"Zmaga za Volkswagen". To je naslov s katerim so pri vplivnem nemškem Handelsblattu pospremili sredino odločitev poslancev Evropskega parlamenta, da podprejo cestne teste, ki bodo nadomestili sporno testiranje v laboratorijih, ki je privedlo do velikega škandala z goljufanjem s pomočjo posebne programske opreme.
Če bodo na eni strani rezultati cestnih testov bolj realni, namreč prinašajo evropski avtomobilski industriji velike odpustke glede emisij. Pri Handelsblattu so tako zgolj zapisali tisto, kar se je zgodilo tudi po mnenju okoljevarstvenikov - v boju okolje proti avtomobilski industriji je zmagala slednja. Najverjetneje zaradi že dolgo kritizirane prijateljske vezi med Evropsko komisijo in evropskimi proizvajalci avtomobilov.
Države članice EU so oktobra dosegle dogovor, da so vrednosti iz merjenj izpustov, opravljenih v realnih pogojih, lahko sprva dvakrat višje od vrednosti laboratorijskih testov. Po 28 mesecih od začetka veljavnosti nove zakonodaje pa bi bilo še sprejemljivo, če bi bile vrednosti merjenj v realnih pogojih za 50 odstotkov višje od laboratorijskih testiranj. S tem bi proizvajalci avtomobilov pridobili čas za prilagoditev novim pravilom. Po podatkih Evropske komisije vrednosti t. i. testov na cesti v povprečju za štirikrat presegajo dovoljene vrednosti na laboratorijskih merjenjih.
EU želi uvesti testiranje izpušnih plinov v realnih pogojih poleg sedanjih laboratorijskih testov, saj slednji pogosto ne pokažejo realnih izpustov, poleg tega jih je moč prirediti.
Okoljevarstveniki opozarjajo, da je evropska oblast proizvajalcem namesto palice postregla velik korenček - zdaj jim presežne izpuste ne bo treba skrivati z goljufijami, ampak bodo postali kar dovoljeni. "Sramotno je, da si najmočnejše države v Evropi mislijo, da je vztrajanje pri umazanem dizlu dobro za njihovo avtomobilsko industrijo, medtem ko se državljani zastrupljajo," je rezultat komentiral Greg Archer, direktor za čista vozila pri mednarodni organizaciji Transport & Environment (T&E).
"Iz tega škandala obstaja samo en izhod – v letu 2017 je potrebno narediti pregled fleksibilnosti v novem testu (faktorji skladnosti) in zagotoviti, da so najkasneje do leta 2021 vsi dizelski avtomobili na cesti v skladu s pravili Euro 6. Dokler se to ne zgodi, ne bo nihče dizelskih avtomobilov smatral za čiste in mesta bodo prisiljena, da jih prepovejo v skladu z EU standardi kakovosti zraka," pa pravi Katarina Otrin iz slovenskega društva Focus. "Nova mejna vrednost za motorje Euro 6 je 168 mg NOx na km, kar je več kot dvakrat toliko, kot je bilo dogovorjeno v letu 2007 (80 mg / km). Od leta 2020 pa bo vsem novim avtomobilom še vedno dovoljeno v zrak izpuščati 120 mg NOx/ km," so v Focusu še zapisali v izjavi za javnost.
Kot opozarjajo, so misije iz dizelskih avtomobilov odgovorne za razširjeno preseganje mejnih vrednosti dušikovega dioksida (NO2) po vsej Evropi, vsako leto pa povzročijo 72.000 prezgodnjih smrti. Tudi slovenska mesta v zadnjih obdobjih vse prevečkrat presegajo dovoljene meje onesnaževal, katerih pomemben vir je promet, predvsem dizelsko gorivo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.