Gospodarstvo

Bučno pozdravili evro

Ljubljana, 15. 01. 2007 07.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

Slovenija je gostila enega največjih dogodkov v svoji zgodovini. Prevzem evra je na slovesnosti v Cankarjevem domu pozdravilo več kot 200 visokih evropskih gostov.

Prevzem evra je pomemben korak za Slovenijo, pa tudi za celotno EU, ki potrebuje pozitivne zglede, je bilo glavno sporočilo slovesnosti ob uvedbi evra v Sloveniji
Prevzem evra je pomemben korak za Slovenijo, pa tudi za celotno EU, ki potrebuje pozitivne zglede, je bilo glavno sporočilo slovesnosti ob uvedbi evra v Sloveniji FOTO: Dare Čekeliš

V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani je potekala osrednja slovesnost ob prevzemu skupne evropske valute v Sloveniji, Dobrodošlica evru. Ob slovenskem političnem vrhu se jo je na povabilo predsednika vlade Janeza Janše udeležilo sedem evropskih premierov, med njimi predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel, ter predsednika Evropske komisije in Evropske centralne banke Jose Manuel Barroso in Jean-Claude Trichet.

Merklova je poudarila dosežke Slovenije s prevzemom evra
Merklova je poudarila dosežke Slovenije s prevzemom evra FOTO: Dare Čekeliš

Na slovesnosti, ki se je začela s slovensko himno ter himno EU, je kot prva med slavnostnimi govorniki nastopila nemška kanclerka Merklova. Sloveniji je čestitala za vstop v območje evra in poudarila, da je Slovenija prva od novih članic Evropske unije, ki ji je to uspelo. Poudarila pa je tudi, da mora biti evro stabilna valuta, v katero bodo lahko ljudje zaupali.

V spomin na dogodek v Ljubljani so si gostje in gostitelji izmenjali simbolična darila. Tako je predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel, premieru Janši podarila nemški evrski kovanec, na katerem so upodobljena Brandenburška vrata, po njenih besedah simbol tega, kar je Evropa bila in kar je dosegla.

Kot je še dejala, je Slovenija prva izmed držav Srednje in Vzhodne Evrope, ki se ji je uspelo pridružiti območju evra. "Za to so bila potrebna velika prizadevanja, ki pa so se izplačala, tako Sloveniji kot tudi EU". Prav tako je to tudi "vzpodbuda za druge članice EU". "Zgledujte se po Sloveniji in videli boste, da se prizadevanja poplačajo dvojno ali trojno," je dejala nemška kanclerka.

Prireditev, na kateri se je Slovenija poslovila od tolarja, so v prvi vrsti spremljali premier Janez Janša s spremljevalko Urško Bačovnik, predsednik republike Janez Drnovšek in tuji povabljenci
Prireditev, na kateri se je Slovenija poslovila od tolarja, so v prvi vrsti spremljali premier Janez Janša s spremljevalko Urško Bačovnik, predsednik republike Janez Drnovšek in tuji povabljenci FOTO: POP TV

Evro prinaša tudi odgovornost

Uvedba evra je pomemben zgodovinski korak za Slovenijo, pa tudi pomemben korak za EU, je na slovesnosti dejal predsednik Evropske komisije Barroso. Izrazil je zadovoljstvo, da je prehod na evro v Sloveniji potekal gladko, vendar pa to še ne pomeni, da je delo končano. Evro prinaša tudi odgovornost, je opozoril Barroso.

Dobrodošlico evru so na današnji prireditvi v ljubljanskem Cankarjevem domu izrekli številni visoki domači in tuji gostje. Barroso je zadovoljen, da je prehod na evro v Sloveniji potekal gladko
Dobrodošlico evru so na današnji prireditvi v ljubljanskem Cankarjevem domu izrekli številni visoki domači in tuji gostje. Barroso je zadovoljen, da je prehod na evro v Sloveniji potekal gladko FOTO: Dare Čekeliš

Podobno sta v Cankarjevem domu opozorila tudi predsednik evroskupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Trichet. Kljub mnogim prednostim evra, se mnogi še vedno z nostalgijo spominjajo na nekdanje nacionalne valute. "Zato je ključno, da evropskim državljanom pojasnimo, kaj lahko evro stori za njih, in česa evro zanje preprosto ne more storiti," je še poudaril Juncker. Predsednik ECB Trichet je ob čestitkah Sloveniji opozoril, da tudi po vstopu v območje evra Slovenijo čakajo izzivi. Državo je pozval, naj pomaga pri krepitvi območja, hkrati pa si prizadeva za trajno vzdržnost svojih javnih financ.

