Gospodarstvo

Če bo kriza, bomo gradili avtoceste, železnice in nebotičnike

Ljubljana, 18. 11. 2008 11.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Primož Jambrek
Komentarji
20

Ob finančni krizi sta najbolj na udaru avtomobilska in gradbena industrija. V avtomobilski države prosijo za intervencijsko pomoč, v gradbeni pa za kredite.

Podjetja bodo v prihodnjem letu manj gradila.
Podjetja bodo v prihodnjem letu manj gradila. FOTO: Reuters

Finančna kriza se je že razširila tudi na gospodarski sektor, kljub milijardnim ukrepom države, za katere je videti, kot da vsaj kratkoročno ne pomagajo. Med drugimi sta najbolj na udaru ravno avtomobilska in gradbena industrija, saj hitro obračajo sredstva, zato pa pogosto potrebujejo tudi kredite.

Kriza je realna in tudi psihološka

Kriza je bila sicer najprej realna, a je postala potem tudi psihološka, številna podjetja pa se z racionalizacijo in drugimi ukrepi že pripravljajo nanjo. Hkrati pa se tudi potrošniki vedejo bolj racionalno. Kot so za 24ur.com povedali v Mercatorju, opažajo, da ljudje kupujejo bolj premišljeno, tako je manj impulzivnih in tudi manj luksuznih nakupov. Kupci pa kupujejo več izdelkov v akcijah in na znižanjih. Pa tudi sami nakupi so manjši. Vse to pa, kot zatrjujejo prehrambene trgovine, sicer še ne vpliva na zaslužke. Vsi večji trgovci (Mercator, Spar, Engrotuš) za letošnje leto pričakujejo približno enake dobičke kot preteklo leto. Bodo pa predvsem decembrski nakupi pokazali, kakšno je realno stanje.

Takšno je stanje tudi na nepremičninskem trgu, kjer se je zmanjšalo povpraševanje. Kupci čakajo na še večje znižanje cen, prodajalci pa stanovanja zaradi padanja cen in majhnega povpraševanja umikajo iz prodaje, saj se bolj splača stanovanja oddajati. Hkrati pa tudi ni več toliko naložbenih in špekulativnih nakupov. Tako trg sicer ne stagnira, se pa umirja rast cen. V prihodnosti pričakujejo predvsem povečanje razlike v cenah med novogradnjami in starimi stanovanji, saj so bile cene starih stanovanj zaradi presežnega povpraševanja v zadnjem času previsoke.

Rast gradbene industrije naj bi se prepolovila, v prihodnosti več visokih gradenj in infrastrukturnih projektov

V avtomobilski industriji krčijo proizvodnjo.
V avtomobilski industriji krčijo proizvodnjo. FOTO: Reuters

Avtomobilska industrija je bila prva, pri kateri so se začele poznati posledice finančne krize. V Sloveniji sicer nimamo nobenega proizvajalca avtomobilov, imamo pa tovarne avtomobilov in proizvajalce avtomobilskih delov. Proizvodnja se je začela krčiti, tudi pri nas so že odpustili del delavcev, predvsem pogodbene. Glede na to, da se avtomobilska industrija giblje ciklično, imajo zato določen del zaposlenih po začasnih pogodbah, gre pa predvsem za tujo delovno silo, so ob odpuščanju pojasnili v novomeškem Revozu.

Kot so za 24ur.com pojasnili na SCT, pričakujejo, da se bo v prihodnjem obdobju gradilo manj. Zato bo prihajalo do nadaljnjih zamikov plačil, zahtevnejših pogojev bank za pridobivanje garancij in sredstev ter racionalizacij pri poslovanju. Pravijo, da je SCT kot sistem dovolj fleksibilen, da mu bo uspelo zagotoviti uspešno poslovanje na dolgi rok. Čeprav neuradno krožijo informacije, da naj bi dokončanje pomurske avtoceste družbi povzročilo nekajmesečno likvidnostno luknjo. Dobavitelji naj bi zahtevali vnaprejšnje plačilo, Dars pa je uveljavil 90-dnevni plačilni rok. Zaradi težkih kreditnih pogojev naj bi SCT tako že nekaj časa materiale in surovine nabavljal preko drugih podjetij.

