Britanski urad za nacionalno statistiko je predstavil trenutne razmere v britanskem gospodarstvu. April je bil po njihovih ocenah za zaposlene in podjetja najtežji doslej, saj so nemoteno delovanje gospodarstva ovirali vladni ukrepi za obvladovanje epidemije koronavirusa v državi. Številna podjetja so bila primorana popolnoma zaustaviti svoje dejavnosti, na milijone delavcev pa so napotili na čakanje.
Urad ocenjuje, da je krčenje BDP trikrat večje od obdobja gospodarske krize leta 2008. Najbolj so ukrepi prizadeli gostinsko dejavnost, izobraževalni in zdravstveni sektor in avtomobilsko industrijo. Pandemija je slabo vplivala tudi na zunanjo trgovino. Urad je zabeležil padec uvoza in izvoza avtomobilov, goriva, umetniških del in oblačil.
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je napovedala, da bo pandemija od vseh razvitih držav najhuje prizadela ravno Veliko Britanijo. Za letošnje leto ocenjujejo 11,5-odstotno krčenje BDP, v primeru drugega vala epidemije in ponovnega zaostrovanja ukrepov pa 14-odstotno. OECD je sicer pripravil napoved tudi za Slovenijo. Slovenski BDP naj bi se po napovedih letos skrčil za 7,8 odstotka, v primeru drugega vala pa za 9,1 odstotka. Za prihodnje leto organizacija napoveduje 4,5-odstotno rast oz. v primeru drugega vala 1,5-odstotno.
Kot so zapisali v OECD, je slovenska vlada sprejela številne fiskalne ukrepe v skupni vrednosti skoraj 4,5 odstotka BDP. Vendar pa je treba za zagotovitev dolgoročne vzdržnosti gospodarstva sprejeti dodatne ukrepe, pozivajo. Pri tem izpostavljajo predvsem preprečevanje dolgotrajne brezposelnosti in izogib povečanju deleža podjetij v državni lasti, ki je po njihovih besedah že sedaj relativno visok.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.