Vso blago, ki naj bi ga znamka Burberry uničila v zadnjih petih letih, je v vrednosti več kot 100 milijonov evrov.
Mnoge modne znamke uničujejo svoje stvari, da bi jih zaščitili pred predprodajo ali krajo. Dejali so, da sežiganje ni škodljivo za okolje, saj so ’zajeli energijo, ki je nastala pri sežiganju’.
"Burberry ima posebna pravila, s katerimi želimo preprečiti nastanek odvečnega materiala. Če se to zgodi, se blaga znebimo na odgovoren način," je za BBC pojasnil njihov predstavnik za stike z javnostmi.
V podjetju, ki na londonski borzi kotira med 100 podjetji z največjo kapitalizacijo na trgu, so se lani znebili parfumov ameriške znamke Coty v vrednosti več kot 11 milijonov evrov.
V zadnjih letih se Burberry sicer bori s ponarejevalci, ki so po besedah Marie Malone, strokovnjakinje za modo in predavateljice na univerzi Manchester Metropolitan, ’nalepili znamko Burberry povsod, kamor so lahko’. Uničevanje stvari je del tega boja, saj vodilni pri podjetju ne želijo, da bi njihovi produkti prišli v roke tistih, ki jih prodajajo ceneje in zbijajo vrednost znamki, še razlaga Malonova.
Burberry pa ni edino podjetje, ki deluje na takšen način. Richemont, ki ima v lasti znamki Cartier in Montblanc, je v zadnjih dveh letih moralo odkupiti ure v vrednosti 480 milijonov evrov. Nekaj od teh ur so sicer reciklirali, a večino so preprosto zavrgli.
Seveda so okoljevarstveniki razjarjeni nad takšnim početjem. "Kljub njihovim vrtoglavim cenam, Burberry ne kaže nobenega spoštovanja do svojih lastnih produktov in do naravnih virov, iz katerih so jih izdelali," meni Lu Yen Roloff iz Greenpeacea. Namesto da bi preprosto proizvedli manj stvari in upočasnili svojo produkcijo, raje zažigajo povsem uporabna oblačila in produkte, še dodaja Roloff. To je umazana skrivnost modne industrije, izdaja.
Tim Jackson, dekan Britanske modne akademije v Londonu, govori o paradoksu, s katerim se soočajo luksuzne modne znamke. Da bi zadovoljili svoje delničarje, se morajo neprestano razširjati, tudi če s tem tvegajo, da bi ’izgubili svojo identiteto in proizvedli preveč materiala’. "Ne vidim možnosti, da bi rešili ta problem," je pesimističen Jackson.
Lanskega novembra je Burberry sicer naznanil, da bo začel z novo strategijo, ki naj bi spremenila ta problem. To vključuje povečanje prodaje in prepoznavnosti znamke na trgu, zapiranje trgovin, ki niso na ’strateških’ lokacijah in odprtje ’centra odličnosti’, v katerem bodo prodajali luksuzne usnjene produkte.
V zadnjem finančnem letu je Burberry sicer ustvaril nekaj čez 463 milijonov profita in dobiček od prodaje v višini treh milijard.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.