
Badri je zato ob robu srečanja azijskih ministrov za energijo pozval k uvedbi določenih pravil, katerih osnovni namen bi bil omejiti vpliv špekulacij, in k zmanjšanju obdavčitve naftnih proizvodov. Tako bi lahko nekoliko znižali cene nafte.
Hkrati je zagotovil, da je dobava nafte trgom zadostna in da zato ni treba povečati proizvodnje.
Prvi mož Mednarodne agencije za energijo (IEA) Nobua Tanaka je že v nedeljo opozoril, da so trenutne cene nafte zelo visoke in da bi to lahko spodkopalo gospodarsko rast ter nato posledično še povpraševanje po nafti.
John Hofmeister, nekdanji izvršni direktor ameriške veje Shell Oila, po poročanju portala Business Insider napoveduje, da se bodo cene nafte v naslednjih dveh ali treh letih na svetovni ravni povzpele na 150 dolarjev za sod surove nafte. Njegovo napoved je pred dnevi potrdil tudi direktor libijske državne naftne družbe Šukri Ghanem.
Zahodnoteksaška lahka nafta z majskim dobavnim rokom se je danes zaradi unovčevanja dobičkov iz minulega tedna pocenila za 70 centov, in sicer na 108,96 dolarja, severnomorska nafta brent z junijskim dobavnim rokom pa za 42 centov, in sicer na 123,03 dolarja za 159-litrski sod.
* Sod nafte vsebuje 159 litrov nafte.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.