Ministrstvo za gospodarstvo še vedno ni prejelo uradnega dopisa Evropske komisije glede slovenskega nespoštovanja pravnega reda EU za področje telekomunikacij, zato uradno ne more komentirati njegove vsebine, je pojasnil v.d. direktorja direktorata za elektronske komunikacije na ministrstvu Matjaž Janša. Uradni dopisi glede slovenskega nespoštovanja pravnega reda EU za področje telekomunikacij bodo posredovani stalnemu predstavništvu v Bruslju šele v tem tednu in jih bo ministrstvo za gospodarstvo predvidoma sprejelo prihodnji teden, je pojasnil Janša. Šele po prejemu pisma komisije pa bo jasno razvidno, kateri členi zakona o elektronskih komunikacijah so za komisijo sporni.
Po razpoložljivih informacijah, tako Janša, je komisija sprožila nov postopek proti Sloveniji zaradi neusklajenosti s predpisi EU glede zagotovitve ločenosti regulativnih pristojnosti z lastništvom Telekoma oziroma strukture nadzornega sveta Telekoma. Slovenska zakonodaja zagotavlja strukturno ločenost regulacije in lastništva Telekoma Slovenije tako, da je za regulacijo odgovorna agencija za pošto in elektronske komunikacije, ki je povsem od ministrstva neodvisna agencija, ministrstvo za gospodarstvo pa nima regulatornih pristojnosti, pojasnjujejo na ministrstvu za gospodarstvo.
Komisija meni, da se del regulatornih pristojnosti po zakonu o elektronskih komunikacijah še vedno izvaja na ministrstvu, zaradi česar je sporno članstvo vodje direktorata za elektronske komunikacije v nadzornem svetu Telekoma Slovenije, je še razložil Janša. Pri tem na ministrstvu menijo, kot omenjeno, da komisija ne razpolaga s pravilnimi informacijami.
Janša: Bili smo pohvaljeni
Evropska komisija je minuli teden Sloveniji poslala uradni opomin zaradi domnevnega nespoštovanja pravnega reda Evropske unije za področje telekomunikacij, in sicer zato, ker "ni uspela zagotoviti popolne neodvisnosti nacionalnega telekomunikacijskega regulatorja". Kot so pojasnili 13. oktobra na komisiji v Bruslju, ima za telekomunikacije pristojno ministrstvo določene regulatorne naloge, hkrati pa je vpeto v upravljanje operaterja fiksne telefonije. To dvoje je treba ločiti, so bili jasni.
Ob tem je Janša še izpostavil, da je bila Slovenija 13. oktobra na novinarski konferenci generalnega direktorata za informacijsko družbo, kjer so se najavili novi ukrepi proti devetim državam članicam na področju elektronskih komunikacij, tudi pohvaljena, saj je imenovana kot ena izmed osmih držav - pozitivni primeri (Velika Britanija, Finska, Irska, Avstrija, Portugalska, Danska, Slovenija Slovaška), ki je že opravila analize večine trgov in o tem uradno obvestila komisijo.