Podizvajalci v Celovških dvorih so Vegradu predlagali, da 80 odstotkov dolga plača takoj, 20 odstotkov pa v roku dveh let. Ker Vegrad trenutno denarja nima, so bili izvajalci pripravljeni tudi na kompenzacijo s stanovanji. Vendar se je zapletlo, ker imajo težave že s stanovanji, ki so jih kot kompenzacijo dobili že na začetku. NLB namreč noče dati izbrisnih pobotnic za ta stanovanja, čeprav so že na začetku projekta vedeli, da je 30 odstotkov stanovanj rezerviranih za kompenzacije, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Združenja izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu Mirko Požar.
V sredo so se sestali predstavniki Vegrada, predstavniki izvajalcev, župan MOL Zoran Janković in direktorica stanovanjskega sklada MOL Jožka Hegler. Na sestanku je Vegrad sicer potrdil dolgove do izvajalcev, vandar pa je za morebitno kompenzacijo ključna NLB, katere predstavnikov na sestanku ni bilo, saj pravijo, da oni s podizvajalci nimajo nič. Dogovor na sestanku je bil tak, da bi bila MOL pripravljena izbrisne pobotnice za svoja stanovanja deponirati pri notarju, če bi tudi NLB izbrisne pobotnice za stanovanja podizvajalcev deponirala pri notarju. Vendar se predsednik uprave NLB Božo Jašovič po besedah Požarja s tem ni strinjal. Bankini glavni kreditorki sta NLB in Hypo leasing, ki imata na stanovanjih v Celovških dvorih hipoteke, z izbrisnimi pobotnicami pa bi te hipoteke izbrisali. Kot je dejal še Požar, NLB podizvajalcem ni želela niti podpisati izjave, da stanovanj ne bodo zasegli.
Pogajanja so tako na mrtvi točki, saj brez izbrisnih pobotnic Vegrad ne more nič.
Podizvajalci v Celovških dvorih ne želijo predati gradbene dokumentacije, ki je pogoj za pridobitev uporabnih dovoljenj za stanovanja. Brez uporabnih dovoljenj pa Vegrad stanovanj ne more predati naprej, niti jih banke ne morejo zaseči. Požar meni, da se bo banka prej ali slej morala aktivno vključiti v projekt Celovških dvorov in ga zaključiti.
Celovški dvori so lahko končani v dveh mesecih
Kot je še povedal Požar, so nekateri izvajalci dela že zaključili ali pa so tik pred koncem, nekateri pa bi morali nabaviti še material, da bi dela lahko zaključili. Brez plačila Vegrada pa tudi tega ne morejo. Celovški dvori bi bili lahko tako najprej končani v roku dveh mesecev, še pravi Požar.
Ključnih podizvajalcev v Celovških dvorih je osem, Vegrad pa jim dolguje okoli deset milijonov evrov. Od tega naj bi bilo že prej okoli 30 odstotkov poplačanih s stanovanji, preostanek pa v denarju. Podjetja skupno zaposlujejo okoli 500 ljudi.
419 stanovanj v Celovških dvorih je kupila MOL, neprodanih pa naj bi bilo še 163.
Prestrukturianje Vegrada še ni zaključeno
Te dni sicer Vegrad tudi zaključuje vsa pogajanja za prestrukturiranje družbe, do petka mora namreč sklicati skupščino, na kateri bi razpravljali tudi o dokapitalizaciji družbe. Pri projektu sodelujejo Vegrad naložbe (večinski lastnik), državna družba PDP (29-odstotni lastnik), NLB in Hypo banka. Vegrad naložbe bi po načrtu moral priskrbeti okoli 5 milijonov kapitala, svoj delež bi potem vložila tudi PDP, banke pa bi reprogramirale dolgove. Da bi bil načrt uspešen, bi morali tudi vsi dobavitelji, izvajalci in podizvajalci del dolgov Vegradu odpisati, za del pa bi vstopili v lastniško strukturo Vegrada brez glasovalnih pravic.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.