Takih nebotičnikov verjetno še ne bomo gradili, so pa v Primorju kot enega izmed ukrepov v slabši gospodarski situaciji navedli tudi visokogradbene investicije, ki naj bi nadomestile nizkogradne.
Takih nebotičnikov verjetno še ne bomo gradili, so pa v Primorju kot enega izmed ukrepov v slabši gospodarski situaciji navedli tudi visokogradbene investicije, ki naj bi nadomestile nizkogradne. FOTO: Reuters

Tiskovni predstavnik Primorja Edvard Pelicon je 24ur.com povedali, da ima gibanje gospodarske rasti pomemben vpliv na gradbeništvo in tudi na poslovanje skupine Primorje. Za visoke stopnje rasti v zadnjih letih je bila zaslužna živahna naložbena dejavnost, predvsem v infrastrukturo (avtoceste). Čeprav je gradbeništvo še vedno najhitreje rastoča dejavnost, pa podatki kažejo, da je rast dodane vrednosti precej nižja od stopnje rasti panoge – v letu 2009 pa naj bi se celo prepolovila, pravijo v Primorju. V Primorju so že predvideli ukrepe za prihodnjo leto, s katerimi bodo ublažili novonastale razmere. Zmanjšanje nizkogradbenih del bodo nadomestili z visokogradbenimi.

Gradili pa naj bi tudi energetske objekte, naprave za varovanje okolja in na področju specialnega inženiringa – na tem področju naj bi bilo Primorje priznan specialist. Poleg tega pa računajo tudi na tuje trge. Kot so še sporočili iz Primorja, pri njih odpuščanja zaradi varčevalnih ukrepov še ni bilo, tudi v prihodnosti pa nameravajo ohraniti število zaposlenih (3100) v skupini.

Tiskovni predstavnik Vegrada Matjaž Lekše pa je povedal, da so se v Vegradu na krizo pripravili že v času "razcveta gradbeništva“ v Sloveniji. Prilagodili so se pri nabavi materialov, najemanju zunanjih storitev, omejevanju zaposlovanja in investiranja in podobno. Poleg tega pa tudi z znižanjem plač zaposlenim, zmanjšanjem obsega nadur in podobno. Poudarjajo pa, da imajo v podjetju tudi za prihodnje leto precej pridobljenega posla in da so precej zasedeni.

Podjetje pa naj bi po pisanju medijev reševal tudi gradbeni posel z MOL. V Šiški bo namreč Vegrad gradil stanovanja za Javni stanovanjski sklad MOL, kar je župan MOL Zoran Janković že predvidel v rebalansu mestnega proračuna.

Če bo kriza velika, bo država ponovno odprla vlaganje v infrastrukturo

Bodoči finančni minister je kot enega izmed ukrepov napovedal tudi pospešitev investicij v infrastrukturo.
Bodoči finančni minister je kot enega izmed ukrepov napovedal tudi pospešitev investicij v infrastrukturo. FOTO: POP TV

V času finančne krize države za prvo pomoč posegajo predvsem po intervencionističnih ukrepih, torej direktnih finančnih injekcijah podjetjem. Poleg tega pa zagotavljajo tudi jamstva za medbančna posojila, za vloge na bančnih računih in podobno. Čeprav kratkoročno ti ukrepi še niso dosegli svojega učinka, saj se medbančno poslovanje še ni sprostilo. Gospodarstva zahodnih držav pa drsijo v recesijo, podjetja pa zaradi varčevalnih ukrepov in likvidnostnih težav odpuščajo. Pri nas je situacija specifična tudi zaradi medvladja. Zato je bila ustanovljena tudi posebna skupina, v kateri sodelujejo tako predstavniki stare kot prihajajoče vlade. Skupaj so pripravili noveli zakona o bančništvu in javnih financah, ki sta že sprejeta. Banke pravijo, da je to sicer pozitiven ukrep, a da bo treba sprejeti še nekaj podzakonskih aktov, preden bodo uporabni tudi v praksi.

Bodoči minister za finance Franci Križanič je v primeru velikega padca povpraševanja kot glavni ukrep predlagal pospešitev tistih investicijskih projektov, ki jih je pripravila še dosedanja vlada, torej gradnjo dodatnega avtocestnega programa, sanacijo železnic, izvedbo nekaterih energetskih projektov. Če pa kriza ne bo tako globoka in hitra, potem je glavni ukrep razvojni preobrat s financiranjem razvojnih aktivnosti slovenskega gospodarstva. Država pa namerava podpreti zdrava podjetja, predvsem srednje velika in mala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

