Podjetje Lip Poljčane še vedno čaka na že odobrenih 378.000 evrov subvencije, ki jim jih je obljubila država. Denar podjetje, ki je v 100-odstotni lasti zaposlenih in nekdanjih zaposlenih, potrebuje, saj zaradi tekoče nelikvidnosti trenutno ne zmore hkratne nabave materiala ter izplačila plač in prispevkov za zaposlene. Dodatno bi podjetne potrebovalo še pol milijona evrov kredita, ki bi ga banki povrnili v dveh letih.
Direktorica podjetja Vlasta Klepec je dejala, da jim je vlada pomoč odobrila že junija, zaradi neuspešnega dogovora med državo in NLB pa je še vedno niso prejeli. Zapletlo se je, ker vlada za primer posojila zahteva prvo mesto v hipoteki, ki zdaj pripada banki, NLB pa se s to zahtevo ne strinja. Podjetje je zaradi tega že v resnih težavah in v primeru, da hitrega dogovora ne bo, mu grozi celo stečaj, čeprav je povpraševanja po njihovih izdelkih dovolj. Podjetje je sicer znano predvsem po izdelavi otroških posteljic.
"V kratkem se mora nekaj zgoditi. Ne vidimo logike, po kateri banka zavlačuje z izplačilom. Ima vsa poroštva države, ki je obenem tudi njena lastnica, v programu prestrukturiranja smo se zavezali k poplačilu posojil. Če bi na koncu šli v stečaj, jim res ostane neka zemlja, vendar je vprašanje, če je to vredno več kot, da mi še naprej poslujemo, jim vrnemo kredite, podjetje plačuje davke in prispevke ter ohrani delovna mesta," je dejala Klepčeva.
Po njenih besedah je glavna težava v tem, da se zdaj ne morejo dovolj hitro financirati. Da proizvodnja ne bi obstala, so se z delavci dogovorili, da jim plače izplačujejo po obrokih, hkrati si podaljšujejo dobavne roke. Čeprav razmere še niso kritične, so nekaj manjših naročnikov že izgubili, najpomembnejših pa za zdaj še ne. Dela imajo torej dovolj, odpirajo se jim celo trgi, ki so boljši od sedanjih pretežno zahodnoevropskih.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.