
Ameriški predsednik George Bush je udeležence vrhunskega srečanja gospodarstev azijsko-pacifiškega foruma o gospodarskem sodelovanju (Apec) v Limi pozval, naj se izognejo protekcionizmu, ki lahko privede do svetovnega gospodarskega propada.
Kot je v nagovoru dejal predsednik Bush, za katerega je vrh Apeca zadnja uradna pot v tujino v tej vlogi, si morajo razvite države in države v razvoju skupaj prizadevati pri reševanju svetovne finančne krize, ki se je začela v ZDA. "Države pa se morajo upreti skušnjavi prevelike regulacije, ki bi lahko zatrla inovacije in zadušila rast," je ocenil Bush.
Spomnil je, da je eden trajnih naukov velike depresije, da globalni protekcionizem vodi do svetovnega gospodarskega propada. Kot je dodal, so imele ZDA ob njegovem prevzemu predsedniškega položaja sporazume o prosti trgovini sklenjene s tremi državami, sedaj pa že s 14. Obžaloval je, da ameriški kongres še ni potrdil sporazumov s Kolumbijo, Južno Korejo in Panamo, kar so udeleženci pozdravili z aplavzom.
Sporazum o odpravi trgovinskih omejitev
Bush je kot pomembno še izpostavil, da države nadaljujejo pogajanja v smeri sporazuma o odpravi trgovinskih ovir, ki so se leta 2001 v Dohi začela v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Udeleženci vrha naj bi sicer po pričakovanjih potrdili zavezo, da bi pogajanja sklenili do konca decembra, vendar obstaja bojazen pred oklevanjem voditeljev, dokler januarja prihodnje leto Bele hiše ne bo prevzel novoizvoljeni predsednik Barack Obama.
O posledicah protekcionizma je govoril tudi južnokorejski predsednik Lee Myung-bak, ki je v nagovoru poudaril, da bi ta lahko privedel do bankrotov podjetij, izgube delovnih mest, najhujše posledice pa bi utrpeli zlasti revne države in revni ljudje.
Bush pa je naslednika v Beli hiši Obamo pozval, naj še naprej podpira kolumbijskega predsednika Alvara Uribeja, ki ga je označil za dobrega prijatelja. "Naš kongres in naša vlada ne smeta nikoli obrniti hrbta prijatelju, kakršen je Uribe," je dodal. Uribe, konservativec kot Bush, je eden glavnih zaveznikov Washingtona v Južni Ameriki. Njegova država je v času Bushevega predsednikovanja od ZDA prejela več kot pet milijard dolarjev, predvsem za pomoč vojski v boju proti trgovcem z mamili in proti levičarskim upornikom.
Vrha Apeca se udeležuje tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Ta je že pred prihodom v Peru med prednostne teme vrha uvrstil minimaliziranje posledic svetovne finančne krize ter zagotavljanje varnosti na področju energije in hrane.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.