
Afero je sprožil odhod Andreja Janše iz Elektra Ljubljana v slovensko podružnico londonske družbe EFT. Janša je bil pred tem zaposlen na področju prodaje električne energije v Elektru Ljubljana, to podjetje pa kot direktor vodi njegov oče Vincenc Janša.
Prehod Janše-mlajšega v konkurenčno podjetje je dvignil veliko prahu, saj Elektro Ljubljana ni zasebna firma, temveč podjetje v državni lasti. Obstajal naj bi namreč sum, da je Janša-mlajši ob svojem odhodu iz Elektra Ljubljana prenesel tudi zaupne podatke o cenah, na podlagi katerih je državno elektropodjetje sklepalo pogodbe z velikimi odjemalci električne energije.
Častna beseda, da je vse v redu

Z družinsko afero v državnem podjetju Elektro Ljubljana se je ukvarjal tudi nadzorni svet (NS), ki mu predseduje državni sekretar na ministrstvu za okolje Djordje Žebeljan. Ta je namreč od uprave zahteval, naj pojasni ozadje in posledice odhoda Janše-mlajšega h konkurenci.
Nadzornikom so pisne izjave poslali generalni direktor Elektra Ljubljana ter direktorja za prodajo in kadrovske zadeve. V poročilu je zapisano, da imajo zaposleni v Elektru Ljubljana v pogodbi o delu "varovalke, ki podjetje varujejo pred konkurenco". "Po pregledu vseh dokumentov in poročil lahko z gotovostjo izjavljam, da odhod delavca Andreja Janše ne zmanjšuje konkurenčne sposobnosti Elektra Ljubljana in da ni odtujil podatkov, ki bi omogočali nelojalno konkurenco s strani podjetja, kjer bo zaposlen," je v izjavi za javnost zapisal direktor Vincenc Janša.
Tudi direktor prodaje Gregor Božič je nadzornikom poslal izjavo, da Andrej Janša ni imel dostopa do podatkovne baze upravičenih odjemalcev, ki pri Elektru Ljubljana kupujejo električno energijo.
Janšev sin je bil zaposlen v Božičevem oddelku in sicer na področju nakupov ter prodaje električne energije na debelo, po trditvah uprave pa naj ne bi imel dostopa do zaupnih podatkov o pogodbenih cenah s končnimi odjemalci.
Predsednik NS s pojasnili ni povsem zadovoljen
"Z izjavami, ki smo jih dobili od Elektra Ljubljana, še nismo povsem zadovoljni," je za 24ur. com povedal predsednik nadzornega sveta Žebeljan. "Od uprave smo zato zahtevali, da nam predstavi celoten proces upravljanja s poslovno zaupnimi podatki." Po v Žebeljanovih besedah je prestop kvalitetnega kadra h konkurenčnemu podjetju zmeraj občutljiva zadeva. "Kot nadzorni svet moramo zadevi priti do dna," je dejal Žebeljan. Elektro Ljubljana je namreč lastnik poslovnega standarda ISO 9000 in bi moral imeti še posebej natančno razdelano ravnanje z zaupnimi poslovnimi podatki.
Dodatna pojasnila Žebeljan pričakuje prihodnji teden, ko je napovedana seja nadzornega sveta, na kateri naj bi ponovno pretresali družinsko elektro-afero.