
Britanska vlada bo po besedah finančnega ministra Georgea Osbournea začela s prodajo svojih deležev v bančni skupini Lloyds, razmišljajo pa tudi o tem, da bi Royal Bank of Scotland (RBS) razdelili na dva dela.
Prva ponudba deleža v Lloydsu naj bi šla institucionalnim vlagateljem kot so pokojninski skladi, kasneje pa naj bi izvedli tudi javno ponudbo delnic.
"Mislim, da ni boljšega dokaza, da Britanija okreva, kot je ta, da se lahko začne država umikati iz lastništva," meni Osbourne.
Država je namreč nekaj finančnih ustanov delno nacionalizirala ob izbruhu krize. Da so ostale na površju, jim je država namenila 103 milijarde dolarjev veliko finančno injekcijo, v zameno pa dobila 81-odstotni delež RBS in 39-odstotkov Lloydsa.
Ker je Lloyds danes v precej dobri kondiciji, je uspešna prodaja zelo verjetna. Drugače je v RBS, kjer vlada zato razmišlja, da bi ustanovo razdelila na slabo banko in zdravi del. Kar pa je Osbourne pripravljen podpreti le, če RBS po tem scenariju ne bo potrebovala dodatne dokapitalizacije.
Nekaj manj optimističen glede okrevanja britanskega bančnega sektorja pa je Mervyn King, ki se je poslovil z guvernerskega mesta. Kot je dejal, je okrevanje še skromno, gospodarska rast pa še slabotna, zato bo treba storiti še več, da bodo britanski davkoplačevalci lahko res prepričani, da jim banke ne predstavljajo nevarnosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.