
V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani je potekala osrednja slovesnost ob prevzemu skupne evropske valute v Sloveniji, Dobrodošlica evru. Ob slovenskem političnem vrhu se jo je na povabilo predsednika vlade Janeza Janše udeležilo sedem evropskih premierov, med njimi predsedujoča EU, nemška kanclerka Angela Merkel, ter predsednika Evropske komisije in Evropske centralne banke Jose Manuel Barroso in Jean-Claude Trichet.

Kot je še dejala, je Slovenija prva izmed držav Srednje in Vzhodne Evrope, ki se ji je uspelo pridružiti območju evra. "Za to so bila potrebna velika prizadevanja, ki pa so se izplačala, tako Sloveniji kot tudi EU". Prav tako je to tudi "vzpodbuda za druge članice EU". "Zgledujte se po Sloveniji in videli boste, da se prizadevanja poplačajo dvojno ali trojno," je dejala nemška kanclerka.

Evro prinaša tudi odgovornost
Uvedba evra je pomemben zgodovinski korak za Slovenijo, pa tudi pomemben korak za EU, je na slovesnosti dejal predsednik Evropske komisije Barroso. Izrazil je zadovoljstvo, da je prehod na evro v Sloveniji potekal gladko, vendar pa to še ne pomeni, da je delo končano. Evro prinaša tudi odgovornost, je opozoril Barroso.

Podobno sta v Cankarjevem domu opozorila tudi predsednik evroskupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Trichet. Kljub mnogim prednostim evra, se mnogi še vedno z nostalgijo spominjajo na nekdanje nacionalne valute. "Zato je ključno, da evropskim državljanom pojasnimo, kaj lahko evro stori za njih, in česa evro zanje preprosto ne more storiti," je še poudaril Juncker. Predsednik ECB Trichet je ob čestitkah Sloveniji opozoril, da tudi po vstopu v območje evra Slovenijo čakajo izzivi. Državo je pozval, naj pomaga pri krepitvi območja, hkrati pa si prizadeva za trajno vzdržnost svojih javnih financ.
Vstop Slovenije v območje evra ima velik pomen za Evropo, je dokaz, da Evropska unija kljub težavam napreduje, je dejal italijanski premier Romano Prodi. Uvedba evra v Sloveniji je pomemben signal za celotno EU, ki mora v letu 2007 narediti korak naprej k oblikovanju trdne zveze, ki bo blizu ljudem, je še dejal Prodi. Vstop Slovenije v območje evra je najboljši dokaz, da monetarna unija ni mišljena kot zaprt klub, je poudaril belgijski premier Guy Verhofstadt. Evro naj bi prevzele vse nove članice EU, pri čemer pa si predsednik belgijske vlade želi, da bi se to zgodilo čim prej.

Slovesnosti se je udeležil slovenski politični vrh, med drugimi predsednika države in državnega zbora Janez Drnovšek in France Cukjati, guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, številni ministri evropskih držav ter evropska komisarja Janez Potočnik in Joaquin Almunia. Med približno 1500 vabljenimi gosti so bili tudi poslanci, predstavniki političnih strank, sodstva, gospodarstva in verskih skupnosti.

Janša: Evro v Sloveniji korak v pravo smer ob pravem času
Prevzem evra je bil velik korak za Slovenijo in majhen za Evropsko monetarno unijo, za Evropsko unijo pa korak v pravo smer ob pravem času, je v sklepnem govoru na slovesnosti v Cankarjevem domu danes dejal premier Janša. Uvedba skupne evropske valute je bil "pravočasen odgovor na izzive prihodnosti", odgovor, ki se zaveda tudi odgovornosti do prihodnjih generacij Evropejcev, je poudaril.
"Slovenija je od razpada Jugoslavije in osamosvojitve prehodila uspešno pot razvoja in tranzicije. Današnji dan je nov mejnik novega uspešnega koraka," je dejal. Slovenija, ki je izpolnila zahtevne maastrichtske pogoje za prevzem evra, bo tudi vnaprej izpolnjevala zaveze pakta stabilnosti in rasti, je zagotovil.
'Evro uspešen projekt'

Predsednik Drnovšek je v Ljubljani sprejel predsednika Evropske centralne banke (ECB) Tricheta, ki je Sloveniji ponovno čestital za uspešen prevzem skupne evropske valute in poudaril, da se je evro izkazal za uspešen projekt. Po ocenah Drnovška predstavlja vstop Slovenije v območje evra uresničenje strateškega cilja in pomembno prelomnico v razvoju države, so sporočili iz urada predsednika republike.
Drnovšek je izrazil prepričanje, da bo Slovenija dober in konstruktiven član monetarne unije. Ob tem se je Trichetu zahvalil za podporo, ki jo je Evropska centralna banka ves čas nudila Sloveniji, ravno tako pa tudi za njegovo udeležbo na današnji slovesnosti v Ljubljani, s katero Slovenija slovesno obeležuje prevzem skupne evropske valute.
Evro je po besedah Tricheta uspešen projekt. Poudaril je, da je že danes jasno, da so se različne skeptične napovedi o prihodnosti skupne evropske valute pokazale kot neutemeljene. Strukturne reforme evropskega gospodarstva in preseganje tehnološkega zaostajanja Evrope za ZDA bodo jamčili nadaljnjo krepitev skupne valute, je še menil.
Trichet: Bravo, Slovenija!