V Cankarjevem domu v Ljubljani so pred slovesnostjo Dobrodošlica evru ob vstopu Slovenije v območje evra odprli razstavo z naslovom "Od brona do evra. Kratka denarna zgodovina na Slovenskem". Razstavo je v sodelovanju z Banko Slovenije pripravil Narodni muzej Slovenije, njen avtor pa je sodelavec muzeja Andrej Šemrov.

Vstop Slovenije v območje evra ima velik pomen za Evropo, je dokaz, da Evropska unija kljub težavam napreduje, je dejal italijanski premier Romano Prodi. Uvedba evra v Sloveniji je pomemben signal za celotno EU, ki mora v letu 2007 narediti korak naprej k oblikovanju trdne zveze, ki bo blizu ljudem, je še dejal Prodi. Vstop Slovenije v območje evra je najboljši dokaz, da monetarna unija ni mišljena kot zaprt klub, je poudaril belgijski premier Guy Verhofstadt. Evro naj bi prevzele vse nove članice EU, pri čemer pa si predsednik belgijske vlade želi, da bi se to zgodilo čim prej.

Prevzem evra je bil velik korak za Slovenijo in majhen za Evropsko monetarno unijo, je povedal premier Janša
Prevzem evra je bil velik korak za Slovenijo in majhen za Evropsko monetarno unijo, je povedal premier Janša FOTO: Dare Čekeliš

Slovesnosti se je udeležil slovenski politični vrh, med drugimi predsednika države in državnega zbora Janez Drnovšek in France Cukjati, guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, številni ministri evropskih držav ter evropska komisarja Janez Potočnik in Joaquin Almunia. Med približno 1500 vabljenimi gosti so bili tudi poslanci, predstavniki političnih strank, sodstva, gospodarstva in verskih skupnosti.

Dobrodošlica evru
Dobrodošlica evru FOTO: Dare Čekeliš

Janša: Evro v Sloveniji korak v pravo smer ob pravem času

Slovenija bo kredibilna članica evroskupine, sta po slovesnosti Dobrodošlica evru poudarila slovenski premier Janša ter luksemburški premier in predsednik evroskupine Jean-Claude Juncker. Slovenija bo zgled tudi za druge članice evroobmočja, je dejal Juncker in dodal: "Bogatejši bomo v izkušnjah, ki jih bo Slovenija prinesla."

Prevzem evra je bil velik korak za Slovenijo in majhen za Evropsko monetarno unijo, za Evropsko unijo pa korak v pravo smer ob pravem času, je v sklepnem govoru na slovesnosti v Cankarjevem domu danes dejal premier Janša. Uvedba skupne evropske valute je bil "pravočasen odgovor na izzive prihodnosti", odgovor, ki se zaveda tudi odgovornosti do prihodnjih generacij Evropejcev, je poudaril.

"Slovenija je od razpada Jugoslavije in osamosvojitve prehodila uspešno pot razvoja in tranzicije. Današnji dan je nov mejnik novega uspešnega koraka," je dejal. Slovenija, ki je izpolnila zahtevne maastrichtske pogoje za prevzem evra, bo tudi vnaprej izpolnjevala zaveze pakta stabilnosti in rasti, je zagotovil.

'Evro uspešen projekt'

Jean-Claude Trichet
Jean-Claude Trichet FOTO: Dare Čekeliš
Predsednik ECB Trichet je poudaril, da je vključitev Slovenije v območje evra rezultat dolgoletne uspešne finančne in gospodarske politike. Z vstopom Slovenije se je "družina", ki uporablja evro, povečala na 317 milijonov ljudi, je spomnil.

