Leto 2021 – epidemija in globalna gospodarska kriza. A ne za vse. Navdušenci nad trgovanjem s kriptovalutami so v zadnjem obdobju lahko zelo zadovoljni. Bitcoin je od oktobra lani, torej v dobrih štirih mesecih, zrasel za 450 odstotkov. "Že konec leta 2020 se je začelo kazati, da cena raste, da interes ponovno raste," pravi Anja Blaj, predsednica Blockchain Think Tank Slovenija.
Tudi po zaslugi podjetja Tesla, ki je pred dnevi razkrilo, da je kupilo za 1,5 milijarde dolarjev (približno 1,24 milijarde evrov) bitcoinov in naznanilo, da boste kmalu lahko s kriptovaluto kupovali tudi njihove avtomobile. Danes denimo bi že z enim bitcoinom lahko kupili Teslin model 3 s polno opremo.
"Mislim, da ne samo pri bitcoinu, ampak tudi pri drugih kriptovalutah, kriptokovancih in podobnih stvareh bodo te v naslednjih petih letih vse pogosteje postajala plačilna sredstva. Kar pa se ne bo zgodilo čez noč. Zdi se mi, da je v bistvu pričakovati, da se bo kar nekaj ameriških podjetij odločilo za diverzifikacijo svojih portfeljev," pojasnjuje Richard Lyons, profesor financ na univerzi Berkeley.
Oziroma Tesli bo sledilo še več ameriških velikanov in finančnih skladov v želji po zaščiti svojega premoženja zaradi šibkega dolarja. "Več in več direktorjev bo spoznalo, da obstaja dober način za varovanje izpostavljenosti ameriškega dolarja v decentralizirani valuti," pravi Michael Venuto, ustanovitelj Toroso Investments.
Kljub vsem prednostim glavna slabost ostaja volatilnost. Če lahko tvit nekega šefa podjetja valuto požene v višave, jo lahko tvit koga drugega prav tako hitro pošlje proti dnu. "Na klasičnih delniških trgih je precej težje, da bi se zgodili tako dramatični premiki, ker se ob večjih premikih običajno trgovanje ustavi. Medtem ko tukaj ni nobenega regulatorja, ki bi trgovanje ustavil, zato so v obe smeri možni neomejeni premiki," pojasni Marko Pahor, profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti.
Morda še bolj skrb vzbujajoča je poraba energije pri transakcijah. Po zadnjih ocenah bo za trgovanje oziroma rudarjenje z bitcoini letos porabljenih 78 teravatnih ur električne energije.
Za zdaj bitcoin ostaja igrišče za tiste, ki se radi igrajo z denarjem, za kaj več pa bo verjetno potrebnih še nekaj vzponov in padcev, kot jih je v resnici doživelo veliko izumov v preteklosti.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.