Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Sindikata delavcev trgovine Slovenije, Sindikata kmetijske in živilske industrije, Sindikata kmetov Slovenije in Slovenske kmečke zveze so ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki opravlja tekoče posle, Metoda Dragonjo in ministra za kmetijstvo in okolje, ki opravlja tekoče posle, Dejana Židana pozvali, naj naredita vse, kar je v njuni moči in pristojnosti, da se prepreči prodaja največjega slovenskega trgovca hrvaškemu Agrokorju.
Ladi Rožič iz ZSSS je prepričan, da je prodaja Mercatorja, ki ima v Sloveniji dominanten tržni delež, finančno šibkemu in strateško neustreznemu kupcu, Agrokorju, velika napaka. "Če se vlada ne odloči pravilno, naših aktivnosti ne bo konec," je dejal na novinarski konferenci. Ena od možnosti je, da se obrnejo na NPU, članstvo pa nameravajo pozvati, naj prenehajo biti komitenti državnih bank, ki so lastnice Mercatorja. Nenavadno se mu zdi, da se poskuša Mercator prodati "po vsaki ceni" in da se cena znižuje v samem prodajnem postopku. "Bojim se, da bodo Mercator nekomu poklonili oz. da ga bomo še plačali, če ga bo kdo prevzel. Mercator je trenutno reprogramiran in je v kar dobri kondiciji glede reprograma, torej mu banke verjamejo, in ta Mercator bi si lahko našel bolj trdno zagotovilo, boljšega kupca, kot je Agrokor," je prepričan.
Branko Tomažič iz Slovenske kmečke zveze je opozoril, da so slovenski kmetje in potrošniki gradili Mercator, nekateri pa ga zdaj prodajajo. "Če si dober gospodar, ne prodaš. Če že moraš prodati, prodaš za dobro ceno. Danes temu ni tako. Prodajamo ga poceni, prodajamo ga zastonj in prodajamo ga slabemu kupcu," je dejal.
Dragonja: Elementov, ki govorijo v prid 'fair' pogojem, je vse manj
Dragonja je pojasnil, da so dileme, povezane s prodajo Mercatorja, prisotne že več mesecev in let, pri čemer se pojavljajo argumenti v prid in proti prodaji. Ta vlada se je v zadnjem obdobju po eni strani soočila s pričakovanji finančnih trgov, naj se Slovenija odpre tujemu kapitalu, po drugi strani pa je treba upoštevati strateške vidike, povezane s slovenskim kmetijstvom in živilskopredelovalno industrijo, je dejal.
Napovedal je, da bosta peticijo z Židanom predala vladi, ki se bo odločila, kako bo v tem primeru delovala – pasivno ali aktivno. "Elementov, ki zdaj govorijo v prid običajnim 'fair' pogojem, mislim, da je vedno manj in da pogoji, ki so ponujeni, ne materializirajo tiste strateške komponente, ki jo Mercator ima v tem trenutku, zato da dolgoročno zagotavlja svoje makroekonomske cilje kot eno vodilnih slovenskih podjetij," je dejal Dragonja.
Razpravo na vladi pričakuje najkasneje v 14 dneh, prihodnji četrtek najverjetneje še ne. Kot je dejal, vlada v času njegovega vodenja ministrstva ni razpravljala o procesu prodaje Mercatorja in se vanj ni vključevala. V tej fazi je vprašanje po njegovem mnenju zgolj to, ali se transakcija zaključi ali ne. "To se lahko spremeni tudi zadnjo sekundo," je dejal.
Spomnil je na zadnje medijske objave, da naj bi Agrokor transakcijo financiral z izdajo visoko donosnih obveznic in da naj bi velik del financiranja te transakcije padel nazaj na Mercator. To bi po mnenju Dragonje predstavljalo zelo velik pritisk na nadaljnje delovanje Mercatorja.
Drugo ključno vprašanje je cena delnice. Zadnja dogovorjena cena "ni neka cena, ki bi nas prepričevala, da gre za vrednost, ki materializira vse pozitivne premike, ki so bili v zadnjem obdobju doseženi v Mercatorju", je dejal in spomnil na razdolževanje Mercatorja in njegove notranje sposobnosti, da ustvarja dodano vrednost in denarni tok.
Židan: Opravka imamo s kupcem, ki je slovensko hrano umaknil s polic
Židan pa je opozoril na številna delovna mesta, ki jih zagotavljata kmetijstvo in sam Mercator. Ta trenutno nima lastnika, ki bi razmišljal dolgoročno. Od vlade pričakuje, da se bo do tega opredelila, da bodo stvari jasne in da se ne bodo dogajale v ozadju. "Čeprav gre samo za posredno lastništvo – država ni neposreden lastnik Mercatorja, posredni pa je, preko državnih bank –, politika nima pravice se ne opredeliti," je bil jasen.
Sogovorniki so se sicer strinjali, da je Mercator zelo pomembno podjetje za slovensko kmetijstvo in živilskopredelovalno industrijo, zaskrbljeni pa so zaradi informacij o zelo slabih plačilnih pogojih, ki jih je mogoče dobiti med hrvaškimi dobavitelji Agrokorju. "Tisto, kar mene posebej skrbi, je, da imamo opravka s kupcem, ki je prvi na Hrvaškem slovensko hrano dokazljivo umaknil s polic," je opozoril Židan.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.