Izvršilni odbor svobodnega sindikata v velenjskem Vegradu je na današnji seji za ponedeljek, 20. septembra, napovedal začetek splošne stavke, če podjetje do tega petka vsem Vegradovim delavcem ne uspe izplačati plač za avgust, je povedal sindikalist Srečko Čater. Odločitev odbora je bila enotna, stavka pa bo trajala do izpolnitve zahteve.
Stavka je napovedana za vsa podjetja, tako za krovno družbo Vegrad, kot tudi hčerinska podjetja, je poudaril Čater. Gre za okoli 700 zaposlenih, ki jim je družba dolžna tudi plačila za nazaj. Del teh neporavnanih plačil za nazaj bi podjetje zaposlenim že moralo izplačati, a denar, kot trdi Čater, zadržuje banka.
Glede plače za avgust pa Čater navaja zakonodajo, ki ureja postopek prisilne poravnave in ki pravi, da mora biti po uvedbi prisilne poravnave vzpostavljen red pri izplačilih plač. Podjetje je v prisilni poravnavi od 1. septembra, upniki, med njimi so tudi delavci, pa imajo do 1. oktobra čas, da prijavijo svoje terjatve za nazaj.
So pa vse glasnješi tisti, ki menijo, da bi bila za delavce še najboljša rešitev stečaj Vegrada. Tako bi vsaj imeli možnost, da zaprosijo za sredstva jamstvenega sklada, saj se jim plačilo zaostalih plač vse bolj izmika. Preverite, koliko bi dobili v tem primeru.
Celovški dvori še prazni
Čeprav so tako Mestna občina Ljubljana (MOL) kot upravičenci na prednostnem seznamu do neprofitnih najemnih stanovanj upali, da se bodo vselili že septembra, in čeprav je Vegrad za Celovške dvore že sredi avgusta dobil uporabno dovoljenje, pa so stanovanja še prazna.
Posebna občinska komisija je vsa stanovanja že pregledala, a MOL jih še ne more prevzeti, piše današnji Dnevnik in dodaja, da v Celovških dvorih niso še priklopili elektrike in dvigal, ker Vegrad priklopa ne more plačati, zaradi neplačil pa Elektro Ljubljana in dobavitelj dvigal priklopa ne želita storiti.
Ljubljanski župan Zoran Janković je pojasnil, da se MOL poskuša z Elektro Ljubljana in dobaviteljem dogovoriti, da bi občina plačala priklop elektrike v neprofitnih najemnih stanovanjih in na hodnikih, kjer so ta stanovanja. Občina pa bi plačala tudi priklop vsakega drugega dvigala, kar se še dogovarjajo z dobaviteljem dvigal. Oboje bi občina plačala iz pridržanih sredstev, saj Vegradu za zdaj niso plačali zadnjega obroka plačila za omenjena stanovanja.
Ker MOL od Vegrada še vedno ni prevzela stanovanj, si je Vegrad nakopal za približno tri milijone evrov pogodbenih kazni. Glede dela kazni sta se mestna občina in uprava Vegrada nedavno dogovorila, da Vegrad občini proda še sedem stanovanj po ceni 1990 evrov za kvadratni meter in sedem parkirnih prostorov. Glede preostanka kazni še ni dokončno odločeno, kako bo Vegrad poravnal svoje obveznosti, Janković pa je zatrdil, da bi bili na občini pripravljeni vzeti še kakšno stanovanje, še piše Dnevnik.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.