Predsednik Drnovšek je v Ljubljani sprejel predsednika Evropske centralne banke (ECB) Tricheta, ki je Sloveniji ponovno čestital za uspešen prevzem skupne evropske valute in poudaril, da se je evro izkazal za uspešen projekt. Po ocenah Drnovška predstavlja vstop Slovenije v območje evra uresničenje strateškega cilja in pomembno prelomnico v razvoju države, so sporočili iz urada predsednika republike.

Drnovšek je izrazil prepričanje, da bo Slovenija dober in konstruktiven član monetarne unije. Ob tem se je Trichetu zahvalil za podporo, ki jo je Evropska centralna banka ves čas nudila Sloveniji, ravno tako pa tudi za njegovo udeležbo na današnji slovesnosti v Ljubljani, s katero Slovenija slovesno obeležuje prevzem skupne evropske valute.

Evro je po besedah Tricheta uspešen projekt. Poudaril je, da je že danes jasno, da so se različne skeptične napovedi o prihodnosti skupne evropske valute pokazale kot neutemeljene. Strukturne reforme evropskega gospodarstva in preseganje tehnološkega zaostajanja Evrope za ZDA bodo jamčili nadaljnjo krepitev skupne valute, je še menil.

Trichet: Bravo, Slovenija!

Na konferenci o uvedbi evra
Na konferenci o uvedbi evra FOTO: Dare Čekeliš

Visoki gostje so Slovenijo ob prevzemu evra pohvalili za izjemen dosežek. Predsednik ECB Trichet je dejal, da mu je v veliko zadovoljstvo, da je na današnji dan, ko je evro postal edina valuta v Sloveniji, v Ljubljani. "Naj čestitam vsem, ki so bili vključeni v prehod na evro, ki je potekal gladko in brez vsakih težav," je poudaril. Slovenija je bila po njegovih besedah zelo uspešna in je lahko vzor ostalim državam, ki se na uvedbo evra še pripravljajo.

Slovenija je v petnajstih letih, kot je povzel Trichet, imela tri valute; dinar, tolar in evro, če ne upoštevamo še bonov. "To je jasen dokaz, da je gospodarski razvoj lahko zelo hiter, če se država tako odloči," je dejal. Slovenija je prva med desetimi državami, ki so se EU pridružile leta 2004, ki je prevzela evro, ta rezultat pa kaže precejšen napredek države v nominalni in realni konvergenci. "Ta napredek je občudovanja vreden," je ocenil.

Predsednik evroskupine Jean-Claude Juncker
Predsednik evroskupine Jean-Claude Juncker FOTO: Dare Čekeliš

Enako pohvalo sta državi izrekla luksemburški premier in predsednik evroskupine Juncker in evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Almunia. "Izkušnje Slovenije bodo zelo koristne tudi za druge države," je poudaril Almunia.

Sedaj si bomo na obeh straneh Karavank delili tudi valuto Ursula Plassnik, avstrijska zunanja ministrica

Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari je izrazil prepričanje, da Slovenija uvedbo evra dojema kot zgodovinski izziv in tudi kot priložnost. "Prehod tolarja v evro je zato zgodovinski prehod in prehod zgodovinskega," je ocenil. Minister za finance Andrej Bajuk je znova spomnil, da "smo na projekt evro lahko vsi upravičeno ponosni".

Slovenija je v izpolnitev kriterijev za vstop v območje vložila ogromno truda, zdaj pa je čas izkoristiti ugodnosti, ki jih ta prinaša, je na novinarski konferenci s slovenskim finančnim ministrom v Ljubljani dejal Almunia.

Slovenijo čakajo novi izzivi, je poudaril Almunia
Slovenijo čakajo novi izzivi, je poudaril Almunia FOTO: Dare Čekeliš

Prednosti vstopa v območje evra so jasne, prinaša ekonomsko stabilnost, povečanje menjave, nižje obrestne mere, manjše transakcijske stroške, je dejal Almunia. A pred območjem so še mnogi izzivi, je opozoril. Da bi ohranili ugodno kombinacijo med rastjo in dobrimi makroekonomskimi politikami, je po besedah komisarja treba vložiti dodaten napor v povečanje učinkovitosti delovanja finančnih trgov, storitvenega sektorja in trga dela, kar pa ne pomeni znižanja nominalnih plač temveč zvišanje produktivnosti.

