Gospodarstvo

Konstruktor ima 15 dni časa ali pa gre v stečaj

Celje, 08. 08. 2011 14.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
4

Na mariborskem okrožnem sodišču se je začel postopek prisilne poravnave. Družba mora v 15 dneh zbrati denar za predujem, če ji to ne uspe, bo sodišče začelo stečaj. Medtem je občina Celje prekinila pogodbo z družbo za gradnjo vrtca.

Sedež podjetja Konstruktor
Sedež podjetja Konstruktor FOTO: Mia Media

Mariborsko okrožno sodišče je danes začelo postopek prisilne poravnave gradbene družbe Konstruktor VGR. Za prisilnega upravitelja je imenovalo Matjaža Polenčiča, določilo pa je tudi sedemčlanski upniški odbor. Upnike je pozvalo, naj do 8. septembra prijavijo svoje terjatve. Konstruktor ponuja polovično poplačilo v štirih letih.

Kot je razvidno iz sklepa o začetku postopka prisilne poravnave, ki ga je sodišče danes objavilo na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), mora družba v 15 dneh založiti okoli 18.500 evrov predujma za stroške postopka prisilne poravnave, sicer bo sodišče začelo stečaj.

V upniškem odboru so Gorenjska banka, družbe Feroprom, Stavbar IGM, Dravske elektrarne Maribor (DEM), Almont, Kokop in AJM.

Načrt finančnega prestrukturiranja, ki je danes objavljen na Ajpesu, predvideva, da bi navadni upniki – po knjigovodskem stanju konec marca letos so navadne terjatve po izločitvi pobotov znašale 72,4 milijona evrov – v štirih letih dobili poplačano polovico svojih terjatev, in sicer vsako leto po četrtino preostanka terjatev.

Med navadnimi upniki je največji Gorenjska banka s skoraj desetimi milijoni evrov terjatev, po okoli poldrugi milijon evrov imajo Feroprom, NLB in Stavbar IGM, nekaj nad milijon evrov pa DEM in Konstruktor Gratrans.

Prednostne terjatve zaposlenih znašajo okoli 938.000 evrov, in sicer je za 457.000 evrov terjatev iz naslova plač in prispevkov, 481.000 evrov pa bi namenili za odpravnine 100 zaposlenim, ki bi jih v primeru uspešno izpeljane prisilne poravnave odpustili. Med ločitvenimi upniki je največja NKBM, izločitvena upnika pa sta Hypo Leasing in KBM Leasing.

Vodstvo družbe, ki se je medtem zamenjalo že dvakrat, trenutno pa podjetje vodi Samo Majcenovič, je v načrtu finančnega prestrukturiranja zapisalo, da so vzroki za nastanek insolventnosti družbe predvsem v nezmožnosti prilagajanju stroškov na razmere v slovenskem gradbeništvu. Po njihovih besedah gredo ti v smeri nerazumnega nižanja cen storitev kot prevladujočega argumenta pri pridobivanju poslov.

Med vzroki za težave v Konstruktorju navajajo še padec produktivnosti in ustavitev gradbišč zaradi slabše likvidnosti ter financiranje nepremičninskih projektov odvisnih družb in neizvajanje oz. velika zamuda pri izvajanju načrtov odprodaje sredstev, ki so razpoložljiva za prodajo. To je pomembno obrnilo denarni tok družbe, ki bi bil razpoložljiv za poplačilo obveznosti iz rednega poslovanja.

Sicer pa zaposleni v omenjenem mariborskem gradbincu zaradi neizplačanih plačil že skoraj mesec dni stavkajo. Po mnenju delavcev bi bil boljši stečaj podjetja, saj bi tako po njihovem prej dobili prva izplačila.

Celjska občina odpovedala pogodbo o gradnji vrtca s Konstruktorjem

Celjska občina je v petek odpovedala pogodbo z mariborsko družbo Konstruktor VGR o gradnji vrtca Dolgo polje III. Pooblaščenec celjskega župana Marko Zidanšek je na novinarski konferenci povedal, da so pogodbo odpovedali zaradi neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti in neurejenih odnosov s podizvajalci del.

Kot je dejal Zidanšek, so družbo Konstruktor, ki je prejšnji teden podala predlog za uvedbo prisilne poravnave, večkrat pisno in ustno pozvali k izpolnjevanju pogodbenih obveznosti, vendar se družba na te pozive ni oglasila.

Konstruktor, katerega delavci zaradi neizplačila plač stavkajo že tri tedne, ni uredil niti odnosov s podizvajalci del, celjska občina pa je ocenila, da obstaja utemeljen dvom, ali bo mariborski gradbinec lahko izpolnil dogovorjeni terminski načrt.

"S tem so bili izpolnjeni vsi pogoji za prekinitev pogodbe o gradnji vrtca in unovčitev bančne garancije, ki jo je občina oddala v petek na Poštno banko Slovenije. Višina bančne garancije znaša okoli 170.000 evrov. Občina je Konstruktor pozvala, da nujna nedokončana dela zaključi in naredi obračun dejansko opravljenih del," pravi Zidanšek, ki ocenjuje, da vrednost do zdaj opravljenih del znaša okoli 100.000 evrov.

Poudaril je, da bo celjska občina, ki je gradnjo vrtca začela spomladi letos, v nadaljevanju začela postopek javnega naročila za izbor novega izvajalca del in tako poskrbela za takojšnje nadaljevanje gradnje vrtca, vrednost celotne naložbe pa je ocenjena na 1,7 milijona evrov.

Zidanšek je še dodal, da se bo gradnja vrtca zaradi odpovedi omenjene pogodbe najbrž podaljšala za mesec ali dva, po prvotnem načrtu pa bi vrtec morali zgraditi do konca novembra letos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rudra
10. 08. 2011 13.00
Dajte no! Kaj pa je en Konstruktor proti stečaju Slobvenije,ki je bankrotirala že pred 20 leti,čim so prišli tele lopovski komandosi na oblast.
rudra
10. 08. 2011 12.55
Cel svet se nam smeji.Mi pa svetu,ki je v isti riti kot mi!
Tomaž Škof
09. 08. 2011 06.49
CEL SVET se nam smeji da ne delamo!!!
kvapatebriga
08. 08. 2011 20.39
Najbolje da ga zaposleni zažgejo in to tako da bo vidno da je bil požar podtaknjen. Potem tudi lastnik ne bo dobil nič, niti od zavarovalnice, tako kot delavci ne bodo dobili nič!