legalc
19. 11. 2008 19.53
Mi jih bomo podiral...anarh
kriss714@amis.net
19. 11. 2008 19.51
Javna dela niso rešitev.
luciluk
19. 11. 2008 16.57
Direktorji lahko delajo za 1 dolar ker so do sedaj delali za 1 000 000 dolarjev na mesec ali več. Ob tako plači je lahko delati 3 mesece za 1 dolar.
User300173
19. 11. 2008 14.03
Direktorji bodo delali z 1 (en ) dolar!!! Tako je izjavil direktor uprave General Motors ter še Forda in (Creislera?) , ko so prosili državo za 25 miljard dolarjev pomoči, katero bodo vrnili z obrestmi. Za 1 dolar bodo delali, dokler se stanje v podjetjih ne ustali. Da to omenimo našim direktorjem uprav nas proglasijo za revolucionarje. . Po vsej verjetnosti se takoj pojavi predlog Zakona o zaščiti imena in dela Direktorja. Naša Vlada si lahko zada take smernice v za nadaljnje delo. Nobeno podjetje ne bi zašlo v finančno krizo, če pa res bi, je sigurno potrebno finančne iniekcije.
jurij2204
19. 11. 2008 12.37
Tudi pri novi vladi ne videm konca Slovenskega ekonomskega nacionalizma.Gradnja avtocest Slovenska nacionalna katastrofa:Z minimalnim nacionalnim proracunom smo finacirali globalne interese Eu.Prometnice ne prinasajo dodane vrednosti,ker se ob njih ne naseljujejo kvalitetni g.subjekti.Ostajajo samo Ukrajinski tovornjaki...,ki unicujejo infrastrukturo,puscajo smeti. Zato mora Slovenija nujno spremenit gospodarsko politiko in iskoristiti izjemno dober g.polozaj v regiji:Tranzitni plinovod,daljnovod...
jozes12
19. 11. 2008 11.29
Naj gradijo!!! In sicer šoštanjsko termoelektrarno, hidroelektrarne, jedrsko elektrarno, hitrejše končanje avtocest in obnova regionalnih cest...in dela bo dovolj
David Avbelj
18. 11. 2008 21.01
lepo bi pa blo met neki tacga sam ni dnarja
zzzzzzzzz
18. 11. 2008 19.30
Kdo bo pa to kupil in plačal, če ljudje nimajo za jesti?
fantodfare
18. 11. 2008 18.52
Mal si preberte knjigo nemškega novinarja Čisto na dnu iz leta 1983. Pa boste vidl, da imamo, danes pri nas čist isto sranje, ko takrat v Nemčiji.he,he. Mone tajkunske.
titovka
18. 11. 2008 15.08
fuksel in Pozejdonis, če bi slovenski delavci gradili stanovanjske objekte, bi še danes imeli samo bivake!!!!!
bysaRD
18. 11. 2008 15.01
tudi jaz se strinjam z Alteo. Pozejdonis in Fuksel, vidva sta pa standardna znalca tukaj na 24ur in komentirata stvari, ki jih več kot očitno niti najmanj ne poznata. Le čevlje sodi naj Kopitar...
donpatriot
18. 11. 2008 13.47
se strinjam z alteo.
altea
18. 11. 2008 13.36
fuksel, vabim te, da se pridružiš kakšni gradbeni firmi (SCT, VEGRAD, PRIMORJE..) in boš od blizu spoznal, zakaj tam delajo večinoma ljudje od doli. Ti garantiram razsvetljenje po 1 delovnem dnevu (min 12 ur).
Maximusgladiato
18. 11. 2008 13.32
fuksel18.11.2008, 12:30 ne večina, lahko bi rekel da so vsi od dol in se strinjam s tabo da s tem nčrtom ne bodo reševali slovenskih delavcev ampak delavce iz Bosne, Hrvaške, Srbije in Kosova.
jamdicd
18. 11. 2008 13.30
REno 911: Stanovanj je dovolj, problem je da so PRAZNA in DRAGA.
Roxy79
18. 11. 2008 13.26
Žalostno je da gradijo bloke in pričakujejo da jih bi kupili,medtem ko čakamo že leta in leta da nam odobrijo gradbeno parcelo........in takih je na tisoče....čakajočih,da bodo lahko na domačo zemljo položili lastno hišo.
reno911
18. 11. 2008 13.24
Komaj se je začelo graditi, že bi radi nehali. Gradnje se morajo nadaljevati, stanovanj je premalo, kar je tudi razlog absolutno previsokim cenam, ki so trenutno vsaj enkrat višje od prave vrednosti za slovenske razmere. Te umetne cene pa so ustvarile banke z prelahkotnim dajanjem kreditov absolutno prevelikih vsot, na majhne plače.
VolilecSI
18. 11. 2008 13.04
Zadnje desetletje so SVN zaznamovale obsežne investicije v gradnjo. Banke,polne tranzicijskega kapitala so morale denar nekje na hitro oprati in gradbeništvo se je zdelo idealna rešitev,saj je vladal splošni konsenz (državi DDV in zaposlenost ergo prispevki, občinam komnalni prispevki,podkupljivim uradnikom provizije,bankam obresti, gradbenim podjetjem pa razlika od izplena).Kljub zasičenosti in precenjenosti se je ta trend nadaljeval, rezultat pa je na dlani.
jamdicd
18. 11. 2008 12.32
Hvala bogu da ne bojo še več gradil. Kam pa to pelje ?
fuksel
18. 11. 2008 12.30
ja v gradbeni je problem samo to, da je večina delavcev od dol....in da se rešuje južne delavce ne pa naših.....