Po mnogih letih ujetosti v tuje državne, politične, kulturne in gospodarske okvire, nam je v zadnjih 15 letih uspelo doseči državnost, neodvisnost, vključitev v EU, zvezo NATO in evro. Dimitrij Rupel<br>minister za zunanje zadeve

Drugo pomembno področje, na katerega bo morala biti pozorna Slovenija, pa je dolgoročna stabilnost javnih financ, je dejal Almunia. Še posebej pomemben izziv na dolgi rok je starajoče prebivalstvo, je dodal. Da so demografske razmere v Sloveniji izziv, se je strinjal tudi Bajuk.

Izmerila se je vrednost države

Slovenija je pred 15. leti doživela mednarodno priznanje Evropske skupnosti oziroma današnje Evropske unije. "15. januarja 1992 je EU sprejela in odobrila ravnanje Slovenije kot primerno in kot evropsko," je v Ljubljani spomnil zunanji minister Dimitrij Rupel. Temu so sledili mnogi drugi razveseljivi mednarodni in diplomatski dosežki nove države, med katere sodijo vključitev v EU, zvezo NATO in v območje evra, ki jo proslavljamo danes, je poudaril.

Evropska in slovenska zastava
Evropska in slovenska zastava FOTO: Dare Čekeliš

Z vključitvijo Slovenije v evroobmočje je EU po mnenju Rupla izmerila vrednost naše države. Kot so že pred tem zapisali na MZZ, je to, da slovesnost poteka prav danes, ko mineva 15 let od mednarodnega priznanja Slovenije, tudi simbolna počastitev zgodovinskega datuma.

Rupel je v okviru slovesnosti ob prevzemu evra na Brdu pri Kranju sprejel kolegici iz Avstrije in Grčije, Ursulo Plassnik in Doro Bakojanis. Prevzem skupne evropske valute je priznanje za vse dosedanje reforme v Sloveniji in opravljeno delo, sta po ločenih dvostranskih pogovorih z Ruplom poudarili ministrici. Kot je dejala Plassnikova, je Slovenija zelo spoštovana in dobro sprejeta članica EU.

Od danes naprej lahko plačujemo le v evrih
Od danes naprej lahko plačujemo le v evrih FOTO: POP TV
Slovaški premier Robert Fico je po srečanju s premierjem Janezom Janšo dejal, da ga je zanimal predvsem način, na katerega je Slovenija uvedla evro, saj namerava Slovaška to storiti v letu 2009.

Tolar le še zgodovina

Dobrodošlica evru je bila izrečena na dan, ko se v Sloveniji izteče obdobje dvojnega obtoka in je evro dokončno nadomestil slovenski tolar. Po navedbah urada vlade za informiranje je to priložnost za države članice EU, da skupaj praznujejo razširitev območja evra in simbolno poudarijo zavezo njegovi nadaljnji širitvi.

Janša in premieri članic EU na kosilu na Bledu

Premier Janša je na Bledu sprejel predsednike vlad držav članic Evropske unije. Za zbrane je premier priredil kosilo v Grand hotelu Toplice.

Kosila se se poleg Janše udeležili luksemburški premier in predsednik evroskupine Juncker, belgijski premier Guy Verhofstadt, predsednik madžarske vlade Ferenc Gyurcsany, grški premier Kostas Karamanlis, italijanski premier Romano Prodi in slovaški premier Robert Fico.

Gostje so se najprej zbrali na slavnostnem kosilu na Gradu Brdo
Gostje so se najprej zbrali na slavnostnem kosilu na Gradu Brdo FOTO: POP TV

Na kosilu pa ni bilo nemške kanclerke in predsedujoče uniji Angele Merkel, ki je v Slovenijo prispela tik pred osrednjo slovesnostjo v Cankarjevem domu.

