
"Ena skupina vidi potrebo po intervenciji. Druga skupina meni, da tudi če bi to storili, predstavljamo le 30 do 35 odstotkov celotne proizvodnje," je danes dejal Kachikwu. "Če ne bo za mizo sedlo tudi ostalih 65 odstotkov proizvajalcev, dramatične spremembe ne bo," je menil.
BP bo odpuščal
Britanski energetski velikan BP je danes napovedal, da bo v prihodnjih dveh letih po vsem svetu ukinil več kot 4000 delovnih mest. Odločitev je posledica izredno nizkih cen nafte.
V izjavi je BP zapisal, da bo do konca leta 2017 zmanjšal globalno število zaposlenih na področju raziskovanja in pridobivanja nafte s 24.000 na nekaj pod 20.000. Koncern je sicer že lani ukinil 4000 delovnih mest.
BP je razkril, da bo delo izgubilo 600 zaposlenih na projektih v Severnem morju. Vseeno pa poudarjajo, da bodo v te projekte letos vložili okoli dve milijardi dolarjev kapitala in da tej regiji ostajajo predani.
Velika Britanija je lani prvič v zadnjih 15 letih zabeležila rast proizvodnje nafte in plina. Naftna podjetja pa se na drugi strani zaradi nizkih cen soočajo z občutno nižjimi zaslužki.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.