Slovenija zaradi visoke investicijske potrošnje od lanske pomladi beleži velik pritisk na cene. Te so se poleti nekoliko umirile, a je po avgustovski deflaciji septembra znova pričakovati rast cen. Napovedujejo jo tudi trgovci, ki hkrati zavračajo očitek, da so glavni krivci za inflacijo. Razlogi za podražitve naj bi v tičali predvsem v visokih cenah poljščin, goriv in energentov.
Podražitve v skoraj vse panoge
Da se obetajo nove podražitve, sta na okrogli mizi o konkurenčnosti slovenske trgovine napovedala generalni direktor skupine Tuš Aleksander Svetelšek in predsednik uprave Žita Iztok Bricl. Ob tem sta zavrnila očitke, da je trgovina grešni kozel za visoko stopnjo inflacije. Kot je zatrdil Svetelšek, so si trgovci skupaj z dobavitelji vedno prizadevali za vzdržnost cen, se bo pa zdaj morala tudi pridelovalna industrija potruditi, da zadrži njihovo rast. Cene se bodo v prihodnje sicer še zviševale, kar se dogaja tudi drugod po svetu. Svetelšek o konkretnih podražitvah ni govoril, dejal je le, da bodo te zajele skoraj vse panoge, odstotki podražitev pa bodo različni.
Največji slovenski trgovci, ki jih urad za varstvo konkurence sumi kartelnega dogovarjanja, zavračajo očitek, da so glavni krivci za visoko stopnjo inflacije v Sloveniji, s čimer se strinja tudi ekonomist in nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari. Navedbe, da v slovenski trgovini ni konkurence, po njegovem mnenju ne držijo; razloge za podražitve je treba iskati drugje. Poudaril je še, da bo v prihodnje konkurenca med trgovci zagotovo precej kruta, še posebej, ko se bodo na trgu dodatno pojavili še grosisti.
'Urad že vse ve'
Na okrogli mizi, ki jo je organizirala Trgovinska zbornica Slovenije, so se dotaknili tudi postopkov urada za varstvo konkurence zoper največje slovenske trgovce (Tuš, Mercator in Spar Slovenija). Svetelšek delo urada ocenjuje kot nepravilno, izven vseh norm. "Urad za varstvo konkurence noče poslušati naših argumentov, urad že vse ve. Problem je, da nima ničesar v roki, ker se trgovci nismo dogovarjali," je zatrdil Svetelšek in dodal, da "dokler gre za politične linče, nihče ni pripravljen poslušati argumentov, ki stojijo".
Kot še meni prvi mož Tuša, varuh konkurence trenutno izvaja naročila vlade. "Dokler bo tako, bo veliko pravnih postopkov," je dejal. Dodal je še, da Slovenija nima nobenih pravnih norm in da lahko urad za varstvo konkurence dela brez vsakršnih soglasij. Meni pa, da je urad potreben za bdenje nad kartelnim dogovarjanjem.
Bolj pozitivno se je do dela direktorja urada za varstvo konkurence Janija Soršaka opredelil Gaspari, ki meni, da so njegove poteze na trgu dobrodošle. Kritičen je le do postopka zoper elektrodistributerje, ker na področju elektrodistribucije v Sloveniji konkurence ni. Pri postopku zoper trgovce se bo po njegovih besedah zgodil pravni presedan; zadeve se ne bodo končale z varuhovimi odločbami, temveč na sodišču.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.