
Z nafto se danes na svetovnih trgih trguje po nekaj več kot 36 dolarjev, kar je najnižja raven v zadnjih več kot štirih letih, potem ko Organizaciji držav izvoznic nafte (Opec) z napovedjo rekordnega zmanjšanja proizvodnje ni uspelo okrepiti cen. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte, ki bo dobavljena v januarju, je bilo treba popoldne v azijskem trgovanju odšteti 36,36 dolarja, potem ko se je zjutraj spustila na 36 dolarjev. V četrtek se je cena ameriške nafte na blagovni borzi v New Yorku znižala za 3,84 dolarja, na 36,22 dolarja, kar je najmanj po juliju 2004.
Februarske terminske pogodbe za zahodnoteksaško lahko nafto pa so se danes podražile za 78 centov, na 42,45 dolarja, potem ko so se preko noči pocenile za 2,94 dolarja, na 41,67 dolarja. Cena za sod severnomorske nafte vrste brent z dobavo v februarju se je danes v Londonu zvišala za 52 centov, na 43,88 dolarja, potem ko se je v četrtek znižala za 2,17 dolarja, na 43,36 dolarja.
Trgovci z nafto opozarjajo na precej črnoglede obete za svetovno povpraševanje po nafti, kar negativno vpliva na cene nafte. Celo poskus najvplivnejšega naftnega kartela na svetu, da se z doslej najvišjim znižanjem proizvodnje zoperstavi padanju cen, doslej ni imel pravega učinka.
Ministri Opeca so v sredo v Alžiriji odločili o dodatnem znižanju proizvodnje nafte za 2,2 milijona sodov dnevno. S tem so članice Opeca svojo uradno proizvodno od jeseni zmanjšale že za 4,2 milijona sodov, na trenutnih približno 25 milijonov sodov dnevno.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.