Medtem ko so se premieri sestali na Bledu, je finančne ministre držav članic EU na Brdu pri Kranju na Gradu Brdu na kosilu gostil finančni minister Bajuk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (55)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User112027
25. 01. 2007 18.31
Aj si krato viden ti Pomi...Močna Evropa... z izhodom na bližni vzhod kjer so torej turki s priključitvijo baltskih držav in vzhodnega balkana se na ta način zmanjša vpliv rusije in bog nedaj nam teha...torej močna evropa močan boš tudi ti ! Sicer pa EU je nastala skupaj pod vplivom amaričanov, ki so tukaj vedno imeli vplivno besedo. Rusi pa itak imajo moldavijo, ukrajino, belo riusijo..., v tem je poanta, da se poišče ravnovesje , vsakeršna premoč bodisi z vzhoda ali zahoda gre na rovanš šipkejšega kar lahko pripelje do recesije, socialnih nemirov...vojne...
User104180
18. 01. 2007 09.08
Tudi Turki prihajajo. Torej? Nočem pa biti pod nikogršnjim vplivom. Sploh pa ne pod vplivom Evropejcev kot so Berlusconi in Haider.
User112027
17. 01. 2007 15.43
Malo stisni zobe dragi pomi, pa bo vse lepo! Bi rad ostal pod vplivom južnjakov, srbov ,turkov
User104180
17. 01. 2007 14.14
Midva bova presojala prva ali zadnja. Ti pa boš z odprtimi ustmi verjel vsemu, kar ti bo poceni servirala vlada. Katerakoli. Seveda bo prihodnost pokazala. Že kaže. Preberi si že kaj o najnovejših podražitvah.
User112027
17. 01. 2007 12.47
No bomo videli, vidva sta tak tazadnja ,ki bi lahko to presojala,prihodnjost bo pokazala ...
User104180
17. 01. 2007 12.21
civitasstain, točno tako. Izgovarjanje na svetovne trende, globalizacijo je samo pesek v oči naivni raji.
User202729
17. 01. 2007 11.46
Mi Slovenci nismo dovolj samozavestni, zato ne moremo biti samostojni. Vsi jamrajo radi evra, mi ga uvedemo. Govori se o podrazitvi radi evra, mi tega ne slisimo. Bi ti kaj napravil, ce ze naprej ves da ti bo slabse. Ti bi rekel:"Pa saj nisem Budala." Vsi skupaj pa smo Budale......
User104180
17. 01. 2007 10.49
Risanke je ob 21 uri že konec. A nisi še v postli bojan1? Se učiš abecedo? Aha, pa VB iščeš na zemljevidu.
User112027
16. 01. 2007 21.03
Pomi-jek dej se mal skuliri in se ne deli neumnega ker se ti ni treba , ker si že preveč...
User175911
16. 01. 2007 19.41
Jah, zakaj smo tako daleč od Nemčije? A ni logično? Od osamosvojitve smo eksponentno šli navzgor. Če ne bi bilo komunizma in bi se osamosvojili l.1945, bi bili danes v boljšem položaju. Toliko glede naše uspešnosti. Jaz osebno pozdravljam evro, sem vesel, da bo naša valuta vezana na uspešno gospodarstvo, in vsega skupaj bo manj tveganja.
User109287
16. 01. 2007 19.26
Zupancicff, se strinjam. Pomembno je, da je bil tam največji sin slovenskega naroda veliki vodja Janez Janša. Nepomembnežev, kot sta sedanji in prejšnji predsednik republike, pa res ne rabimo. Sicer pa, ne skrbi - ljudstvo je lahko uvidelo vso skrb in ljubezen največjega sina slovenskega naroda velikega vodje Janeza Janše za naš narod. Velika je njegova ljubezen in samo za nas bije njegovo srce.
User88656
16. 01. 2007 18.01
mene pa zanima, zakaj so Drnovška povabil zraven, ker on je tako in tako na drugem ("višjem") nivoju zavedanja. Pa tud v Jugi je vztrajal do konca, tud ko so že makedonci obupal v BG. Pa tud na Kosovu je neka taborišča ustanavlov baje. Tud Kučan ni bil za zraven po moje, ker je bremzal osamosvojitev, pa tud orožje je slovenski TO uzel. HM... sej se je vidlo, ko sta bla oba kot dva kupa nesreče med veselo večino v CD. Bolš bi blo za njiju in vse ostale, če ju ne-bi blo tam.
