
Olimpijske igre britanskemu gospodarstvu najverjetneje ne bodo prinesle večjega dobička. Strokovnjaki pravijo, da si je pred olimpijskimi igrami močno opomogel britanski gradbeni sektor, same 17 dni trajajoče igre pa za britanska podjetja ne prinašajo večjega finančnega uspeha.
Vodja britanske turistične organizacije UKinbound Mary Rance je dejala, da olimpijske igre, katerih organizacija je britanske davkoplačevalce stala skoraj 12 milijard evrov, ne bodo pozitivno vplivale na turistični sektor. "S pozitivne perspektive pa so olimpijske igre poskrbele za velike investicije v londonsko infrastrukturo," je povedala.
Vendar po njenih besedah zaradi olimpijskih iger ni bil nič večji obisk Londona in celotne Velike Britanije. Ravno nasprotno, obisk naj bi padel celo za 30 odstotkov. Pred olimpijskimi igrami so namreč mnoge dnevne potnike opozarjali, da bi lahko obtičali v prometu, saj je obstajala bojazen, da londonski transportni sistem ne bo dovolj velik za milijone dodatnih turistov.
A spomnimo, da je ob začetku iger britanski premier David Cameron celo pozival ljudi, naj se vrnejo v London, ki je takrat na neki način postal mesto duhov. Kot kaže, so njegove besede imele nekaj uspeha, saj so od takrat trgovine v bližini glavnega nakupovalnega središča v okolici Oxford Streeta zaznale povišanje prodaje.
Igre so že pred nekaj časa mnogi označevali za ključni dogodek, ki bo pomagal pospešiti rast britanskega gospodarstva, a Evropsko združenje izletnih organizatorjev je sporočilo, da je obisk Londona v prvih dneh iger močno upadel. "Hoteli so nižali cene, upad pa so zaznala mnoga nakupovalna središča, mnoge restavracije, gledališča in zabavna središča," je dejala Ranceova.

Obiskovalce zanimal le šport
Veliko je, denimo, zaslužil nakupovalni center Westfield Stratford City, ki je v bližini olimpijskega parka. Prikrajšani pa so bili mnogi podjetniki, saj se obiskovalci olimpijskih iger pogosto niso zmenili za druge znamenitosti in nakupovalna središča angleške prestolnice. Tisti, ki športa ne spremljajo, so namreč po večini ostali doma.
Tudi glavni ekonomist pri Bank of England Spencer Dale je pretekli teden dejal, da bo prispevek olimpijskih iger majhen za britansko gospodarstvo. "Majhen prispevek za bruto domači proizvod lahko prineseta še prodaja vstopnic in pravic za televizijske prenose," je povedal. Britanski statistični urad je že lani sporočil, da bo lanska prodaja vstopnic za olimpijske prireditve všteta v letošnje tretje četrtletje. Analitiki pa menijo, da bo BDP v tretjem letošnjem četrtletju zaradi olimpijskih iger višji le za 0,3 odstotne točke.
Velika Britanija se je iz gospodarske krize izvlekla že proti koncu leta 2009, konec lanskega leta pa je zopet padla v recesijo, zadnji podatki pa kažejo, da je bilo drugo letošnje četrtletje za 0,7 odstotka slabše od prvega.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.