Novi predsednik uprave tržiškega Peka Slavko Despotović je v minulih tednih pripravil sanacijski načrt, po katerem bi Peko v Tržiču ohranil proizvodnjo in se znova postavil na lastne noge.
Načrt zajema spremembe tako na stroškovni kot na prihodkovni ravni, vključno s povečanjem prodaje in racionalizacijo poslovanja, ki med drugim predvideva odpuščanje okoli 50 delavcev. Odšli naj bi zaposleni v režiji, odpuščanjem v proizvodnji naj bi se skušali izogniti.
"Nisem naklonjen temu, da bi odpuščali ljudi v proizvodnji, ki predstavlja dodano vrednost. Čim nekdo iz šivalnice odide, smo ga izgubili za vedno, saj Slovenija nima več nobene čevljarske šole in nove delavce lahko izučimo le sami. Če bo to znanje odšlo, potem ne moremo delati. Naši delavci so naša osnovna kapaciteta in če jih bo manj, bomo primorani izdelovati manj čevljev," pravi Despotović.
V družbi računajo, da bodo naslednje leto izdelali 220.000 parov, leto zatem od 250.000 do 280.000. "Glede na stroje bi lahko letno izdelali okrog 300.000 parov čevljev, vendar za takšen obseg nimamo zadosti delavcev," še dodaja Despotović.
Obljublja tudi še večji poudarek na moderni obliki čevljev, kar naj bi pozitivno vplivalo tudi na prodajo. "Za pomoč pri oblikovanju lepega moškega čevlja se bomo morda dogovorili tudi z nekim italijanskim podjetjem," pravi.
Na očitke, da je Pekova obutev predraga, Despotović odgovarja, da so cene morda res nekoliko visoke in bodo odslej nižje. "Proizvodna cena našega čevlja se približuje ceni, ki jo dosegajo konkurenti v Avstriji in Nemčiji in ko dosežemo ta nivo, potem bo s Pekom vse v redu. Pomembno bo le še, da bo prodajna mreža opravila svoje delo in da v Peku ne bomo zamujali z lansiranjem nove kolekcije. To se nam je zgodilo letos spomladi, ko smo zamudili prodajo po polni ceni in ko smo s kolekcijo vstopili, je konkurenca že spuščala cene, zato tudi nam ni preostalo drugega," razlaga Despotović.
Za normalno delovanje Peko seveda potrebuje denar. Nekaj tega naj bi nabrali s prodajo nepotrebnega premoženja, še posebej pomembno pa je premostitveno posojilo.
"Potrebujemo blizu dva milijona evrov. S tem denarjem bi lahko med drugim zaposlenim izplačali preostanek majske plače, junijsko plačo in regres. Dejstvo je, da zaposleni že nekaj časa delajo na polno in to brez nadomestila, kar je skrajno nekorektno s strani podjetja. Žal pa je to v tem trenutku vse, kar lahko storimo – delamo, proizvajamo čevlje in čakamo odločitev bank, ki jih skušamo prepričati s pozitivnim pogledom in dobrimi informacijami," pravi Despotović.
Družba na državno poroštvo pri tem ne more računati, saj so državni lastniki lani že opravili šestmilijonsko dokapitalizacijo. "Imam dobre signale iz bank, da bodo tvorno sodelovale. Če ne bodo, mi sicer lahko še vedno vlečemo ta voz naprej, vendar potem ne morem izključiti stavke zaposlenih, ki sem jim obljubil izplačilo plač do konca meseca. Tedaj lahko iz trenutno obvladljive situacije preidemo v neobvladljivo," ugotavlja.
Despotović še pravi, da po propadli prodaji Peka Osimpexu ta trenutek novega kupca po njegovih informacijah ne iščejo. Meni, da je njegov sanacijski načrt lahko uspešen, a le, če bodo banke dale posojilo, da bo proizvodnja tekla nemoteno. "Če do konca decembra ne uspemo izdelati 100.000 parov čevljev, se bojim, da lahko Peko kar zapremo," pravi.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.