User104180
16. 01. 2007 17.41
Da je VB v EU, se v vrtcu še niso učili.
User98543
16. 01. 2007 17.00
@bojan1, Anglija oz. Velika Britanija je že celo večnost v EU. ;)
User104180
16. 01. 2007 13.34
esfflight kapo dol. Vidim, da si realen človek. Anglija, Švica, Danska so tradicionalno racionalne države, ki ne nasedajo prehitro. maitrecarrefour poznam to izjavo glede kukavice. Žal se od Michelangela slabo živi. S to kukavico pa so Švicarji razvili močno industrijo in bančništvo. In od tega se živi. Vsaka prevelika dinamika se je v zgodovini slabo končala. Slovenija boljše izbire kot je EU in Evro res ni imela. Vendar pa evforija in bučno pozdravljanje Evra, o tem pa ta članek je, res ni potrebna. Če pa že se bo hitro polegla, do naslednjega dne, ko se pogleda v denarnico.
User195943
16. 01. 2007 09.27
Po zasluzku v evrih smo mi se dalec od evrope, dokler bo delavec v sloveniji v isti firmi kot v nemciji dobil placilo priblizno 400 evrov v nemciji pa 2000 evrov potem smo mi se dalec, pa lep pozdrav.
Dejan Keuc
16. 01. 2007 08.57
Žal je tako da smo bili vrženi v reko. Imamo pa dve možnosti: ali plavamo s tokom, ali pa proti toku. Vstop v EU, prevzem eura ipd. so tok in plavati z njim je dosti lažje kot proti njemu, ki pa je nemogoče.. Žal pa nimamo opcije da bi stali oz. ležali na obrežju in se sončili..
Dejan Keuc
16. 01. 2007 08.54
maitrecarrefour: dar pisanja..svaka čast...
User202729
16. 01. 2007 07.11
Ja, ja, kako ste naivni vsi s tem denarjem. Dobili smo evro, pa je fajn za placevat po vsej Evropi. Za denarjem se skrivajo pogodbe, ki jih mora drzava izpolnjevati, ce ne, so lahko izrecene visoke kazni. Si ze slisal za Grcijo, Italijo in se druge drzave da manipolirajo svoje drzavne bilance.Zakaj ha? Boris se z pomanjklajem denarja, pa se kazen bos placli. Pol pa pride povisanje davka. Kravi se da najprej jest, pol jo sele lahko molzes. Nic ne bo tu zastonj.
User202669
16. 01. 2007 03.44
eh, Angleži... Sej, k se bo kralj zamenou, se bo moral zamenjat tud denar, na katerem je sedaj podoba kraljice, pa bosta ubiti dve muhi na en mah. Stara valuta in stara podoba. Ampak funt je več stoletij stara valuta, zato je podpora evru v bistvu presenetljivo visoka... Funt je sicer močna valuta, vendar vseeno bolj niha kot evro, najtrša valuta na svetu pa je švicarski frank. Evro je nova in mlada valuta, dejstvo pa je, da smo ljudje po naravi konservativni, in se zato težko odrečemo tradiciji, odtod razumljivo tudi tolk strahu pred novo valuto. Res je, da so se cene zaradi uvedbe nove valute ponekod povišale, vendar realno (v nasprotju z nominalnim) le kratkoročno (kar spravlja v slabo voljo našo generacijo), dolgoročno gledano pa bodo realne cene postale take, kot bi bile, če nova valuta nebi bila uvedena. res je, da bo zaradi tega propadla marsikatera menjalnica, vendar je res tudi to, da znotraj evroobmočja (ki je že dokaj velik) ni treba plačevati provizij za menjavanje v druge valute. Evro ima tako negativne plati (sicer več kratkoročnih, kot dolgoročnih), kot tudi pozitivne (ki jih je po mojem mnenju več kot negativnih, vendar jih deluje večina na dolgi rok)...