Gospodarstvo

Če bo rebalans, bo majhen

Ljubljana, 02. 04. 2010 14.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Če se bo vlada odločila pripraviti rebalans letošnjega državnega proračuna, bo ta majhen. Odhodki bi se morda znižali za 50 do 100 milijonov evrov, dokončna odločitev pa bo znana še ta mesec.

Če rebalans bo, bo majhen.
Če rebalans bo, bo majhen. FOTO: Miro Majcen

Možnost rebalansa je že v četrtek napovedal premier Borut Pahor, potem ko se je vlada seznanila s pomladansko napovedjo gospodarskih gibanj 2010, v kateri je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) znižal napovedi o letošnji gospodarski rasti za 0,3 odstotne točke na 0,6 odstotka.

Morebitna odločitev za rebalans je vezana na poslabšanje napovedi Umarja, je danes potrdil finančni minister Franc Križanič ter dodal, da bodo na finančnem ministrstvu preverili, ali so bili javnofinančni prihodki v letošnjem prvem četrtletju v okviru pričakovanih. "Če se ti dve napovedi ujemata, potem bomo predlagali rebalans," je dejal.

Proračunske odhodke bi po njegovi oceni lahko znižali za 50 do 100 milijonov evrov, razporejeno po večini ministrstev, ki bodo zato morala za kakšno leto zamakniti nekatere projekte. Če se bo vlada odločila za rebalans, ga bo pripravila do junija, je napovedal.

Danes predstavljena pomladanska napoved Umarja je po Križaničevi oceni v okviru pričakovanj. Vzrok za znižanje pričakovane rasti tiči v gradbeništvu, ob čemer je Križanič dodal, da se tudi tu obeta premik v pozitivno smer – deloma zaradi izvozne preusmeritve panoge, deloma pa zaradi pospešitve podeljevanja gradbenih dovoljenj in dokončanja nekaterih infrastrukturnih projektov. Sprejem zakona o umeščanju linijskih infrastrukturnih objektov v prostor bo omogočil pospešeno zaključevanje del na železniškem križu, tretji in četrti razvojni osi ter pri energetiki, je dejal.

O težavah gradbincev je danes govorila tudi skupina ministrov na sestanku pri Pahorju. V pomoč bi se morda lahko vključila SID banka, je dejal ter menil, da bodo gradbena podjetja zlahka spet pridobivala kredite, ko bodo posli stekli.

O v četrtek objavljenem aprilskem poročilu največje svetovne bonitetne hiše Dun&Bradstreet (D&B), ki navaja, da je slovensko gospodarstvo na srednji rok ranljivo, pa je Križanič dejal, da je bilo narejeno na osnovi statističnih podatkov za lani, "ko smo bili kot izvozno gospodarstvo seveda prizadeti". Možnosti za znižanje bonitetne ocene sicer obstajajo, a imamo tudi nekaj uspehov, med njimi je izpostavil ponovno usmerjanje v izvoz, dvig kakovosti ter stabilno okolje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bron
05. 04. 2010 21.50
REBALANS NE BO MAJHEN PREDVIDEVAM.
krainburger
05. 04. 2010 08.59
dr. križanič je bil njbolj uporaben, ko je v miru analiziral spremembe cen naftnih derivatov. ni bilo nobene koristi, no ja, kakšne posebne škode tudi ne! to kar počne kot minister za finance, je grozljivka! v poldrugem letu je tako "posušil" državno blagajno, da močno dvomim da se bomo pobrali. za pričakovati so popravki davkov iz dohodka za 10 let nazaj, kar pomeni da bo treba doplačati za grehe državnih uradnikov in managerjev. to bo revolucija!
zima10
04. 04. 2010 14.13
In zakaj je potreben rabalans? Za plače odstavljenih ministrov, bivših poslancev in prevelikih apetitov javne porabe. Delavec, ki ostane brez zaposlitve, gre na borzo, se prijavi in prejema nadomestilo, če pa je brez dela iz krivdnih razlogov, mu pa nadomestilo ne pripada in tako bi moglo biti tudi z ministri, poslanci, ne pa da se delajo norce iz ubogih ljudi..............
vetlan
04. 04. 2010 10.36
Ne vem čemu sploh služi ta proračun? Samo za plače tega *? Ali je bilo v 20 letih kaj vloženo v gospodarski razvoj? Lih obratno, poleg tega, da odirajo nas z davki, so prodali celotno državno gospodarstvo in denar stlačili v svoji žepi, pokojnin kmalu ne bo, v zdravstvo vlagamo pa nič nimamo itd. itd.
Marija Krebs
03. 04. 2010 19.52
Po mojem pa bo potrebno krepko znižati porabo iz javnih financ
Manndy
03. 04. 2010 09.17
Nobenega okrevanja, nobene lepe prihodnosti , samo nadalje propadanje in pot v državljansko vojno vse so do konca uničili z projektom Lokalna samoprevara alias Obšina, Škofija in Pokrajina pri vsakem pesjaku ali tri družboslovce na en delavski pukelj. Avtorje te oslarije in izvajalce te Norosti bi morali obsoditi na doživljensko bivanje v ustanovi zaprtega tipa brez možnosti pomilčostitve.
Smrekar1
02. 04. 2010 20.20
Okrevanje je, ampak počasno. No, zadnji podatki kažejo na hitro okrevanje Nemške industrije. Ker precej naših podjetih tja prodaja polizdelke je to za nas zelo dobro. Iz krize sicer še nismo, ampak se situacija počasi izboljšuje.
viliboh
02. 04. 2010 19.57
Če se nebi politiki tako precenjevali in uradno kradli ,bi bila državna blagajna bolj polna
manco-capac
02. 04. 2010 19.45
Aha, razumem - majhen proračun, majhen rebalans?
am_staff
02. 04. 2010 19.05
Pa smo spet zmagali.
vetrolov
02. 04. 2010 17.04
kam lahko takoj vsak od nas nakaže 5o E ?
alterego
02. 04. 2010 14.16
ko bo Vegrad prodal nova stanovanja, si bo pa proračun opomogel! ampak sam bog ve kdaj bo to