"Nemško gospodarstvo se ne spopada le z gospodarskimi preglavicami, ampak tudi s strukturnimi težavami," je dejal guverner Joachim Nagel. Posebej je prizadeta industrija, kar se pozna tako pri izvozu kot naložbah, njegove besede povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Kot je pojasnil Nagel, se slabše gospodarske razmere že odražajo tudi na trgu dela.
Nemški izvoz se bo po napovedih Bundesbank krepil le počasi. Medtem ko bo zasebna potrošnja po najnovejših ocenah beležila stabilno rast, bo ta zaradi težjih razmer na trgu dela vendarle skromnejša.
"Trenutno je osrednji dejavnik negotovosti za napoved možnost naraščajočega svetovnega protekcionizma," je opozoril Nagel. Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je namreč napovedal visoke carine na evropsko blago, EU pa bi lahko sprejela povračilne ukrepe. Trgovinska vojna bi Nemčijo kot državo izvoznico močno prizadela.
Bundesbank se je dotaknila tudi inflacije. Pričakuje, da se bo postopoma zniževala proti cilju dveh odstotkov. Hitrost upadanja bi sicer lahko zavrle visoke cene hrane in storitev.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin (HICP), ki se uporablja za primerjave v EU, naj bi bila letos v največjem gospodarstvu v območju evra 2,5-odstotna, prihodnje leto 2,4-odstotna, v letih 2026 in 2027 pa 2,1- oziroma 1,9-odstotna.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.