Gospodarstvo

Britanci bi prodali Lloyds in razdelili RBS

London, 19. 06. 2013 22.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V britanskem bančnem sektorju se obeta nekaj odmevnih sprememb. Finančni minister je napovedal prodajo državnih deležev v bankah, ki jih je država delno nacionalizirala po izbruhu krize in nekaj drugih strukturnih sprememb.

Banka Lloyds
Banka Lloyds FOTO: Reuters

Britanska vlada bo po besedah finančnega ministra Georgea Osbournea začela s prodajo svojih deležev v bančni skupini Lloyds, razmišljajo pa tudi o tem, da bi Royal Bank of Scotland (RBS) razdelili na dva dela.

Prva ponudba deleža v Lloydsu naj bi šla institucionalnim vlagateljem kot so pokojninski skladi, kasneje pa naj bi izvedli tudi javno ponudbo delnic.

"Mislim, da ni boljšega dokaza, da Britanija okreva, kot je ta, da se lahko začne država umikati iz lastništva," meni Osbourne.

Država je namreč nekaj finančnih ustanov delno nacionalizirala ob izbruhu krize. Da so ostale na površju, jim je država namenila 103 milijarde dolarjev veliko finančno injekcijo, v zameno pa dobila 81-odstotni delež RBS in 39-odstotkov Lloydsa.

Ker je Lloyds danes v precej dobri kondiciji, je uspešna prodaja zelo verjetna. Drugače je v RBS, kjer vlada zato razmišlja, da bi ustanovo razdelila na slabo banko in zdravi del. Kar pa je Osbourne pripravljen podpreti le, če RBS po tem scenariju ne bo potrebovala dodatne dokapitalizacije.

Nekaj manj optimističen glede okrevanja britanskega bančnega sektorja pa je Mervyn King, ki se je poslovil z guvernerskega mesta. Kot je dejal, je okrevanje še skromno, gospodarska rast pa še slabotna, zato bo treba storiti še več, da bodo britanski davkoplačevalci lahko res prepričani, da jim banke ne predstavljajo nevarnosti.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User770097
23. 06. 2013 11.45
+0
Kaj bi prodajali nekaj kar je propadlo, likvidirajo naj rajši,pa čao.
Jure Kacicnik
21. 06. 2013 02.37
+0
preprosto pravilo za vsak milion izgube oz. slabe naložbe mora direktor plačati 10.000 eur, kar je v primerjavi z nagradami, ki jih kljub slabemu vodenju dobivajo, še poceni...
dannyer
20. 06. 2013 13.13
+1
mi pa slovenski parlament z vsebinami oz klukci vred . pa ni kupcev samo korupcija doo je ponudila 1 evro na delnico .
User643868
20. 06. 2013 11.02
+0
isti Q..ura..c kot pri nas. Države prodajajo najboljša podjetja v roke ozkega kroga finančnih mogotcev. S tem se slabi moč držav. Se pravi tudi anglijo čaka isti scenarij kot balkan.... Uničiti je treba države, uničiti zdravi kapitalizem , vzpodbuditi socializem in revolucije, homoseksualnost... to je pot k razkroju družbe, ki se jo lahko obvlada preko televizije in interneta... Zdravi kapitalizem je EDINA konkurenca tem jastrebom. Tudi pokoli židov med 2. svetovno vojno so bili izvajani samo zaradi finančne moči, ki so jo le-ti imeli.
User978743
19. 06. 2013 23.35
+6
zdej bi pa kar prodajali! komu? rusom ali kitajcem! kar zaflikajte kluknje svojih bankirjev, al jim pa zaplente premoženje!