Visoki gostje so Slovenijo ob prevzemu evra pohvalili za izjemen dosežek. Predsednik ECB Trichet je dejal, da mu je v veliko zadovoljstvo, da je na današnji dan, ko je evro postal edina valuta v Sloveniji, v Ljubljani. "Naj čestitam vsem, ki so bili vključeni v prehod na evro, ki je potekal gladko in brez vsakih težav," je poudaril. Slovenija je bila po njegovih besedah zelo uspešna in je lahko vzor ostalim državam, ki se na uvedbo evra še pripravljajo.
Slovenija je v petnajstih letih, kot je povzel Trichet, imela tri valute; dinar, tolar in evro, če ne upoštevamo še bonov. "To je jasen dokaz, da je gospodarski razvoj lahko zelo hiter, če se država tako odloči," je dejal. Slovenija je prva med desetimi državami, ki so se EU pridružile leta 2004, ki je prevzela evro, ta rezultat pa kaže precejšen napredek države v nominalni in realni konvergenci. "Ta napredek je občudovanja vreden," je ocenil.

Enako pohvalo sta državi izrekla luksemburški premier in predsednik evroskupine Juncker in evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Almunia. "Izkušnje Slovenije bodo zelo koristne tudi za druge države," je poudaril Almunia.
Guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari je izrazil prepričanje, da Slovenija uvedbo evra dojema kot zgodovinski izziv in tudi kot priložnost. "Prehod tolarja v evro je zato zgodovinski prehod in prehod zgodovinskega," je ocenil. Minister za finance Andrej Bajuk je znova spomnil, da "smo na projekt evro lahko vsi upravičeno ponosni".
Slovenija je v izpolnitev kriterijev za vstop v območje vložila ogromno truda, zdaj pa je čas izkoristiti ugodnosti, ki jih ta prinaša, je na novinarski konferenci s slovenskim finančnim ministrom v Ljubljani dejal Almunia.

Prednosti vstopa v območje evra so jasne, prinaša ekonomsko stabilnost, povečanje menjave, nižje obrestne mere, manjše transakcijske stroške, je dejal Almunia. A pred območjem so še mnogi izzivi, je opozoril. Da bi ohranili ugodno kombinacijo med rastjo in dobrimi makroekonomskimi politikami, je po besedah komisarja treba vložiti dodaten napor v povečanje učinkovitosti delovanja finančnih trgov, storitvenega sektorja in trga dela, kar pa ne pomeni znižanja nominalnih plač temveč zvišanje produktivnosti.
Drugo pomembno področje, na katerega bo morala biti pozorna Slovenija, pa je dolgoročna stabilnost javnih financ, je dejal Almunia. Še posebej pomemben izziv na dolgi rok je starajoče prebivalstvo, je dodal. Da so demografske razmere v Sloveniji izziv, se je strinjal tudi Bajuk.
Izmerila se je vrednost države
Slovenija je pred 15. leti doživela mednarodno priznanje Evropske skupnosti oziroma današnje Evropske unije. "15. januarja 1992 je EU sprejela in odobrila ravnanje Slovenije kot primerno in kot evropsko," je v Ljubljani spomnil zunanji minister Dimitrij Rupel. Temu so sledili mnogi drugi razveseljivi mednarodni in diplomatski dosežki nove države, med katere sodijo vključitev v EU, zvezo NATO in v območje evra, ki jo proslavljamo danes, je poudaril.

Z vključitvijo Slovenije v evroobmočje je EU po mnenju Rupla izmerila vrednost naše države. Kot so že pred tem zapisali na MZZ, je to, da slovesnost poteka prav danes, ko mineva 15 let od mednarodnega priznanja Slovenije, tudi simbolna počastitev zgodovinskega datuma.
Rupel je v okviru slovesnosti ob prevzemu evra na Brdu pri Kranju sprejel kolegici iz Avstrije in Grčije, Ursulo Plassnik in Doro Bakojanis. Prevzem skupne evropske valute je priznanje za vse dosedanje reforme v Sloveniji in opravljeno delo, sta po ločenih dvostranskih pogovorih z Ruplom poudarili ministrici. Kot je dejala Plassnikova, je Slovenija zelo spoštovana in dobro sprejeta članica EU.

Tolar le še zgodovina
Dobrodošlica evru je bila izrečena na dan, ko se v Sloveniji izteče obdobje dvojnega obtoka in je evro dokončno nadomestil slovenski tolar. Po navedbah urada vlade za informiranje je to priložnost za države članice EU, da skupaj praznujejo razširitev območja evra in simbolno poudarijo zavezo njegovi nadaljnji širitvi.
Janša in premieri članic EU na kosilu na Bledu
Premier Janša je na Bledu sprejel predsednike vlad držav članic Evropske unije. Za zbrane je premier priredil kosilo v Grand hotelu Toplice.
Kosila se se poleg Janše udeležili luksemburški premier in predsednik evroskupine Juncker, belgijski premier Guy Verhofstadt, predsednik madžarske vlade Ferenc Gyurcsany, grški premier Kostas Karamanlis, italijanski premier Romano Prodi in slovaški premier Robert Fico.

Na kosilu pa ni bilo nemške kanclerke in predsedujoče uniji Angele Merkel, ki je v Slovenijo prispela tik pred osrednjo slovesnostjo v Cankarjevem domu.
Medtem ko so se premieri sestali na Bledu, je finančne ministre držav članic EU na Brdu pri Kranju na Gradu Brdu na kosilu gostil finančni minister Bajuk.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.